Krátké a hravé verše o zvířátkách, rostlinách, lidech a věcech kolem nás mají svou nezapomenutelnou poetiku a laskavý humor. Je v nich ukryta touha, kterou vyjádřil sám spisovatel: „Když jsem tyhle pohádky psal, toužil jsem, aby mi za krkem seděla stará trojbarevná kočka, sekla mě drápkem, když udělám chybu, nebo mě vlhkým nosem pohladila po vlasech, když se příběh k dobrému obrací.“

Veršované pohádky provázely také dětství režisérky Pavly Stáncové, proto se rozhodla přiblížit roztodivné příběhy i současným dětem. Jako divadelní režisérka k tomu využila jevištní prostor kladenského Divadla Lampion. Jednotlivé verše propojila jednoduchým příběhem opuštěného skřítka Líčka a dvou neposlušných sourozenců Kačenky a Honzíka, jimž se nechce spát. Na jevišti tak před zraky diváků ožívají obyčejné věci a stávají se z nich postavičky například z pohádek Zvířátka a loupežníci, Smolíček a jeskyňky, Malá pohádka o řepě nebo z básniček Malíř a Hlava. Některé verše zhudebnil skladatel a herec Studia Ypsilon Miroslav Kořínek. Děti si tak s novou inscenací Divadla Lampion budou moci připomenout nejen známé příběhy a texty, ale také zazpívat a nechat se inspirovat fantazií scénografky Lucie Konopíkové, která dokázala proměnit obyčejnou skříň v zásobárnu plnou zázraků.

Premiéru Špalíčku pohádek zhlédli diváci včera večer a dnes je v Lampionu připraveno slavnostní uvedení pro děti a rodiče. Začátky představení jsou v 10 a 15 hodin.

Další premiéra, jež se v kladenském divadle pro děti chystá na listopad, bude opět inspirována českou klasikou. Režisér Ondřej Lážnovský vybral některé z příhod kocoura Mikeše a jeho kamarádů vepříka Pašíka a kozla Bobeše. Ve scéně připomínající známé obrázky malíře a spisovatele Josefa Lady uvidí nejmenší diváci, jestli soused Mlejnek načapá děti a Mikeše na hruškách, podívají se na slavnou pouť v Mnichovicích, projedou se na motocyklu pro doktora s prosbou, aby zachránil babičku, nahlédnou do Mikešova snu a zažijí i Vánoce se Zlatým prasátkem. To vše poprvé 14. listopadu v 18 hodin. (zv)