VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olga Scheinpflugová se vrátí do slánského divadla po padesáti letech

Slaný - Letos si připomínáme padesáté výročí smrti významné slánské rodačky Olgy Scheinpflugové. Připomenout tuto slánskou osobnost se rozhodli hned tři organizace, které se v slánském kulturním dění aktivně projevují: Společnost patriotů Slaného (SpS), pěvecký sbor Consortium Camerale Slanense a Slánská scéna.  Jak k tomu vlastně došlo, nám sdělí představitelé dvou z nich a to právě ti, kteří přišli s prvním podnětem: člen Patriotů Martin Doupovec a sbormistryně Alena Šandová.

16.4.2018
SDÍLEJ:

Alena Šandová a Martin Doupovec před rodným domem Olgy Scheinpflugové ve Slaném.Foto: Archiv Deníku

Jak vás napadlo zpracovat téma Olgy Scheinpflungové?

Martin: Jednou letos v zimě, cestou ulicí Na Hradbách mě zaujala pamětní deska. Šel jsem kolem ní již snad tisíckrát, ale tentokrát to bylo jiné. Zadíval jsem se na ní a zaujalo mě datum úmrtí 13. dubna 1968. Uvědomil jsem si, že to bude letos padesát let, a že by to chtělo důstojně připomenout.  Partnerem Společnosti patriotů Slaného při mnohých akcí je pěvecký sbor Consortium Camerale Slanense oslovil jsem sbormistryni, že bychom mohli společně vytvořit vzpomínkovou akci.  Té se nápad zalíbil, ovšem k mému velkému překvapení odmítla se sborem zpívat v úzké, šikmé uličce vedle rodného domu OS.  Odmítla dokonce zpívat i ve větrné ulici Olgy Scheinpflugové v Ráji. Tak se celá akce přesunula do divadla, kde Olga poprvé vyzkoušela divadlo.
 
Alena: Nápad vzešel ze strany Patriotů Slaného, a to konkrétně od pana Martina Doupovce. Ale jeho představa o konání akce byla spojena s venkovními prostory, kterými kdysi před lety procházela, a to doslova,  O.S., moje varianta pak směřovala pod střechu a na prkna, která pro Olgu S. znamenala, řečeno s klasikem, svět a kde se poprvé v ochotnickém studentském představení  uplatnilo její nezkrotné herecké nadání.

Jak jste hledali inspiraci? Studovali jste literaturu o Olze nebo její vlastní tvorbu?

Martin: Vlastní hledání začalo jak jinak, než na internetu. Pak jsem si pustil v rozhlase pořad z cyklu Příběhy slavných a v televizi film Člověk proti zkáze. Do podrobnějšího studia knih a básní jsem se nepouštěl.
 
Alena: V první řadě jsem se snažila zapátrat ve své paměti, co jsem se všechno o Olze S. učila ve škole. Bylo toho žalostně málo, a tak přišly na řadu knihy a internet. Naštěstí  přispěla i sama Olga svojí knihou vzpomínek Byla jsem na světě.  Také jsem přečetla její Pohádky s dobrým koncem,  zápisky z hereckého prostředí Divadelní zápisník, knihu Pod líčidlem (kterou Olga věnovala svému tatínkovi), a na internetu shlédla a rozhlasově vyslechla záznamy pořadů i film o Olze a Karlu Čapkovi.  Různé odkazy ke jménu O.S.,  mě zavedly do vod politických diskusí, článků a spekulací, i na pole bulvárních tzv. zajímavostí.  Takže materiálu bylo dost. Náročnějším se ukázalo tento materiál nějakým způsobem vytřídit a  uspořádat pro potřeby našeho vzpomínkového večera. 

Při vytváření mozaiky o Olze jste si na ni udělali osobní názor – jaká byla?

Alena: V první řadě si uvědomme, v jaké době Olga žila. Narodila se, když Češi patřili do Rakouska – Uherska, její dětství ovlivnila 1. sv. válka, dospívání vznik samostatného Českého státu, její životní vztah s Karlem Čapkem byl konfrontován s tehdejšími politickými tlaky, smrt manžela vystřídala 2. sv. válka, kdy tehdejším představitelům Německa vadily názory i knihy jak Čapka, tak i Olgy. Po osvobození  přišel záhy socialismus, a opět Olga musela čelit politickým tlakům. Ač sama divadelní herečka na světové úrovni, zdatná spisovatelka a dramatička,  přesto celý svůj profesní život hájila a obhajovala dílo a myšlenky Karla Čapka a obecně hereckou duši a řemeslo.  Z jejích knih vyzařuje neskutečná pokora a úcta k herectví a jeho zákonitostem, čtenáři se otevírají postřehy z divadelního světa, a to postřehy zaznamenané životní zkušeností a zráním jedné z nejlepších českých hereček. Bohužel  herectví je živoucí s hercem na jevišti  a jeho publikem v hledišti, kdy jsou lapeni ve  stejném okamžiku a s nenahraditelnou atmosférou dramatického prožitku, který se z jakýchkoliv záznamů vždy vytrácí.  Navíc v dobách největší slávy O.S. nebylo, jak její umění zaznamenat. Filmy, ve kterých jako mladá hrála, shořely, a dalších se dočkala až v pokročilém věku.  Ale ona sama sebe považovala za herečku divadelní.  Byla výrazná ve společnosti, vtipná i přímá,  zcestovalá, inteligentní, obdivovaná fanoušky, nenáviděná závistivci, ale přesto hrdá a stojící si za vším, co kdy řekla. Znala hodnotu pravdivosti.  Myslím, že dnes bychom ji označili také za workholika.  Určitě nebyla svatá, ale obdivuhodná rozhodně ano.

Martin: Připojuji se k názoru své kolegyně. Rád bych jen dodal abychom byli  rádi za to, co nám po ní zůstalo. Ve Slaném se můžeme pochlubit raritou. Jsme jediné město v Česku a nejspíše i na světě, které má po paní Olze pojmenovanou ulici.

To co dva výše zmínění iniciátoři vzpomínkového večera vyzvedli z historických pramenů, přetavili herci Slánské scény ve zdařilou divadelní mozaiku věnovanou slavné herečce. Ta se uskuteční v Městském divadle ve Slaném 19. dubna od 19 hodin. Vše zahájí komentovaná prohlídka divadla v podání Michaely Seghmanové. Vstup zdarma.

Kdo byla Olga Scheinpflugová?
- Národní umělkyně Olga Scheinpflugová (3. prosince 1902 Slaný – 13. dubna 1968 Praha) byla česká herečka, spisovatelka, básnířka a dramatička, manželka Karla Čapka.
- Narodila se v rodině spisovatele Karla Scheinpfluga (1869–1948) a matky Boženy, rozené Fričové (1878–1911). Jejími sourozenci byli JUDr. Karel Scheinpflug (1899–1987, pozdější ochránce autorských práv Karla Čapka) a Božena Scheinpflugová (1901–1984, provdaná za dramatika a kritika Edmonda Konráda). Po více než roce vdovství se otec oženil s Miladou Krinerovou (1871–1955). Od roku 1918 studovala herectví u Marie Hübnerové, členky činohry Národního divadla. V roce 1920 byla angažována do Švandova divadla. V letech 1922–1928 byla členkou Městského divadla na Král. Vinohradech.
- Ve filmu se poprvé objevila v roce 1922, v němém filmu Zlatý klíček dle scénáře Karla Čapka. Od ledna 1929 přešla z Divadla na Vinohradech do Národního divadla .Dne 26. srpna 1935 se na vinohradské radnici za Karla Čapka provdala, své umělecké příjmení Scheinpflugová si však ponechala. Spolu s manželem procestovala řadu evropských zemí a žila s ním až do jeho smrti v prosinci 1938. V období Protektorátu Čechy a Morava sice pracovala dále jako herečka, byla však opakovaně vyslýchána gestapem a ve svém domě musela strpět prohlídky. V listopadu 1940 odešla na nátlak ze souboru Národního divadla, v její roli ji nahradila Lída Baarová. Po válce se druhem Olgy Scheinpflugové stal JUDr. František Krčma (1910–1996), který po jejím úmrtí především usiloval o vydání jejích spisů, zejména pamětí Byla jsem na světě. Významné filmové role se dočkala až v televizním seriál Eliška a její rod (1966). V roce 1946 se vrátila do souboru Národního divadla a zůstala zde až do své smrti v roce 1968. Za svůj život vytvořila na jeho scénách přes 130 rolí. Svou divadelní kariéru ukončila v pohostinském vystoupení v Divadle na Vinohradech ve hře Karla Čapka Matka, jež měla premiéru 1. 9. 1967 v režii Luboše Pistoria. Neukázněné chování dětských diváků na představení o Velikonocích 1968, které dohrála, ale po kterém se již na jeviště nevrátila, zhoršilo její zdravotní stav (dlouholetá srdeční choroba) a krátce nato zemřela.

