Jak informovala za pořadatele předsedkyně uvedeného klubu Milena Černá, akcí se Kladeňáci připojují k mezinárodnímu svátku Dnů frankofonie.

„Ty dávají možnost objevovat francouzskou gastronomii, kinematografii, divadlo, hudbu, zúčastnit se přednášek na zajímavá témata a aktuální informace,“ uvedla Černá.

Kladno má k Francii dlouholetou vazbu. Jeho partnerským městem je Vitry sur Seine ležící v blízkosti Paříže.

Letošní ročník Francouzských dnů byl slavnostně zahájen v pondělí. V úterý pokračoval happeningem na pěší zóně nazvaným Francie v ulicích města. Ve středu se v kladenském gymnáziu uskutečnila konference a debata na téma Frankofonie. Program ale pokračuje i v dalších dnech.

Zítra kladenské kino Hutník nabídne ve 20 hodin návštěvníkům francouzský film Na mamuta, v sobotu ve stejný čas snímek Profesionální manželka a v neděli od 15 hodin 3D film Velké podmořské dobrodružství.

Další přednáška v kladenském gymnáziu se uskuteční ve středu 30. března. Marouen Ghadhab zde pohovoří o životě v Alžírsku, Tunisku a Maroku, tedy v zemích, na něž měla Francie dlouhodobě velký vliv.

Tradiční francouzské melodie a skladby, písně s mystickým nádechem ovlivněné starými bretaňskými legendami, nabídne ve středu 30. března koncert skupiny Bran. Ta vystoupí v klubu Dundee Jam od 20.30 hodin. Loni slavila v Kladně velký úspěch a v klubu nyní představí i svou novou zpěvačku Saru.

Poslední březnový den mohou všichni zájemci navštívit od 17.30 hodin Francouzsko–český klub Kladno, který se nachází v budově Kokosu na Sítné. Uskuteční se zde přednáška spojená s ochutnávkou sladkých i slaných palačinek.

Gurmáni si ale nyní přijdou až do konce března na své v restauraci Staré Kladno na pěší zóně. Podnik nabízí v rámci Dnů francouzské kuchyně například žabí stehýnka, pražmu na bílém víně či kuřecích prsou po korsicku.

„Až do příštího měsíce přesáhlo představení v Městském divadle v Kladně. Bude jím šestnáctého dubna Moliérova hořká komedie Zdravý a nemocný,“ doplnila Milena Černá.