Jednou z nejvýznamnějších výstavních akcí Památníku Lidice v roce 2017 bylo slavnostní představení nové stálé expozice Stavíme nové Lidice v rodinném domě č. p. 116, která otevřela zcela novou kapitolu přibližující osudy obce Lidice.

Expozice je pomyslně rozdělena do dvou zón. První zónou je původní bytový prostor, kde se návštěvník ocitá v interiéru přelomu 50. a 60. let 20. století. Interiéry jsou vybaveny nábytkem, který patřil k tomu nejlepšímu v produkci poválečného Československa. Pro potřeby expozice jednotlivé kusy ze svých domovů darovali lidičtí obyvatelé. Díky jejich vstřícnosti se podařilo zkompletovat originální interiér, tak jak ho známe z fotografií. Navštívit tak lze obývací pokoj s jídelním koutem, kuchyni se spižírnou, koupelnu s toaletou a ložnici rodičů.

V rámci slavnostního večera byla zahájena také krátkodobá výstava Domov můj – svědectví portrétu. Tento projekt fotografa a blízkého spolupracovníka Památníku Lidice Martina Homoly zahrnuje fotografie, jež jsou poselstvím naděje sdělovaného portréty těch, co přežili tragédie vyhlazení Lidic a Ležáku v roce 1942 a dodnes jsou mezi námi. V tvářích přeživších najdeme obrovskou životní energii, díky níž překonali útrapy totalitních režimů a také nadhled, odpuštění a usmíření, jež jsou nutnou součástí života. Výstava zprostředkovává výjimečnou možnost setkání s těmito pozoruhodnými lidmi. Společně s autorem výstavu uvedla kurátorka Luba Hédlová. Autorkou grafického designu a instalace výstavy je Milena Burgrová.

Této velkolepé události byli přítomni i někteří z pamětníků. Po vernisáži měli hosté možnost prohlídky expozice Stavíme nové Lidice přímo v rodinném domě č. p. 116 v těsném sousedství Lidické galerie.

L. Hédlová, J. Chourová Plachá