VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skanzen Mayrau má nové logo

Vinařice - Vinařický skanzen Mayrau, o nějž se od ledna letošního roku stará Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, má nové logo. Informoval o tom zaměstnanec muzejního oddělení propagace a pedagog volného času Pavel Rolinec.

19.4.2010
SDÍLEJ:

Těžní věž dolu Mayrau.Foto: Hornický skanzen Mayrau

Ten se také tvorbou samotného loga zabýval. ,,Když jsem se stal před nedávnem zaměstnancem Mayrovky, jak se jí mezi havíři říká, začal jsem o jejím logu přemýšlet,“ uvedl Rolinec, který nakonec do znaku vložil dva hlavní nástroje, jež používali horníci ve středověku.

,,Jedná se o mlátek a želízko. Mlátek je druh kladiva používaného k tlučení do želízka. Želízko je primitivnější nástroj s ostrou částí, která je určena k vytesání profilu. Důlní špígle je možno nalézt ve znacích řady měst,“ vysvětlil pracovník muzea.

Pro nové logo prý použil všeobecný pokyn pro tvorbu hornických znaků z roku 1905. Často se totiž stává, že bývají hornické nástroje nesprávně zobrazeny.

,,Přesně je stanovené, jak oba kusy mají ležeti, totiž aby nejprve uchopil se mlátek, a to pravou rukou. Topůrko jeho musí tudíž ležeti přes násadu želízka. Potom upozorňujeme na to, že nemá topůrko z mlátku vyčnívati, kdežto násada ze želízka poněkud vyčnívá. Mlat je dle oblouku mírně zakřiven i musí líc jeho ležeti radiálně, kdežto želízko tvoří přímá čtyřhranná pyramida,“ určují pokyny, které jsou staré již více než sto let.

Podle Pavla Rolince bývá nejčastěji špatně zobrazen hornický znak v tiskopisech pojednávajících o hornických a hutnických výrobcích. Výjimkou prý nejsou ani odborné časopisy.

#nahled|https://g.denik.cz/20/cd/kl0430logo_web_denik-hp_top2.jpg|https://g.denik.cz/20/cd/kl0430logo_web.jpg|Nové logo Skanzenu Mayrau.#

Autor: Matěj Říha

19.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tradiční výlov luníkovského rybníka U Jelena přilákal opět stovky lidí.
25

Výlov rybníka v Luníkově přilákal stovky lidí

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Chotouň
110

Střední Čechy: Máme celkem 26 poslanců

Jak se volilo na Kladensku?

Kladensko - Letošní parlamentní volby jsou již za námi. Jednoznačně je ovládlo hnutí ANO 2011, které od voličů z celé republiky získalo necelých třicet procent hlasů. Na podobném čísle zůstala bilance hnutí také na Kladensku. Nad magických pět procent hlasů se pak dostalo ještě dalších osm stran. Celkových devět stran ve Sněmovně je rekordem od vzniku samostatné České republiky. A jak by letošní volby dopadly, kdyby o jejich výsledku rozhodovali jen lidé z Kladenska?

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Sociální sítě, ulice, hospody i obýváky jsou plné nechápavých komentářů. Jak mohl vyhrát Babiš? Okamura? Piráti? Co jsme to za lidi? Jenže tohle je svět kolem nás. Říká se tomu demokracie.

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení