Mnohým přinesla místo na výsluní. Jiné smetla divadelní kritika už po tom, co herec odehrál první Hamletův výstup. O tom, že je Hamlet podivná a bohatá bytost a že je velmi těžké a lákavé se s ním na scéně utkat, málokdo pochybuje. Jeho cesta vede přes lásku a pochybnost až ke smrti. Odkud a kam jde princ dánský, ptají se všichni už stovky let. Pokud je herectví především o hraní, bude záhodno položit herci otázku: Tak hrát nebo nehrát? Odkud a kam jde herec, který získal příležitost vyzvat Hamleta do hry. A možná, že je to všechno jednodušší, než se na první pohled zdá.

Jaká je satisfakce stát se nejlepším hercem roku?

Lukáš Homola: To je těžké říct, pro někoho se toto „ocenění“ stalo metou, ale o čem to vypovídá? Že jsem nejlepší? To rozhodně ne! Že jsem oblíbený? Dneska možná, zítra ne. Přece nehrajeme proto, abychom se stávali herci roku v kladenském divadle. A jestli někomu udělám radost svým hraním, tak to je pro mě důležité, toho si cením a nemusí mi dávat hlas v anketě. Každopádně je to milé a potěší to.
Kdy ti hraní přináší největší radost?
Ó, kdybys věděla, jaké je to mnohdy utrpení, přesvědčit sebe sama, že už je načase vylézt na jeviště a hrát s radostí. A kdy mám největší radost? Když mám dobrý pocit ze zkoušení, když mě hra osloví a pohltí, když ji pak rád hraju a jako třešnička na dortu se ještě navíc líbí divákům. Ale to se stává málokdy…

Kdy ses rozhodl stát se hercem?

Nerozhodl jsem se. Náhoda tomu chtěla a přivedla mě k divadlu.

Toužíš po nějaké roli?

Ne, je spousta krásných rolí o jejichž existenci nemám ani ponětí, a je možné, že jsou to ty pravé pro mě, tak proč toužit po těch, které mě minuly. Ale v osobním životě toužím po roli hodného tatínka kopy dětí.

Na které role odehrané na prknech kladenského divadla vzpomínáš?

Těch je dost, taky už jsem tady dlouho, ale ty srdeční, těch moc není… A je to dobře, aspoň se mi v hlavě nepletou. Raskolnikov z Dostojevského Zločinu a trestu - ten je pro mě strašně důležitý. Učil mě přemýšlet o věcech a běsech v nás skrytých. Hrozně rád bych si ho zahrál znovu, myslím, že jsme oba trochu dospěli. Bylo by hezké prožít si to ještě jednou. Jo a taky „MIKE“ ze Střely - toho jsem měl moc rád, takovej malej grázlík, jakým bych chtěl alespoň občas být. Dělalo mi radost být jim na jevišti. Vidíš, jsou chvíle, kdy mi hraní přináší radost.
V čem se liší představa mladého člověka o herectví od tvé nynější zkušenosti na divadle?
Jedna moje kolegyně tvrdí, že po škole herce naplňuje i to, když může stát na jevišti a držet svíčku. Před šesti lety definitivně odešla od divadla, a to jí, prosím, bylo třiadvacet let. Tak asi tak.
Ideály jsou báječná věc, taky jsem jich měl spousty, realita je vždycky krutá a u divadla možná víc. Pracujeme s city a ty jsou hrozně křehké a nedají se slepit. Teď už to vím a stejně to vždycky bolí. A ti mladí, noví, neopotřebovaní, plní energie, odhodlání a touhy zanechat tady svoji nesmazatelnou stopu. Holt slastná nevědomost. Ale neber mě tak vážně. Závidím jim. Moc.

Odkud a kam jde princ dánský?

Chtělo by se říct z portálu do portálu. I tak to může někdy vypadat. I v mém případě. Odkud a kam jde Lukáš Homola v Hamletovi? Mě by spíš zajímalo odkud a kam jde Lukáš Homola v divadle vůbec… od desíti k pěti? To jsou otázky! Být nebo nebýt, to je slabý odvar.
Ptáš se, jaké je to první týden zkoušení? Nové! Prokousáváš se textem a hledáš něco nového, co nikdo před tebou neobjevil, a těšíš se, jak ti to krásně půjde. Vyznačíš si svůj text s předsevzetím, že do první aranžovací zkoušky ho budeš umět zpaměti. Běžíš domů a jsi rád, že tě to potkalo. V průběhu zkoušení zjistíš, že se ti stále asi nepodařilo nalézt cosi převratného, co by uvedlo kritiku a diváky v úžas a ten text do hlavy taky nějak neleze.
A před premiérou se už jenom modlíš, aby to nějak dopadlo. Hned po premiéře se ti uleví, zapomeneš na ty nesnáze a jsi opět rád, že takovou krásnou roli můžeš hrát. Ale to je tak vždycky. Snad u všech herců, nebo jsem nějaký divný? Hamlet je vážně krásná hra. Kolik je v ní úžasně chytrých a přitom prostých věcí a obrazů. Jenom jak to sdělit? Tím si lámu hlavu. A má to smysl, to vím.

Jaký je tedy Hamlet?

Rozhodně bych byl nerad, kdyby diváci vnímali Hamleta jako slabocha hnaného osudem. To, co se děje kolem něj, není správné. Ale co když se plete? Co když Claudius je spása, matka je uvědomělou královnou a pokřivený je on? Těch otázek kolem Hamleta je nekonečná řada, třeba s novou reprízou se mi podaří odkrýt další. Vždyť divadlo je živý útvar, v tom je ta krása.
„A co je ducha důstojnější? Snášet kopance, facky, rány osudu anebo se vrhnout proti moři útrap a rázem všechno skončit…“ Proboha, kdo tohle alespoň občas neřeší. Proto je Shakespeare věčný. Nevymyslel nic nového, ale zformuloval to tak, že je nepřekonatelný. Momentálně je princ dánský stále na cestě.
Jestli ještě někam dojde? To nevím, ale přál bych si to. A kdyby na té cestě potkával lidi a přiměl je, aby se na chvíli nad sebou zamysleli, to bych byl asi vážně šťastný.