Ano, na klubové turné Arakain ještě nikdy nevyjel a napravuje to teď na podzim, kdy objede 22 štací s originální show hrát bude pouze skladby z prvních dvou alb Thrash the Trash a Schizofrenie, doplněné o pár raritních věcí z období vzniku těchto dvou kultovních metalových alb. O tom všem jsme si popovídali se Zdeňkem Kubem, basovým kytaristou a jedním ze zakládajících členů Arakainu.

Vaše první klubové turné v historii začíná, jak se těšíte?

Asi jako na každé jiné turné. Spíš jsme zvědaví, jak tento program bude fungovat a jací fanoušci dorazí. Jestli to budou spíš pamětníci nebo dorazí i mladší.

Jak je vůbec možné, že po třiceti letech na scéně je to opravdu vaše první turné po klubech?

Ve větších klubech samozřejmě hráváme po celou naší kariéru, ale takováto souvislá šňůra opravdu nikdy neproběhla. Preferujeme spíš větší prostory, ale letos jsme je obětovali a chceme si vyzkoušet neopakovatelnou atmosféru klubů.

Kde vznikl nápad tuhle akci podniknout?

Minulé prázdniny jsme byli vyzváni pořadateli plzeňského Metalfestu, jestli bychom podobný program nezahráli. Ohlas byl překvapivý a pro jsme se rozhodli pro tento počin.

Jak dlouhé byly přípravy na něj?

Asi týden intenzivního zkoušení a samozřejmě domácí příprava každého z nás.

Museli jste se nějaké starší skladby učit znovu?

Ano, zhruba třetinu skladeb jsme opravdu dlouho nehráli.

V módě teď je to, že kapely odehrají celé své album od začátku do konce. Je tohle i váš případ?

Ne ne. Program je složen jako výběr z obou prvních alb plus ještě nějaké singlové záležitosti.

Když se vrátíte o těch třicet let zpátky, co je první na co si vzpomenete z dob natáčení Thrash the Trash a Schizofrenie?

Samozřejmě na tu atmosféru nahrávání v opravdovém studiu, kde jsme se vše vlastně učili od nuly a bylo to pro nás nové.

Měli jste tehdy představy o budoucnosti vaší kapely nebo jste si užívali narůstající přízeň fanoušků a nechávali to volně plout?

V době vzniku Thrash the Trash jsme byli asi velmi populární. Návštěvy byly často v?tisících posluchačů, prodej desky přesáhl všechna naše očekávání, prodalo se ho asi 130 tisíc kusů, ale přesto jsme se nikdy necítili jako hvězdy. Od té doby necháváme události plynout. Jednou to jde líp, jindy hůř. Pravda je ta, že dnes je konkurence opravdu velmi veliká a jestli chceme uspět, musíme hodně tvrdě pracovat a vymýšlet pro stále náročnějšího diváka stále nové věci.

Jaké to pro vás bude? Po turné například s Lucií Bílou a plných velkých halách jít do malých klubů?

Jak jsem už říkal, není to pro nás úplné nóvum, ve větších klubech občas hráváme. Spíš, neboť jsme v našem věku již trochu zpohodlnělí, máme trošku obavy ze zázemí pro muzikanty i techniku, které v menších klubech nebývá vždy na úrovni.

Jak složité je v dnešní době být profesionálním muzikantem?

Velmi složité. Jak jsem již zmínil, konkurence je veliká a muzikantů mnoho. Konzervatoře chrlí velké množství velmi kvalitních hráčů a skladatelů, ale uplatnit se, je spíš otázkou štěstí.

Dříve se koncertovalo kvůli většímu prodeji cd, dnes je to naopak, že? Prodávají se cd kvůli tomu, aby lidi přišli na koncert…

Ano, přesně tak. Až na výjimky je vydávání desek prodělečná záležitost a bere se spíš jako reklama na nový koncertní program.

Na co se fanoušci mohou na vašem turné těšit? Na co byste je nalákali?

Rozhodně na velmi unikátní program, který se už pravděpodobně nebude v této formě opakovat. Budeme se snažit předvést kvalitní výkon s energií, kterou si tato show zaslouží a atmosféru, na kterou doufám dlouho nezapomenou. (smích)

Arakain Thrash club tour 2013

18. října: Chrudim

19. října: Třebíč

25. října: Český Krumlov

27. října: Tišnov

1. listopadu: Kladno

2. listopadu: Hluboké Mašůvky

7. listopadu: Liberec

8. listopadu: Liberec

9. listopadu: Vysoké Mýto

13. listopadu: Bratislava

14. listopadu: Brno

15. listopadu: Prostějov

16. listopadu: Třinec

20. listopadu: Praha

22. listopadu: Litvínov

23. listopadu: Domažlice

6. prosince: Uherský Brod

7. prosince: Hodonín

13. prosince: Pelhřimov

14. prosince: Písek

20. prosince: Lovosice

21. prosince: Spálené Poříčí

Předkapelami na turné jsou:

Modesty & Pride + Tristana

- více na arakain.eu