VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Lampionu se už hraje, kavárna zahájí provoz v říjnu

Kladno /FOTO, VIDEO/ - Divadlo Lampion v Kladně přivítalo ve svých nově zrekonstruovaných prostorách první návštěvníky. Mnozí z nich si zde pravděpodobně připadali jako v úplně jiném a zcela novém divadle. Letitý a zašedlý interiér vystřídalo barevné, moderní vybavení a zlepšilo se i pohodlí pro diváky.

19.9.2009
SDÍLEJ:

Prvním představením ve zrekonstruovaném divadle Lampion bylo Kráska a netvor. Foto: Deník/Zuzana Vlková

Ti zaznamenali změnu ještě před tím, než do divadla vůbec vkročili. „Rekonstrukcí prošla kompletně celá budova. Udělala se nová střecha, okapy, fasáda a vyměnila se okna,“ popsala ředitelka společnosti Kultura pro Kladno Banka Bendlová.

Vzdušnější a prostornější je také foyer. Šatna byla přemístěna, zvětšily se prostory toalet a zvýšila se jejich kapacita. Kromě toho byla vybudována pokladna, jež zde dříve chyběla. „Celá estetika je naprosto nová a interiéry navrhoval architekt Karel Albrecht,“ řekla Bendová.

Pravděpodobně nejvíc diváci ocenili změny v sále. „V hledišti jsme nejen vyměnili sedačky, ale upravilo se i stavebně. Sedadla jsou do kopce, a díky rekonstrukci jeviště, jež bylo sníženo, mají diváci lepší výhled. Pro jejich pohodlí byla také snížena kapacita hlediště ze 190 míst na 170,“ uvedla ředitelka. Upraveno bylo i celé zázemí pro herce a ostatní personál.

Rekonstrukce divadla stála celkem 16,5 milionu korun a z většinové části byla hrazena z fondů Evropské unie. Práce trvaly od května, kolaudace se uskutečnila 11. září.

Výstavba sousedící kavárny musela být pozdržena, protože se při jejím plánování vyskytly problémy s územním plánem. „Ten neumožňoval uskutečnit původní záměr. Územní plán tedy musel být změněn, a to nás zdrželo. Kavárna bude otevřena 30. října a na jaře příštího roku budou dodělány terasa a další zázemí,“ doplnila Blanka Bendlová. Předběžný rozpočet tři miliony korun.

Zuzana Vlková

Divadlo oslavilo výročí vernisáží a premiérou

Malá kladenská scéna si připomněla šedesáté výročí svého vzniku. Už je to celých šedesát let, kdy v roce 1949 vzniklo současné Divadlo Lampion.

Páteční oslav, začala v Zámecké galerii města Kladna, kde se uskutečnila vernisáž výstavy loutek, kostýmů, rekvizit a fotografií z minulosti i současnosti této divadelní scény. Výstava potrvá do 29. listopadu a bude jistě vhodným zpestřením i pro žáky a studenty v rámci výtvarné výchovy a předmětů, které mají vztah ke kultuře.

Páteční program pokračoval od 19 hodin v Divadle Lampion premiérou pohádky Kráska a Netvor podle scénáře a v režii Apoleny Vynohradnykové.
Veršovanou pohádku napsala autorka na motivy klasického námětu o dívce, která se dobrovolně vydá do netvorova zámku, aby odčinila prohřešek svého otce. Jako hlavní téma si vybrala skutečnost, že povrch nemusí být shodný s tím, co se skrývá uvnitř.

„Mám zkušenost se svým dnes již osmiletým synem, se kterým jsem si vždy povídala o citech a vztazích. Myslím, že toto téma zajímá dospělé i děti. Pro ně se musí ke sdělnosti najít vhodný jazyk,“ řekla k pohádce autorka.

„Při dramatizaci jsem se snažila, aby bylo co nejvíce vidět, že měřítkem krásy je láska. Že skutečně krásný je ten, kdo dokáže milovat,“ dodala režisérka.

Inspiraci k výtvarnému řešení scény a kostýmů nalezla scénografka Jitka Nejedlá v prostředí pouti. Právě tam především se můžeme setkat s tím, že povrch věcí je jen prázdné pozlátko.

Hudbu zkomponoval skladatel, pianista Tomáš Sýkora. Nahrál ji se svým souborem POWU orchestra, v rámci premiéry ji diváci slyšeli naživo. Spojení divadla a živé hudby bylo jedinečným, neopakovatelným zážitkem.

V pohádce hrají: Hana Hubertová, Jakub Hubert, Justin Svoboda, Zita Morávková, Claudia Eftimiadisová a Drahomír Mráz.

Olga Fikrlová

19.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Setkání s politiky voliče ve Všetatech ovlivnilo

Všetaty /FOTOGALERIE/ – Když do malé obce na Rakovnicku začátkem října dorazila desítka lídrů středočeských kandidátek politických stran, místní si mysleli, že jde o nějaký žert. Jenže Deník bus, který politiky vezl z Prahy, skutečně svou cestu končil ve Všetatech. Ovlivnilo setkání s vrcholnými politiky naší země rozhodnutí tamních obyvatel při volbách?

Volejbalisté přemohli lázeňské šviháky

Kladensko - Volejbalisté Kladna mají cenný skalp. Porazili Karlovarsko 3:1a v extraligové tabulce jsou na třetím místě.

Kam na víkendový fotbal plus výsledky

Kladensko - Nabídka fotbalových zápasů v okrese Kladno. 

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení