„Pro veřejnost je otevřeno do jednadvaceti hodin a poté za jasného počasí probíhá pozorování až do ranních hodin. Je možné se také objednat, kdyby se skupinka chtěla podívat na kometu nad ránem a podobně,“ uvedl vedoucí Městské hvězdárny ve Slaném Jaroslav Trnka.

Pokud by v takový čas chtěl někdo hvězdárnu navštívit, musí si pohlídat počasí a předem se telefonicky domluvit. „Při špatném počasí pochopitelně nepozorujeme, protože dalekohledem se nedá koukat skrz mraky,“ vysvětlil.

Fotografie hvězd, komet a vesmírných těles se ve Slaném nedělají. Tedy ne takové fotografie, jež by zdobily encyklopedie. „Preferujeme fotografie za účelem nějakého měření, takové fotografie nejsou nijak krásné, ale můžeme díky nim zjistit, zda se na zorném poli, které pozorujeme, něco nezměnilo,“ poznamenal Trnka.

Odborné pozorování probíhá v dlouhém časovém období. Ve Slaném už bylo takto objeveno několik exoplanet. Nejzajímavější exoplaneta objevená slánskou Městskou hvězdárnou se jmenuje CzeV159. „Ta patří nejen mezi naše nejzajímavější, ale když nahlédnete do zprávy o činnosti Sekce pozorovatelů proměnných hvězd, tak je dokonce nejzajímavější z celé republiky, kterou se podařilo od všech pozorovatelů objevit,“ uzavřel vedoucí.(top)