Na výstavě si mohou příznivci i zakoupit nové přírůstky. Vystavené rostliny jsou ve vlastnictví členů a nesou i jejich jména.Při příležitosti otevření výstavy bylo předáno čestné uznání dloholetému členovi klubu Jiřímu Horvátovi. Vstup je dobrovolný.

Kladenští kaktusáři vystavují a hledají ´dorostence´ do 50 let

Výstava v Domě techniky v Kladně je zaměřena zejména na laickou veřejnost. Členové klubu kaktusářů se tak snaží pěstitelům poradit a informovat je o správném způsobu zacházení s exotickými rostlinami. Některé z vystavených exponátů si mohou návštěvníci zakoupit.

„Výstava se může doposud pochlubit vysokou navštěvovaností,“ uvedl předseda Klubu kladenských kaktusářů Antonín Novák.

„Jen v prvních dvou dnech jsme zde přivítali skoro dvě stě lidí,“ řekl spokojeně.

Letos se jedná již o 31. ročník výstavy kaktusů a sukulentů. „Dříve jsme se prezentovali v Zámecké galerii města Kladna, ale že můžeme teď být v domě techniky, jsme opravdu ocenili,“ pochvaloval si předseda.

„Náš klub je spíše pokročilejšího věku a nanosit do interiéru někdy i čtyřicetikilové květináče, není pro nás lehkou záležitostí,“ upozornil.

Klub kladenských kaktusářů byl založen v roce 1971. „Svůj první kaktus jsem dostal, když mi bylo osm let,“ řekl Novák. „Teď už je mi sedmdesát a drží mě to do dneška,“ smál se.

Všichni členové se pravidelně scházejí každý třetí čtvrtek v měsíci. „Vyměňujeme si zkušenosti a informace použitelné při pěstování,“ upřesnil předseda.
Upozornil, že nejstaršímu vystavenému kaktusu je čtyřicet let. „Některá rostlina vám může vydržet jen čtyři nebo pět let, záleží na individuální životnosti,“ dodal.

Klub kladenských kaktusářů, jejichž věk se zvyšuje, stále hledá nové členy. „Máme zájem zejména o dorostence do padesáti let,“ naznačil Novák. Výstava, která končí dnes večer, je přístupná od devíti do osmnácti hodin. Vstup je dobrovolný.