Malíř Jan Odvárka (1943), jehož díla může veřejnost v galerii u Hrušků obdivovat celý měsíc, patří mezi nejlepší současné malíře inspirované krajinou Vysočiny. Nesnaží se zachycovat každý detail, ale s citem pro celkovou kompozici přenáší do obrazu náladu daného okamžiku a místa. Není poplatný žádnému vzoru, jde vlastní cestou. O jeho mistrovství svědčí převážně používaná technika akvarelu. V menší míře maluje také květinová a věcná zátiší.

„Je to umělec, který má dar od pánaboha. Jeho akvarely jsou dokonalé. Je mistr, jenž dokáže zachytit atmosféru, harmonii a zákoutí. Navíc na přání moje a mojí ženy Marcely nádherně ztvárnil ve svých obrazech město Slaný z různých úhlů. Jsem přesvědčený, že je to pro Slaňáky – patrioty opravdu velká krása,“ řekl při vernisáži spolumajitel slánské Galerie Ikaros Antik, Jiří Hruška.

Jelikož brzy nastane čas adventní a lidé pomýšlejí, čím potěšit své blízké o Vánocích, srdce slánských patriotů plesají pohledem na obrazy, na místa tolik známá, kterýma sice denně procházejí, ale až prostřednictvím obrazů geniálního Jana Odvárky se stanou navždy milou vzpomínkou.

Jan Odvárka se narodil ve Dvoře Králové nad Labem. Na svět přišel jako čtvrtý syn v rodině Františka Odvárky, mistra kováře. V místě svého rodiště pracoval jako propagační výtvarník a malířství se věnuje jako svobodnému povolání od roku 1978. Žije ve Svratce. Hlavním tématem jeho obrazů je krajina především Českomoravské vysočiny. Názvy jeho obrazů jsou spojeny se jmény půvabných vesniček, krajinných zákoutí, rybníků, říček a potoků, ale i kopců a cest. Je nazýván malířem Vysočiny, i když tímto tématem se před ním zabývalo více známých malířů.

Prodejný výstava v Galerii Ikaros Antik ve Fügnerově ulici ve Slaném je k vidění do konce roku.