Ti se zde na vlastní oči přesvědčují o hrůzách druhé světové války. I když nejen památník, ale i galerie a muzeum nabízí spoustu zajímavého materiálu stojícího za zhlédnutí, nedává dodnes možnost, jak udržet turisty v místě dva a více dnů.

„Kvůli tomu, že v obci byla až do loňského roku nařízena stavební uzávěra, nemohlo lidické zastupitelstvo ani v nejmenším uvažovat o tom, jak postavit návštěvníkům reprezentativní ubytovací zařízení. Nyní to vypadá tak, že by se v západní části obce mohlo začít stavět a za pár let tu můžeme mít kongresové centrum, ubytovací centrum, stejně jako rozšířenou síť obchodů. Celkem zde bude moci vzniknout zhruba třicet nových budov,“ uvedl pracovník lidického obecního úřadu Miroslav Čermák. V současné době nemají příchozí možnost ubytovat se v hotelu ani soukromí, kromě několika výjimek.
„ Velmi nevhodné je i to, že autobusové zájezdy spojují svoje výlety do Lidic s návštěvou Terezína a to je pro jeden den velice náročná trasa. Prohlídka je potom uspěchaná, lidé unavení a nakonec ztrácejí i pozornost. Kdyby u nás mohli zůstat déle, jistě to uvítáme,“ uvedl vedoucí muzea Památníku Lidice Ančo Marinov.

Lidice nejsou unikátní jen tím, že je to obec, která měla být za protektorátu vymazána z mapy a nepříteli se to načas i podařilo, ale i tím, kolik kulturních zajímavostí dokáží poskytnout i mladé generaci. Příkladem je před pár dny nově otevřené vzdělávací centrum přímo v památníku, dále takzvané Zimní a Letní večery, kdy do míst přijíždí se svými představeními pražské Divadlo Viola.

Kromě stálé expozice muzea, která vypovídá o pohnuté historii obce, mohou navštívit zájemci i mnohem pozitivnější místa v Lidicích, jakými jsou například současné výstavy kladenských fotografů Jiřiny a Jiřího Hankeových nebo v síni In Memoriam výstava nazvaná Z nových dokumetů Památníku Lidice.

„Velkou chystanou novinkou, na kterou se osobně velmi těším, je i výstava Karel IV. v Braniborsku a představení německé verze knihy Jako chlapce by mě zastřelili. Celoročně nabízíme veřejnosti nespočet akcí, včetně možností svatebních obřadů pod širým nebem přímo v růžovém sadu,“ dodal vedoucí muzea Památníku Lidice Ančo Marinov.