VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Michael Hanke si letos z Czech Press Photo odnesl dvě ocenění

Kladno – Michael Hanke se v soutěži Czech Press Photo může pochlubit nevídanou statistikou. Všechny soubory, které dosud do soutěže nominoval, byly vždy oceněny. Ani letos tomu nebylo jinak. V kategorii Umění a zábava získal druhou cenu za soubor Šachy (turnaje mládeže) a čestné uznání za soubor Letecký den. Michael Hanke je rodák z Kladna, v současné době žije v Berouně.

8.11.2015
SDÍLEJ:

Úspěšný snímek z cyklu Šachy.Foto: Michael Hanke

Byl jste hodně překvapen, že jste i letos oceněn, nebo jste to v koutku duše čekal?
To je záludná otázka hned na úvod. I když jsem věděl, že oba mé soubory jsou kvalitní, nemohl jsem vzhledem k velkému počtu zúčastněných fotografů automaticky počítat s úspěchem. Prakticky všechny soutěže jsou vždy vysoce subjektivní záležitostí. Složení poroty se navíc každý rok obměňuje, takže nelze vůbec s ničím kalkulovat. Lze udělat jen jediné – poslat ty nejlepší fotky, které jste za poslední rok vytvořil a doufat, že se budou líbit i porotě. Věřil jsem, že alespoň jeden z mých souborů uspěje, ale že budou nakonec oceněny oba, které jsem do letošního ročníku zaslal, tak to mne velice mile překvapilo. Soutěže se zúčastňuji tři roky a dosud všechny moje soutěžní práce byly oceněny. To je statistika, která mě samozřejmě moc těší, ale zároveň i zavazuje do dalších let.

Kdo byl v porotě a jaký je princip oceňování? Je soutěž anonymní?
Mezinárodní odborná porota byla tento rok sestavena celkem z deseti porotců, z toho šesti zahraničních a čtyř českých. Mezi porotci byla i letos řada známých jmen, jako například Antonín Kratochvíl, Sergey Maximishin, Ron Haviv, Štěpánka Stein či Gabina Fárová. Konají se celkem tři kola hlasování, ve kterých se postupně vyřazují soutěžní práce, jež dostanou nejmenší počet hlasů. V posledním třetím kole se pak vybírají práce (ať již jednotlivé fotografie či soubory čítající maximálně devět fotografií), které jsou oceněny prvním až třetím místem, případně čestným uznáním. Soutěž je pochopitelně přísně anonymní.

Proč si vybíráte stále kategorii Umění a zábava?
Není to tak, že bych si stále vybíral tuto soutěžní kategorii, i když to tak na první pohled může vypadat. Ačkoli je hlavních soutěžních kategorií celkem osm, tak dosud všechny moje soubory, se kterými jsem se v posledních třech ročnících zúčastnil, do jiné z kategorií tematicky nezapadaly. I z tohoto důvodu jsem si letos se svými dvěma nominovanými soubory de facto sám sobě konkuroval v jedné kategorii. I když je pravda, že jsem nějakou dobu váhal, zda soubor Šachy nezařadit spíše do kategorie Sport. Ale pak jsem od této myšlenky odstoupil, protože jsem si nebyl jist, zda si všichni členové poroty budou vědomi toho, že se šachy oficiálně řadí mezi sportovní disciplínu.

Michael Hanke

Michael Hanke.

Jak jste přišel na téma turnaje mládeže v šachu?

Pro mnohé jsou šachy zřejmě tou nejnudnější hrou na světě. Chtěl jsem ukázat, že tomu tak není a že je naopak jen málo jiných míst, kde byste našli tak silnou koncentraci emocí, jakou dokáže zprostředkovat místnost plná šachistů hrajících turnaj. Snad se mi podařilo prostřednictvím fotografií ukázat, že první nezasvěcený dojem může být v životě často mylný, což platí v životě obecně – nejen o šachové hře. Lákalo mě dokázat zdánlivě nemožné – a sice pro mnohé tuto zdánlivě nudnou a statickou činnost prezentovat v opačném světle – prostřednictvím objektivu mého fotoaparátu zachytit svět, který přímo překypuje emocemi a zdánlivě nudný pohled na hráče šachu tak mění v syrově lidské, emocionální divadlo, jehož účastníci však nejsou herci, nýbrž sami lidé.

Ve snímcích jste dokázal zajímavě skloubit perspektivu, geometrické tvary, emoce a napětí.
Přestože se fotografií aktivně zabývám teprve něco málo přes tři roky, tak si myslím, že jsem si za tu dobu již dokázal nalézt svůj fotografický žánr a styl. Co se žánru týká, zcela jsem po vzoru svého otce (kladenský fotograf a galerista Jiří Hanke) propadl dokumentární tvorbě. Přestože své první soubory jsem prezentoval v barvě, poslední dobou preferuji témata, která lze nejlépe podat v černobílém provedení. Potlačením barev naopak vyzdvihuji do popředí emoce, což je to hlavní, o co mi jde v dokumentární fotografii, jejímž ústředním motivem je život běžných lidí.

Co spojuje vaše dosavadní soubory?
Jestli je něco, co je společné, pak je to fakt, že se zaměřuji na život z pohledu běžných lidí – ať jsou to taneční zábavy seniorů, letecký den, šachové turnaje, cirkus. Zároveň si myslím, že jsem si již vypracoval určitý osobitý styl focení, určitou perspektivu nazírání na dění kolem mne – na situace, které se snažím objektivem svého fotoaparátu zaznamenat takovým způsobem, abych co nejvěrněji zachytil bezprostřední atmosféru dané situace. A řeknu vám, že je tento můj styl focení docela pohybově náročný a že se obvykle při focení docela zapotím.

Druhý soubor Letecký den, naprosto odlišné prostředí, situace. Proč jste zvolil zrovna toto téma?
Většinou se daným tématem zabývám dlouhodobě, abych dokázal opravdu co nejvěrněji vystihnout vše podstatné o prostředí, které se snažím pomocí svých fotografií zdokumentovat. Nicméně občas mě baví i pravý opak – fotit relativně krátkodobé akce, jakými jsou například letecké dny. Není bez zajímavosti, že zatímco soubor Šachy vznikal relativně dlouhých šest měsíců, tak soubor Letecký den jsem naopak nafotil za pouhých šest hodin. Plánuji v tomto souboru pokračovat i nadále, věnovat se mu dlouhodoběji, nicméně oceněné fotografie z tohoto souboru jsem opravdu nafotil v jediném zářijovém dni, kdy se konal mezinárodní letecký den v Hradci Králové. Doprovázel jsem svého syna, který zde fotil letadla a tak trochu by se dalo říci, že jsem si krátil čas fotografováním návštěvníků akce. Až pak jsem si plně uvědomil, jak zajímavé je toto téma.

Dostáváte se často do konfliktů s fotografovanými? Vadí jim, že je takto na veřejnosti fotografujete?
Možná budete překvapeni, ale v převážné většině případů probíhá všechno naprosto bezproblémově. Nevím, jestli je to spíše jen náhoda nebo pravidlo, ale když už někomu moje focení vadí, tak snímky s těmito lidmi obvykle nepatří mezi ty nejlepší. Nevím čím to je, ale je to tak. Ale jak říkám, obvykle se nedostávám do žádných konfliktů s fotografovanými lidmi. A to přesto, že se k nim se svým fotoaparátem přibližuji mnohdy až doslova na dosah, neboť fotím výhradně pevnými skly nejčastěji s ohniskovou vzdáleností 23 milimetrů, takže žádný zoom, kterým bych si mohl dotyčného pohodlně přiblížit z velké vzdálenosti. Jsem přesvědčen o tom, že poctivou dokumentární fotografii mohu dělat jedině tak, že se budu pohybovat přímo v centru dění a nikoli někde v ústraní. Sebelepší teleobjektiv nikdy nemůže nahradit bezprostřední kontakt s fotografovanou osobou, respektive dokumentovanou situací.

Setkáváte se často s tím, že vás srovnávají s rodiči?
A víte, že ani moc ne? Myslím, že častěji mi byla tato otázka položena ze strany novinářů, než kolikrát bych se s tím reálně v životě setkal. Do hlavy lidem samozřejmě nevidím, takže nevím, co si o mně kdo myslí, ale celkově musím říci, že na mne má toto – ať již vyřčené či nevyřčené – srovnání spíše pozitivní vliv. Motivuje mne stále se zlepšovat. Ne nadarmo se říká, že děti slavných rodičů to mají mnohdy složitější přesvědčit ostatní o svých schopnostech, a i proto si cením opakovaných úspěchů na tak prestižní fotografické soutěži, jakou je Czech Press Photo. Snažím se jít svou vlastní cestou, i když pochopitelně geny mých rodičů asi zapřít nelze – a hlavně si myslím, že ani není proč je zapírat, právě naopak. Občas s trochou nadsázky říkám, že při svém fotografování uplatňuji zdravou drzost svého otce a empatické srdce své matky. Tahle kombinace, jak se zdá, mi docela dobře funguje.

