VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kladenský symfonický orchestr uvede koncert Hudební večery

Kladno – Kladenský symfonický orchestr, člen České asociace neprofesionálních, komorních a symfonických těles i evropské a světové federace orchestrů, pořádá ve své 112. sezoně poslední koncert projektu Hudební večery – Smetana, Dvořák a ti druzí. Akce se uskuteční v neděli od 19 hodin v v Malém sále Domu kultury Kladno.

8.11.2014
SDÍLEJ:

KLADENSKÝ SYMFONICKÝ ORCHESTR letos oslavil svou 112. koncertní sezonu.Foto: Foto: archiv

Návštěvníci se mohou těšit na díla Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Oba tito umělci letos oslavili významná výročí. V březnu uplynulo 190 let od narození Bedřicha Smetany a v květnu 130 let od jeho smrti. Ve stejném měsíci to bylo pro změnu 110 let od úmrtí Antonína Dvořáka.

První část koncertu bude věnována Bedřichu Smetanovi. Z jeho cyklu symfonických básní Má vlast zazní Vltava a Šárka. Má vlast patří mezi základní díla české národní hudby.

Smetanův cyklus sehrál pro širokou veřejnost, v prvé řadě českou, zásadní význam svým mimohudebním významem. Skladatel jím chtěl oslavit z nejrůznějších hledisek svou vlast, která právě v době vzniku skladby prožívala zvláště bouřlivé události vyplývající z její politické situace uprostřed Evropy a související se snahami nalézt a formulovat smysl a význam národní identity.

Vltava zobrazuje život tehdejší země a její přírody, Šárka popisuje pohnutý příběh ze Starých pověstí českých, z takzvané Dívčí války. Má vlast je považována za významnou součást národního dědictví, dodnes je milována a přijímána s úctou a v mnoha pohnutých chvílích překvapuje silou své hudební i obsahové výpovědi.

Druhá část koncertu bude patřit Koncertu pro violoncello a orchestr h moll Antonína Dvořáka. Kompozice díla patří do posledního školního roku Dvořáka působení ve Spojených státech. Závěr koncertu umělec radikálně přepracoval několik měsíců po svém návratu do Čech.

Po obsahové stránce je tento Dvořákův koncert výslednicí tehdejších skladatelových životních pocitů. Život v New Yorku mu už nepřinášel tolik potěšení jako v předchozích dvou letech. Stýskalo se mu po dětech a Vysoké, z domova navíc přicházely znepokojivé zprávy o beznadějném zdravotním stavu Josefíny Kounicové, skladatelovy lásky z mládí. Vzpomínka na Josefínu se objevuje již ve druhé větě koncertu, kde Dvořák cituje melodii své skladby Kéž duch můj sám, kterou měla v oblibě. Bezprostředně po skladatelově návratu do Čech Josefína zemřela. Dvořák se rozhodl znovu otevřít již uzavřenou kompozici a do poslední věty koncertu vložil přesnou citaci této písně hranou sólovými houslemi.
Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll se stal nejslavnějším violoncellovým koncertem všech dob a patří neodmyslitelně ke kmenovému repertoáru všech světových violoncellistů.

Kladenský symfonický orchestr bude hrát pod taktovkou Vlastimila Mareše. Sólistou koncertu je violoncellista Miroslav Domanja. Vstupenky je možno zakoupit v den konání koncertu, čili v neděli, od 18.15 hodin u vstupu do malého sálu.

Autor: Hana Tepříková, Kladenský symfonický orchestr

Autor: Redakce

Místo události:
8.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starší žáci Baníku Švermov, druhý nejlepší tým krajského přeboru.

Místo záchrany boj o čelo. Žáci Švermova odehráli úchvatný podzim

Výprava TSM Kladno na dorosteneckém krajském přeboru. Zleva jsou: Liliana Plachá, Daniel Vojna, Daniel Hýža, trenérka Hana Valentová, Matyáš Brynda, Eliška Cimrmanová.
5

Krajské tituly se stěhují do Kladna

LA LIGA chystá obří Vánoční turnaj. Poprvé v Kyšicích a s dětmi

Kladno – Stolní fotbal, v Kladně velmi populární a hraný jako slavná španělská LA LIGA, se chystá na svou vánoční super akci. Čtrnáctého ročníku velkého turnaje ve sportovní hale v Kyšicích se v sobotu 16. prosince od 15 do 23 hodin může účastnit až padesát dvojic z celého Kladenska!

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Střední Čechy – Být penzistou-mužem v Kladně, v nejbližším okolí metropole nebo i v Mladé Boleslavi může být celkem příjemné. Alespoň z finančního pohledu. Stejně jako být důchodkyně opět poblíž Prahy nebo v Mladé Boleslavi. Naznačují to alespoň nejnovější údaje České správy sociálního zabezpečení o výši průměrných důchodů. 

Výroba stojí, platy nejsou. Soud pošle kladenskou Poldi do konkurzu

Rozhodnuto. Kladenská Poldi půjde do konkurzu. Podle informací České televize o tom rozhodl soud. Dlužníkovi se nepodařilo zajistit další financování huti. Výroba podniku stojí už měsíce a zhruba stovka zbývajících zaměstnanců nedostává výplaty.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT