Záštitu nad organizací festivalu převzala místní pobočka společnosti Člověk v tísni. Samotného zahájení se zúčastnil poměrně malý počet diváků, což podle Venduly Karasové není žádné překvapení. „Lidé si vybírají, na jaké dokumenty se přijdou podívat. Nejvíce diváků čekáme dnes na film Já, moje romská rodina a Woody Allen. Na tento snímek se těším i já,“ řekla Kladenskému deníku jedna z organizátorů.

Dokument Afgánská Superstar, kterým byl Jeden svět spuštěn, zavedl diváka do světa, ve kterém vše podléhá islámu. V takové zemi se několik dívek rozhodlo zúčastnit se populární soutěže Superstar. Je s podivem jakému příkoří musela děvčata odolat. Poté měli diváci možnost položit dotazy Veronice Dvořáčkové, bývalé pracovníci rekonstrukčního týmu v Logáru.

Festival kromě filmové složky doplňuje také hudba. Letos vsadili organizátoři na populární skupinu Gipsy.cz. Jak vysvětlil Jakub Šmakal, cílem bylo uspořádat multikulturní koncert. „Naši práci soustředíme převážně na sociálně znevýhodněnou vrstvou obyvatel. V Kladně se jedná často o Romy, a proto jsme volili interpreta, který osloví jak naši cílovou skupinu, tak i zbytek společnosti,“ upřesnil Šmakal.

Vrámci programu Škola pro každého, škola pro všechny secvičily dívky ze čtyř kladenských škol pod vedením lektora Petra Ježka taneční vystoupení, kterým hudební produkci ozdobily.

Program pokračoval také ve čtvrtek, kdy byly promítány dokumenty Zprostředkovatel a Bombajská spojka. Druhý jmenovaný zavedl diváky do jednoho z nejlidnatějších měst světa. Také po jeho skončení čekalo na návštěvníky festivalu hned několik hostů. Tentokrát v podobě indologa a dopravního experta, který se snažil bombajskou dopravní situaci připodobnit k podmínkám v Česku.

Dokumentární pátek začal smutným svědectvím zachycujícím následky ničivého cyklónu, který postihl před časem Barmu. Pozadí snímku Sirotci z Rangúnu pomohla publiku pochopit pracovnice Člověka v tísni Veronika Divíšková, jež se účastnila rozvojových programů přímo v postižených místech.

Organizátoři věří, že nejvíce lidí naláká sobotní program, kterým bude také letošní festival Jeden svět ukončen. „Sobotní dokument Já, moje romská rodina a Woody Allen je takový svěží debut devatenáctileté dívky, která sama zachytila kočovný život své rodiny v současné Itálii,“ napověděla Vendula Karasová.

Na dokumentárním poli mají zastoupení také čeští tvůrci. Snímek Nevítaní je podle jeho tvůrce film o dobrém životě i se špatnou sudbou. „Debatovat budou moci diváci s jednou z představitelek a s tiskovým mluvčím Jedličkova ústavu,“ uzavřela organizátorka pozváním na sobotní večer.