Dramaturgie festivalu navazuje na úspěšný model minulého roku, kdy poprvé byl jeden z koncertů v Grandu orientován tradičněji a druhý moderněji. Již při letmém pohledu do programu je jasné, že se bude více než v minulých letech zpívat, dále se dočkáme několika mezinárodních seskupení, které tvoří tuzemští hráči se zahraničními.

Atraktivitu letošního ročníku navíc potvrzuje účast České televize, jež si do Slaného přijede natočit hned dva z festivalových koncertů. Do programu jsou zahrnuty po roční pauze i kapely, které budou vítat z přísálí svojí hudbou návštěvníky večerních koncertů v Grandu, již tradiční fotovýstava a hudebními vytrvalci oblíbené popůlnoční jam sessiony.

Pátek večer

O hudební prolog pátečního tradičněji orientovaného koncertu v Městském centru Grand se postará již v 18 hodin mladý KYX Orchestra z Chrudimi, big band zaměřený na latinu, swing, ale i jazzrock a funky. Celý večer pak na hlavním pódiu odstartuje ojedinělý Česko-Slovenský houslový summit, ve kterém se představí za českou stranu houslisté Martin Zbrožek a Anna Mlinariková, za slovenskou Stano Palúch a Roman Jánoška. Excelentní rytmiku pak bude tvořit Petr Malásek na piano, Josef Fečo na kontrabas a Marian Ševčík na bicí. Již tato jména dávají tušit, že ve Slaném dojde k česko-slovenskému setkání na nejvyšší jazzové úrovni.

Po letech přivítáme na festivalovém pódiu Janu Koubkovou, naši přední zpěvačku, která jako jedna z mála bez problémů zvládá styly od swingu po moderní jazz. Janu doprovodí její akustické klavírní trio složené z hráčů nastupující jazzové generace.
České spoluhráče si do svého kvarteta Phischbacher vybral i v USA usazený rakouský pianista Walter Fishbacher, spoluhráč takových hvězd jako jsou Chico Freeman, Minu Cinelu, Billy Harper a mnoho dalších mj. i americké Celluly Laca Decziho, se kterou se dostal do Čech a kam se pravidelně vrací.
Se zcela unikátním big bandem přijede v Mnichově usazený bandleader Rudolf Mazač, aby na SJD uvedl svoji Kentonmanii, tedy big band, jenž má vedle klasických sekcí ještě sekci osmi lesních rohů. Repertoárový záběr orchestru je velmi široký, najdeme v něm skladby od George Gershwina a Duka Ellingtona přes Thad Jonese až po současné autory, jako jsou Tom Harrell a Claudio Roditi. Kapele ale nejsou neznámí ani mimojazzoví autoři, jako třeba Paul Simon, John Lord či Bob Marley.

Páteční koncert ukončí svým vystoupením v restauraci Grand renomovaný dixielandový soubor klarinetisty Pavla Smetáčka Traditional Jazz Studio.

Pocta Josefu Kainarovi

V sobotu odpoledne si v městském divadle připomeneme 90. výročí narození významného básníka a překladatele, ale také hudebníka, ilustrátora, výtvarníka a novináře Josefa Kainara. K typickým znakům jeho tvorby patří zpěvnost, možnost spojovat text s hudbou, hovorový jazyk a odpor ke konzervatismu. Snažil se o pravdivost svých veršů, znázorňoval hrubost světa, zacházel až do skepticismu. Josef Kainar nikdy neskrýval svoji lásku k jazzu a blues a otextoval velké množství klasických swingových melodií.

Pod českými názvy známé písně jako Pomalu plyne proud (Nelly Gray), Já bych si rád najal dům (Rent Party Blues), Diga Diga Doo, Odcházím z domova a beru s sebou klíč (Coffee In The Morning), Já vrátím se zpátky (Carry Me Back To Old Virginia), Duben, první duben (Cheek To Cheek), Miluji nesmírně Emilie (Gypsy Doodle) a další, zazpívá hned pětice známých českých zpěváků Karel Černoch, Karel Hála, Petr Hanzlík, Josef Bažík Pavelka a Jiří Suchý. Tuto pěveckou elitu doprovodí Bohemia Big Band pod vedením Bohuslava Volfa a Xtet Víta Fialy s hostem akordeonistou Radkem Pobořilem, v programu tedy nebudou chybět ani čísla známá z provedení Bory Kříže.

Celý koncert bude natáčen Českou televizí, takže se na jeho zkrácenou podobu budeme moci podívat ještě v pohodlí svých domovů.

Sobota večer

Sobotní večer zahájí svým vystoupením v přísálí velký orchestr Omega Band Slaný, který pro 41. SJD sestavil z místních hudebníků kapelník a bývalý učitel LŠU Karol Hevessy. S Omegou, která, doufejme, nebude navzdory jeho tvrzením hudebním epilogem, připravil klasické swingové melodie.
Na hlavním pódiu pak budeme s velkými orchestry pokračovat, a to swingovým Neratovickým Big Bandem a jeho sólisty zpěváky Olgou Škrancovou, Miro Ochotnickým a trumpetistou Juliem Barošem. K zajímavostem orchestru patří saxofonová sekce složená ze samých dívek. Hudbu založenou na groovech představí americké Fabian Zone Trio, kapela basisty Christiana Fabiana a klávesisty Steva Hunta, dlouholetého spoluhráče Stanleyho Clarka. Elektrické trio nám představí aktuální sound, který dnes hýbe světem.

Puls současnosti ucítíme i z vystoupení následujícího souboru Alliance, vedeného největší hvězdou letošních SJD, indickým kytaristou Amitem Chatterjee, známého především z jedenáctiletého angažmá ve skupině Syndicate nedávno zesnulého Joe Zawinula. Amit se svojí skupinou složenou z českých hudebníků mladší generace kombinuje indickou lidovou hudbu se současným elektrickým jazzem, tak jak se to naučil u svého kapelníka.

Hlavní koncert ukončí legenda české rockbluesové scény zpěvák Michal Prokop se skupinou Framus Five, se kterou se svými koncerty i aktuálním albem Poprvé naposledy (2006) vrací k nejšťasnějším etapám své kariéry, včetně soulových a rhythm and bluesových začátků. Skupina Framus Five vystoupí v rozšířeném obsazení o dechové nástroje a se svými hvězdami kytaristou Lubošem Andrštem a houslistou Janem Hrubým.

A blues také ukončí sobotní večer. V restauraci Grand bude po půlnoci hrát severočeská elektrická formace Blues No More se zpěvačkou Hankou Dundrovou.


Nedělní rozloučení v kapli

Závěr jazzových dnů bude již tradičně v piaristické barokní kapli městského muzea. Na dopoledním koncertu vystoupí renomovaný Dobrý večer Quintet. Soubor existuje od roku 1986, skládá se z pěti profesionálně vyškolených zpěváků a je a´cappella, což je ryze vokální obsazení, které zpívá bez doprovodu hudebních nástrojů. Repertoár souboru zahrnuje jak spirituály, jazzové standardy, klasické swingovky, písně Osvobozeného divadla, tak i rockové písně.

Rozloučení s festivalem v kapli přinášejí zklidnění po předchozích koncertech a jsou poslední příležitostí k rozloučení návštěvníků z celé republiky i zahraničí, než se za další rok třetí listopadový víkend opět setkají ve Slaném.