Prozraďte nám, kdo z rodiny Hankeových nefotografuje?
Pokud se nepletu, tak aktuálně se v naší rodině aktivně nevěnuje fotografii snad jen moje manželka Blanka. Ale vzhledem k tomu, že jsme svatbu měli teprve před měsícem, tak si myslím, že je to jen otázkou času, kdy se i ona nakazí touhou zvěčňovat jedinečné životní okamžiky na fotografické médium.

Kdy se bude na Staroměstské radnici v Praze konat výstava?
Pro veřejnost bude výstava 21. ročníku Czech Press Photo 2015 přístupna od 16. prosince do 31. ledna , a to denně od 10 do 19 hodin.

Autor: Olga Fikrlová

Autor: Redakce

8.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov Dělníci na stavbách - dokončovací práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: HPP na 3 měsíce., , Fyzicky náročná práce ve velmi prašném prostředí. Praxe na stavbách výhodou. Práce dle potřeby i o víkendech., , Výpis z RT., , Prosíme o prvotní telefonický kontakt pro domluvu osobní schůzky.. Pracoviště: Andriy debych - zlonice, Komenského, č.p. 576, 273 71 Zlonice. Informace: Andriy Debych, +420 608 815 238. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladová manipulantka - skladový manipulant. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme:, čistý trestní rejstřík dle zák.č. 378/2007 Sb. Zákon o léčivech, Náplň práce:, vyskladňování léků dle objednávek lékáren, kontrola a kompletace zboží, nutná rychlost, přesnost, spolehlivost., Práce je v třísměnném provozu Po - Pá. Víkendy a svátky volné., , , Nabízíme:, stravenky v hodnotě 100,- Kč, nákup zboží se slevou, 3 dny dodatkové dovolené navíc, zajištění svozu zaměstnanců z okolních vesnic se špatnou veřejnou dopravou.. Pracoviště: Pharmos a.s. brandýsek, Slánská, č.p. 79, 273 41 Brandýsek. Informace: Marcela Skalická, +420 602 591 419. Obchod - Obchod Pokladní 90 Kč Pokladníci v prodejnách POKLADNÍ (DPP/DPČ) v maloobchodní prodejně. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: telefonicky, e-mailem: prodej@norma-online.cz , Požadujeme : , vzdělání – nižší střední , praxe v obchodním řetězci výhodou , samostatný a výkonný způsob práce, nasazení , spolehlivost, pracovitost, flexibilitu a pozitivní postoj k obchodu , příjemné vystupování , ochotu k fyzické práci , , Nabízíme : , Řádné zaškolení, možnost profesního růstu , Odpovídající finanční ohodnocení, jistotu stálého zaměstnání. Pracoviště: N4 - kladno, náměstí Sítná, č.p. 3127, 272 01 Kladno 1. Informace: , . Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 13 500 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič sk. C + E, T. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Telefonický kontakt:, Po - Pá 7:00 - 14:00 hod., , , Prémie 0 - 100%. Pracoviště: Oz stavby s.r.o., Důl Libušín, č.p. 940, 273 06 Libušín. Informace: Šárka Medeová, +420 606 753 787.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mgr. Milan Volf, primátor Statutárního města Kladna.

Ptejte se Milana Volfa, volebního lídra Volby pro Kladno

Ve Slaném se srazil autobus se škodovkou.
4

Ve Slaném se srazil autobus se škodovkou

Policie si posvítila na ilegálně zaměstnané cizince

Střední Čechy – V součinnosti se slovenskými policisty se policie v minulém týdnu zaměřila na nelegálně zaměstnávané cizince na území Středních Čech. Akce byla zaměřena na dodržování zákona o pobytu cizinců na území České republiky.

OBRAZEM: Atletika pro děti ovládla slánský stadion

Slaný - Běhej, skákej, házej rád, atletem se můžeš stát! Tímto heslem nalákali pořadatelé sportovní příznivce v pátek 21. září na atletický stadion ve Slaném, kde se uskutečnil další ročník akce Atletika pro děti.

100 let výročí založení první republiky oslavilo v Kladně 99 běžců

Kladno /FOTOGALERIE/ - Osmý Běh do schodů letos organizátoři z kladenského Podprůhonu věnovali stému výročí založení Československé republiky. Připomenuta byla osobnost odbojáře Rudolfa Knotka, který byl v roce 1942 zastřelen na schodech smrti v koncentrační táboře Mauthausen.

Vichřice nekácela jen stromy. Popadaly i stožáry

Střední Čechy - Hasiči volaní k odstraňování jednoho spadlého stromu za druhým se od nedělního večera nezastavili - a pro poruchové čety železničářů i energetiků to platí jakbysmet. V těch nejpesimističtějších scénářích se naplnily předpovědi meteorologů varujících před přechodem studené fronty s vichřicí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT