„Ani jsme nečekali, že o festival bude takový zájem, takže máme opravdu radost a už nyní je jasné, že příští rok bychom rádi uspořádali další ročník. Původně jsme mezi filmy vůbec nechtěli vybírat, ale vzhledem k tomu, že se jich přihlásilo tolik, museli jsme do promítání zařadit jen osmnáct z nich. Letos jsme dali filmařům jedinou podmínku, a to, že snímek nesmí být delší než 30 minut. I kvůli žánrové pestrosti budeme ale uvažovat o zavedení kategorií. Nejčastěji nám přišly snímky v žánru thrillerů a dramat, ale objevily se tu také komedie, grotesky a pohádka a dokonce jeden animovaný film,“ uvedla ředitelka Klapky Helena Valtová.

K věhlasu festivalu zřejmě velice přispěla i forma prezentace, kterou dvanáctičlenný tým pořadatelů zvolil. „Když jsme přišli s myšlenkou Klapku zorganizovat, dali jsme lidem vědět prostřednictvím webových stránek pro amatérské filmaře, a tak nám přišlo i několik snímků z Moravy a dokonce i ze Slovenka,“ řekla Valtová.
Do festivalu se přihlásili také čtyři tvůrci z Kladna. Například snímek Pupixx, sci–fi ve verších, Jindřicha Pecinovského a jeho kolektivu byl promítán hned jako první. Avšak přes očekávání pořadatelů diváci o jeho umístění na prvních příčkách nerozhodli.

Vítězové prvního ročníku
1. místo Kouzelný most
(Jan Chramosta a spol.)
2. místo Pohádka aneb Na pytel se sahat nebude
(Jan Otruba a Jan Bártek)
3. místo Odhalení aneb Vše co jste chtěli vědět o skautingu, ale báli jste se zeptat (Filip Herink)

Zuzana Vlková