„Krása slova, kterou jsme letos určili jako téma Dvorků, může mít mnoho významů. Literatura, básně, písně pracují s krásnými slovy, ale stejně tak slova inspirují výtvarníky, kteří objevují jejich tvar, hravost a formy," přibližuje rozměr tématu Vladimír Líba ze Spolku Podprůhon.

Stejně jako v loňském roce začnou Kladenské dvorky už v pátek večer. Symbolicky otevře hlavní téma ročníku promítaný dokumentu o zesnulém hudebníkovi a básníkovi Filipu Topolovi. K hlavním hudebním hostům budou patřit Spirituál Kvintet, Hudba Praha band, Neřež, populární dětská kapela Pískomil se vrací nebo nestárnoucí jazzman Laco Déczi. K tématu se bude vázat i řada doprovodných akcí. Úplnou novinkou letošního ročníku bude program v prostoru nazývaném místními „Amfiteátr". Herci Městského divadla Kladno a Divadla Lampion ho využijí pro hudební koláže, scénická čtení či různé hry inspirované tématem ročníku krása slova.

V rámci jedné z chystaných výtvarných děl vznikne například skládanka scrabble v nadživotní velikosti. Jak už se zvolna stává tradicí, bude i letos červnový festival příležitostí pro zvelebení čtvrti Podprůhon. Tentokrát do jeho ulic přibude nová plastika. Ta ozdobí prostor před restaurací U Maršnerů, který Spolek Podprůhon na jaře upravil v rámci komunitního projektu Sousedé sobě, podpořeného komisí Rady města Kladna pro životní prostředí.

„Kladenské dvorky a Spolek Podprůhon neodmyslitelně patří k našemu městu a naši podporu si skutečně zaslouží. Velmi se mi líbí práce a energie, kterou jednotliví umělci, ať už začínající či ti zkušenější, vkládají do tohoto kulturního festivalu, a s jakou chutí se každý ročník pořádá. K nádherným pětatřicátým narozeninám bych chtěl všem Dvorkařům popřát mnoho dalších, stejně úspěšných, let," uvedl primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno).

Detailní program je průběžně aktualizován na www.kladenskedvorky.cz