Pro poslední letošní výstavu si pracovníci zdejšího muzea nemohli vybrat lépe. Zdeněk Černý v sedmdesátých letech studoval u akademického malíře Ludvíka Jelínka portréty a figurální kresbu.

V současnosti se ve své tvorbě zaměřuje především na krajinnou malbu. Hlavní motivy nachází zejména v přírodních lokalitách severních a středních Čech, učarovalo mu malebné Podřipsko. Z výtvarných technik si oblíbil hlavně techniku sépiové grafiky, ale vyniká i v akvarelových kresbách.
Největších úspěchů dosahuje hlavně v Belgii, kde se stal členem proslulého uměleckého sdružení KBC Art Club a jako projev uznání mu belgická strana umožnila účast na společné výstavě WALV, kde v samostatné kolekci vystavil pětadvacet obrazů.

„Jsem příjemně překvapen,“ netajil malíř Černý své uspokojení. „Slyšel jsem, že ve Velvarech se na kulturu moc nechodí, tak jsem na vernisáži očekával skromný počet návštěvníků a nakonec je tu plno. To mě opravdu těší,“ dodal výtvarník.

„Tato výstava bude určitě úspěšná. Obrazy jsou opravdu krásné a srozumitelné i pro výtvarného laika. Mají úžasnou atmosféru. Zvláště řípská rotunda mě úplně nadchla,“ svěřila se s prvními dojmy jedna z návštěvnic.

Prodejní expozice Zdeňka Černého je v galerii velvarského muzea otevřena až do 2. ledna příštího roku. (zor)