Děj hry Jiřího Hubače se odehrává v poválečném Československu v prostředí plicního sanatoria. Schází se zde různorodá společnost, kterou spojuje stejná diagnóza a touha po uzdravení.

Je tu také válečný hrdina a taneční mistr Albert a bývalý továrník Mayer, kteří stanou proti sobě ve sporu o morálku a svědomí, a také spolu bojují o přízeň krásné Marie. Jejich duel ale není jediným bojem, který se tu vede. Všichni pacienti válčí se svou chorobou, každý sám za sebe a po svém.

Příběh se stal předobrazem scénáře k filmu Jaromila Jireše Učitel tance. Na plátně hlavního hrdinu skvěle ztvárnil Martin Dejdar. Za hlavní mužský herecký výkon získal tehdy Českého lva. Kladenská inscenace Jiřího Bábka spojuje psychologické drama s velkolepou dobovou podívanou.

Modrý pavilón doplňuje ústřední dramaturgickou linii aktuální kladenské divadelní sezony. „Divadlo se v ní připojuje k připomenutí stého výročí založení Československa, a to včetně uvedení her českých autorů a tématy, která s jubileem souvisejí,“ vysvětlila Faltýnková.

O tvůrcích:

Režisér Jiří Bábek spolupracuje s Městským divadlem Kladno pravidelně. V loňské sezoně zde nazkoušel detektivní komedii Roberta Thomase Past. Autorkou výpravy je Ľubica Bábek Melcerová, která ctí dobové ukotvení hry. Atmosféru doby navíc podporuje také originální hudba Zdeňka Dočekala, inscenaci živě doprovodí na piano herec Michal Maléř. V Modrém pavilónu hraje většina souboru MDK a hosté Jaroslav Someš, Matouš Zah a Petr Halíček. V hlavních rolích se představí Matěj Vejdělek,
Barbora Janatková, Miroslav Večerka, Jaromíra Mílová a Tomáš V. Hron.

Jiří Hubač (1929 - 2011) patří mezi nejuznávanější české scenáristy, dramatiky a autory původní televizní tvorby. Známé jsou například jeho seriály Dobrá voda a Sanitka, ale také filmy Učitel tance, Fany, Všichni moji blízcí a Babí léto. Napsal také divadelní hry, například Dům na nebesích nebo Generálka.