„Dělala jsem prezentaci naší školy, přičemž jsem zmínila, že jejím žákem byl kdysi i Zdeněk Miler. Následně jsem dostala nápad uspořádat ve škole akci k šestému výročí jeho úmrtí. Nakonec se povedlo zorganizovat hodinový workshop, který se dle mého názoru velmi vydařil,“ popisuje učitelka a organizátorka akce Eliška Kalová.
Té příprava akce zabrala asi čtrnáct dnů. Svým dílem ovšem přispěly také děti, které přinesly cokoliv s motivem legendárního Krtka. K vidění byly stovky předmětů s tématikou nejslavnější Milerovy pohádky. Plyšových Krtečků se sešlo několik desítek, nechyběli ani jeho kamarádi - Zajíc, Ježek či například Myška. Ještě více se sešlo ovšem knížek. „Téměř každý má doma věci s Krtečkem. Je to nehynoucí, nestárnoucí a nadčasová postava. Znají jí lidé téměř každého věku,“ řekla Kladenskému deníku Eliška Kalová.

Žáci všech tříd nejprve zhlédli prezentaci o životě a díle Zdeňka Milera, která byla zakončena vědomostním kvízem. „Největší problémy měly starší děti, protože pro ně už Krteček není tak aktuální téma. Pohádka byla přeložena do devatenácti jazyků, a tak si děti například poslechly také ukázky v maďarštině, polštině či finštině. Kupodivu například čínské znění je dost hezké,“ dodala Eliška Kalová.
O přestávce na žáky kladenské základky čekala také výstava, jejímž tématem byl pochopitelně opět Krtek. Výstupem akce bude prezentace dětí spojená se Zdeňkem Milerem a jeho dílem, starší ročníky by měly složit tématickou básničku.