Nedávno mě zaujal tento titulek v novinách: Proč děti tolik zlobí?

V článku jsem se dočetla, že zlobí, protože jsou nemocné a nemá je kdo léčit. Dětských psychiatrů je prý zoufale málo, protože počet dětí, které je potřebují, stále stoupá. Prý každé desáté dítě má nějakou psychickou poruchu. Prý děti s poruchami chování musí v 90 % případů dostat léky. Ty děti prý nejsou neukázněné a nemůže za to špatná výchova. Ty děti jsou nemocné a léky smí předepsat jenom psychiatr, nikoliv psycholog.

Typickým příkladem je prý nemoc s názvem ADHD, která se projevuje hyperaktivitou a poruchami soustředění. Těchto dětí je ve školách až 8 %. A pak jsem si přečetla názor psychiatra. „Tak jako diabetikům chybí inzulín, v mozku těchto dětí je málo dopaminu a musí jej dostat pilulkami.“

Chybí jim dopamin? Co to je? Určitě je to obsažené v nějaké potravě, napadlo mě. Jednou jsem totiž někde četla, že všechno, co naše tělo potřebuje, se může doplnit správnou potravou.

Na internetu jsem se nemohla dlouho dopídit, v čem je dopamin obsažený, ale nakonec jsem to našla. Cituji: „Ženám chybí dopamin, hormon doprovázející příjemné vjemy mozku, který člověka navíc motivuje k různým aktivitám. V určitých oblastech mozku se uvolňuje při jídle, sexu nebo fyzické aktivitě. Pro jeho vznik je potřeba dostatek vitamínů řady B a magnézia…“

Tak jsem si našla vitamín B.

Cituji: „Vitamíny skupiny B jsou důležité zvláště pro ty, jež pravidelně provozují sport a jejich tělo je tak vystaveno vyšší fyzické zátěži, dále těhotným a kojícím ženám a lidem se sníženou imunitou.“ Nebudu vám tady vypisovat, v čem je obsažený vitamín B1, B2, B3, B5, B6, ale řeknu vám, na co je dobrý vitamín B9!

Cituji: Podílí se na všech vývojových a některých nervových procesech organismu a také podporuje krevní tvorbu. Tento vitamín najdeme zejména v zelí, chlebu, vnitřnostech nebo luštěninách. Jeho nedostatek je nebezpečný hlavně pro těhotné ženy (může porušit plod) a malé děti a v dnešní populaci je jeho nedostatek velmi častý. A chcete vědět něco o vitamínu B12?

Cituji: „Významně se podílí při tvorbě červených krvinek, působí preventivně proti anémii a dalším krevním chorobám, nachází se hlavně ve vnitřnostech, rybách, vejcích nebo mléčných produktech a dostatek tohoto vitamínu by si měly hlídat zejména těhotné a kojící ženy, děti a vegani, protože následek nedostatku tohoto vitamínu může vést k různým neurologickým nebo hematologickým poruchám.“

Tak vám nevím… Napadlo mě, jestli nepřibývá tolik nemocných dětí, ať už fyzicky nebo psychicky, proto, že jejich maminky drží zhruba od svých dvanácti let přiblblé diety a týrají tak své tělo i duši. Vzpomínám si, jakou paseku s námi udělala před pětačtyřiceti lety vyzáblá Twigy! Bylo mi sedmnáct, byla jsem štíhlá holka, a přesto jsem si ušila sukni, do které by se nevešla ani tříletá holčička! „Do té sukně zhubnu,“ oznámila jsem babičce a ta se pokřižovala.

„Pojď si radši vzít kucmoch!“ Kucmoch říkala škubánkům. Tak jsem si dala kucmoch a milou sukni jsem hodila do popelnice. O Twiggy jsem si sice i potom občas někde něco přečetla, ale bláznění po extrémní hubenosti mě přešlo, protože tehdy nebyla taková mediální masáž, jaká se valí ze všech možných časopisů na malé i velké ženské pokolení už dvacet let! Moje generace ještě dietami nežila, a tak si myslím, že většina našich dětí nedostatek dopaminu nepociťovala.

Poslyšte, nebylo by dobré, nedávat pořád do časopisů recepty na diety, články o tom, jak zhubnout, co jíst a nejíst? Být na místě šéfredaktorek, ládovala bych do hlav malým, větším, a největším slečnám zásady, co mají jíst, aby jejich dítě, které se jim za pár let narodí, mělo v mozku dost dopaminu a nemuselo hledat psychiatra!