Od těchhle bytůstek však nehrozilo, že by chtěly někomu ublížit. Naopak! Některé z nich ani nedutaly, protože netušily, co je na tajuplné výpravě po Hrdlívě čeká. Jejich trasa začala u kapličky, odkud se všichni i s doprovodem vydali na trať lemovanou rozsvícenými vydlabanými dýněmi. Na jednotlivých stanovištích už na ně čekala strašidla téměř opravdová: čarodějnice s kocourem na rameni, hadem lezoucím po zádech a myškami vykukujícími z kapes, dále upírská sestava s bílou paní a svou vládkyní, která pokaždé vstala z rakve a šla dětem rozdávat cukrovinky, nakonec se museli malí poutníci trefit míčkem do ozářené dýně, ba co horšího – míček pak vyjmout, ovšem za podmínek, že její nitro ukrývá samé černé pavouky.

Cílem se stala Hospůdka Na Hřišti, jež se proměnila ve strašidelný hrad. Zde děti obdržely za svou statečnost diplom, balíček a mnoho dalších drobností, které jim budou připomínat, že bubákovskou akci zvládly na jedničku. Samozřejmostí bylo i občerstvení, leckteré vskutku stylové, např. pečené prsty s mandlí místo nehtu, cukrové zuby, pavouci, oči…prostě samé lahůdky.


Za touto akcí stojí skupinka hrdlívských maminek a babiček, říkajících si Babinec. Za podpory obecního úřadu a Hospůdky Na Hřišti zopakovaly loňský nápad, ovšem letos se jim nahlásilo již přes 60 dětí a ohlasy byly hned na místě veliké: „Bylo to úžasný, vše naprosto dokonalý, moc děkujeme a taky se těšíme na příště, i za tu cenu, že se Luky bude opět bát a skončí pak zase u mne v posteli,“ pravila za mnoho dalších Jitka Beránková.


O osudu Dýňákového pochoduje tím pádem rozhodnuto. Kdopak by si chtěl nechat v příštím roce takovou atrakci ujít? Pořadatelé tedy mohou pomalu přemýšlet, čím překvapí hrdlívskou droboť v roce 2018.

Jitka Slavíková