Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Helena Procházková pokřtila novou knihu povídek Zapomenuté housle

Kladno-Spisovatelka Helena Procházková pokřtila ve Středočeské vědecké knihovně další ze svých literárních děl, knihu povídek Zapomenuté housle. Této události se zúčastnilo téměř sedmdesát návštěvníků, takže studovna, kde se křest uskutečnil, byla plná do posledního místa.

19.12.2007
SDÍLEJ:

Zapomenuté housle jsou v pořadí druhým dílem spisovatelky Heleny Procházkové (vlevo).Foto: Archiv knihovny

Hlavním hostem večera byla samozřejmě autorka Helena Procházková, vydavatele zastupoval ředitel Knihovny Jana Drdy v Příbrami Václav Chvál a také autor grafické úpravy knihy výtvarník Václav Frolík.

Setkání moderoval pracovník knihovny Jakub Pavlík. Na začátku pohovořil o historii povídky jako literárního útvaru a dále o samotné knize.
„Inspirací k napsání této publikace byla jednak krajina autorčina dětství, tedy jižní Morava, a také čas prožitý na Kladensku a místa tohoto kraje, kde autorka působila jako učitelka. Inspirací byli lidé zde žijící, ale setkáváme se i s umělecky ztvárněnými skutečnými lidskými příběhy a osudy, tedy našimi reálnými současníky,“ uvedl moderátor Jakub Pavlík.

Kniha Zapomenuté housle není autorčinou prvotinou. Její první literární dílo je určené zejména dětem ve věku od šesti do osmi let. Jedná se také o dosud nevydané bohatě ilustrované Pohádky ze šachovnice. Druhou tvorbou je právě představená kniha povídek, kterou však v datu vydání předstihla zcela osobitá kniha Noční adorace. Dokončeno již bylo i její čtvrté dílo Mince krále Ašorty, určené mládeži.

Při slavnostním večeru moderátor návštěvníkům knihu blíže popsal. „Měl jsem tu čest, že jsem mohl být čtenářem již rukopisného zpracování publikace. Kniha se nejen svým obsahem, ale zejména svým způsobem vyjádření a sdělení dotýká vnitřního světa čtenáře, které bývá v chvatu všedních dnů často zapomenut. Zachycuje lidské příběhy jak v krátkých okamžicích, tak ve velkých časových vzdálenostech, jako je tomu například v povídce Dobrý večer, Valerie. Povídkám nechybí ani dramatičnost. Například hrdina povídky Zapomenuté housle, která dala název celé knize, starý Rom, při procitnutí z klinické smrti pronese poslední větu svého života ´Kde jsou ty housle?´ a od té chvíle zůstane němý. Promlouvá pak skrze tóny svých houslí, jež byly uloženy v zapomenuté skříni na půdě po dobu čtyřiceti let,“ prozradil více z obsahu knihy Pavlík.

„V povídce Adventní rozjímání je na první pohled popsána každodenní všední cesta patrně domů. Vede běžnou ulicí, kterou mnohdy konáme bezmyšlenkovitě a automaticky. Z příběhu je patrný adventní čas. Obyčejná cesta je zde protkána lidskými osudy a příběhy těch, kteří podél ní bydlí a je jakýmsi nahlédnutím do jejich života,“ dodal pracovník knihovny. Kmotr knihy Václav Chvál při křestu také promluvil o tom, co vše předcházelo okamžiku, než čtenář mohl vzít knihu Zapomenuté housle poprvé do svých rukou.

19.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
42

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 na Kladensku

Roman Šroba (vlevo) na žákovském turnaji SK Kladno.

On line: ptejte se Romana Šroby

I. B třída: Víra ve vlastní síly se Unhošti vyplatila

Kladensko – Dobrá si na čele fotbalové I. B třídy udržela čtyřbodový náskok na Doksy, které celý podzim odehrají venku. Na předposlední příčku klesly Zlonice. Nejvíc asi překvapila výhra Unhoště na hřišti Hostouně.

Kladenský kulturák ožil jubilejním veletrhem vzdělávání

Kladno /FOTOGALERIE/ - V Domě kultury Kladno se ve dnech od 17. do 18. října koná jubilejní dvacátý ročník Veletrhu vzdělávání. Žáci druhého stupně základních škol zde dostávají i v letošním roce možnost vybrat si z nabídky více jak než padesáti řemesel a oborů, která by rádi v budoucnu vykonávali.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Roztoky – Vůně Vánoc v centru Prahy bude letos středočeská. Vyplývá to z úterních informací společnosti Taiko, která je v metropoli tradičním pořadatelem trhů – včetně těch adventních. Jako strom pro Staroměstské náměstí byl vybrán smrk ztepilý, který vyrostl na soukromém pozemku v Roztokách u Křivoklátu, připomněla za firmu Hana Tietze. 

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Kladensko /FOTOGALERIE/ - Babí léto lítá, už je podzimek, to již zima střádá první bílá vlákna do svých peřinek. Básník Josef Václav Sládek byl vděčným pozorovatelem přírody. Svoje verše o babím létě napsal, aniž cokoli tušil o meteorologickém chování pavouků. Stačilo se jen dívat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení