ladno – Mladá, talentovaná hudebnice z Kladna, Lucie Halamíková, má nezapomenutelný zážitek. Nedávno byla pozvána do švýcarského lázeňského města Montreux, aby na břehu Ženevského jezera zahrála na akci věnované vzpomínce na zemřelého zpěváka skupiny Queen Freddie Mercuryho.

Montreux bylo jeho oblíbené místo. Sjíždějí se sem každoročně muzikanti i Mercuryho fanoušci z celého světa. Jak Lucie přiznává, jeho hudbu dávno miluje. „Moc lituji, že jsem nebyla trochu starší a nepoznala skupinu Queen dřív. Třeba bych se vypravila na její koncert do Budapešti. Byl jeden z posledních. Na jejich hudbě se mi líbí originalita a práce s detaily, perfekcionalismus. Freddieho hlas je nepřekonatelný, úžasný,“ říká Lucie.

A jak se na akci dostala? Osobní asistent Freddieho Peter Freestone si našel její hudbu na internetu a oslovil ji. Na přípravu měla jen měsíc, ale ráda přijala. Zazpívala a zahrála písně od Queen ve svém klavírním aranžmá, také jednu vlastní skladbu věnovanou přímo Freddiemu. K maďarské písni, již zpíval v Budapešti, přizvala Tibora Tótha z maďarské revivalové skupiny.

Koncert se odehrával přímo u sochy Mercuryho, která je dílem české sochařky Ireny Sedlecké.

Lucie Halamíková k hudbě tíhla už jako malá. Chodila do hudební školy.

„Měla jsem štěstí na paní učitelku Evu Cvrčkovou, která mě moc ovlivnila a naučila. Hrála jsem na různých soutěžích a pak se přihlásila na konzervatoř,“ vzpomíná Lucie.

Studovala postupně klavír u profesora Aleše Bílka a skladbu na Konzervatoři J. Ježka. Velmi ji podporovali a ovlivnili rodiče. Vyrůstala totiž v umělecké atmosféře. Matka Jiřina Hankeová je fotografka a malířka, otec Jiří Hanke je rovněž známý fotograf.

V hudbě však šla svojí vlastní cestou. „Nejraději skládám písničky na texty mojí maminky nebo na svoje. Jsou především pro zpěv a klavír, ale i pro více nástrojů. Komponuji také instrumentální hudbu k fotografiím. Začala jsem tvorbou k tátovým fotografiím z Podprůhonu a nazvala ji Fotoimprese. Byla to vlastně moje absolventská práce na konzervatoři,“ vysvětlila mladá hudebnice.

Dále pokračovala v podobné tvorbě k snímkům francouzského fotografa Yanniga Hedela a českého fotografa Pavla Baňky.

Hudbu má ráda, ale přímo miluje právě Mercuryho a skupinu Queen. Poprvé je objevila v roce 1988. V té době poslouchala Jasona Donovana a měla všude po zdech jeho plakáty. Tehdy jí bylo dvanáct let.

Čas běží a Lucii Halamíkové se dostalo té cti, že mohla mistrovi Mercurymu zahrát přímo v den jeho nedožitých čtyřiašedesátých narozenin. Jak sama říká, nikdy na to nezapomene.

Její písničky lze zhlédnout na www.youtube.com a hudbu k fotografiím na stránce www.luciehalamikova.wz.cz. Autor: Olga Fikrlová