„Lidicím bylo darováno společně s díly dalších předních německých výtvarníků na základě výzvy, která byla iniciována v roce 1967 a později 1996 berlínským galeristou René Blockem, který tak navázal na apel Sira B. Strosse v šedesátých letech,“ sdělil ředitel památníku Milouš Červencl.
„Jestli je dílo z Národní galerie předražené je téma k diskusi, ale jen exponát, který vlastní naše galerie, zhruba před třemi lety znalec moderního umění ocenil na 250 tisíc eur. Někteří němečtí umělci jsou v současnosti velice ceněni a právě Beuyse objevili ve Spojených státech a ty nasazují laťku uměleckých děl velmi vysoko,“ řekl ředitel.

Nejhodnotnějším exponátem německé části sbírky je přitom obraz Gerharda Richtera Onkel Rudi, který je často zapůjčován při pořádání nejprestižnějších světových výstav. V současné době celou Lidickou sbírku tvoří 415 děl od téměř stovky umělců ze třiceti zemí světa. „Sbírka vznikla na základě výzvy známého propagátora poválečné obnovy vyhlazených Lidic a člena anglického parlamentu Sira Barnetta Strosse, jež na základě vzniklého hnutí Lidice shall live, tedy Lidice budou žít, vyzval v roce1966 umělce z celého světa, aby darovali svá díla pro naši galerii. Tato myšlenka však byla realizována až v roce 2003 při otevření galerie,“ uvedl Červencl.