Autor: Kateřina Nič Husárová

16.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Nákupčí 24 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje, nákupu, marketingu a styku s veřejností Pracovník/pracovnice do oddělení podpory exportu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme česká společnost dodávající širokou škálu produktů a služeb v oblasti laboratorních zařízení a diagnostik od renomovaných firem v oboru. Od roku 2004 jsme se zaměřili také na vývoj vlastních diagnostických přístrojů a reagencií a nyní je dodáváme již do více jak 50 zemí světa. , , Požadujeme:, " SŠ / VOŠ (ideálně Obchod nebo Marketing), " Samostatnost a aktivní přístup (chceme energického člověka) , " Pečlivost, spolehlivost, " Umění stanovit si priority, " AJ na komunikativní úrovni slovem i písmem a NJ výhodou, ale ne podmínkou, " Zkušenosti z obdobné pozice výhodou., , Náplň práce:, " Emailová a občas i telefonická komunikace se zákazníky po celém světě (v AJ) , " Získávat a propojovat informace v rámci společnosti a to převážně mezi Výrobním, Vývojovým, Logistickým, Ekonomickým a Marketingovým oddělením , " Zajišťování a hlídání plnění uzavřených smluv a forecastů, " Vedení CRM databáze , " Organizace a případná účast na mezinárodních výstavách, " Spoluúčast na tvorbě marketingových aktivit., , Nabízíme:, " Různorodou a zajímavou práci, " Flexibilní přístup k práci a organizaci času , " Odborné zaškolení a vzdělávání, " Odpovídající mzdové podmínky (orientačně 24-30 tis.) , " mnoho benefitů (od 13. platu, notebooku, přes kvartální odměny a 5 týdnů dovolené, kurzy angličtiny, firemní fitness a další)., " Možnost účastnit se na rozvoji jedné divize - vidět za sebou dobře odvedenou práci, " V případě cestování je to vždy do zajímavých destinací (1-2x do roka), " Práci v příjemném a reprezentativním prostředí, " Zázemí stabilní společnosti s dlouholetou tradicí., , , kontakt:, Své životopisy, prosím, zasílejte na níže uvedený kontakt:, Tomáš Hanzlík, thanzlik@dynex.cz, tel.: 220 303 633. Pracoviště: Dynex technologies, spol.s r.o., provozovna buštěhrad, Lidická, č.p. 977, 273 43 Buštěhrad. Informace: Tomáš Hanzlík, +420 220 303 633.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 13 200 Kč

Pomocní kuchaři Pomcný kuchař/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o pomocné práce v kuchyni - výdej jídel ve třídách MŠ, v nutném případě zastat práci kuchařky.. Pracoviště: Mateřská škola slaný, vítězná 1578, okres kladno, Vítězná, č.p. 1578, 274 01 Slaný 1. Informace: Milena Sunkovská, od9-15hod.+420 774 052 628.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 26 020 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel / učitelka matematiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, splnění kvalifikačních předpokladů podle zákona 563/2004 Sb., zaslání CVV a motivačního dopisu., , Platové podmínky jsou dle praxe.. Pracoviště: Střední škola služeb a řemesel, stochov, j. šípka 187, Jaroslava Šípka, č.p. 187, 273 03 Stochov. Informace: Jaroslava Pichová, +420 312 651 338.

Výroba - Výroba Nástrojař 16 000 Kč

Nástrojaři a příbuzní pracovníci Zámečník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadujeme:, - praxi z pozice nástrojaře/zámečníka ideálně ve výrobní společnosti, - znalost čtení technických výkresů a schopnost podle nich pracovat (nejedná se o sériovou výrobu), - pečlivost, samostatnost, zodpovědnost, manuální zručnost, , Náplň práce:, - příprava ocelových konstrukcí dle technických výkresů, technologických postupů a pokynů nadřízeného, - příprava pracoviště. Pracoviště: Bohemian rhapsody s.r.o., pracoviště slaný, Netovická, č.p. 538, 274 01 Slaný 1. Informace: Marianna Zubanics, +420 608 184 144.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koupání, ilustrační foto.

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Spalničky. Ilustrační foto.
5

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Skejťačka Klára Kašparová ze Družce se řadí mezi české špičky. Opět slaví úspěch

Kladno - Skejťačka Klára Kašparová (28) ze Družce na Kladensku, která se snad už s prknem v ruce narodila, patří mezi ženské hvězdy tohoto sportu v České republice. Kromě toho, že je loňskou držitelkou poháru z Mistrovství ČR ve skateboardingu, který získala v Praze na Štvanici, postavila se minulý měsíc opět na bednu, a to na Mezinárodním mistrovství v longboard crossu, které se konalo v Benátkách nad Jizerou na tamní BMX dráze.

Pomozte najít vandala

Kladno - Na pátek 13. července nebude rád vzpomínat třiatřicetiletý muž z Kladna. Ten zaparkoval ve čtrnáct hodin osobní vozidlo Škoda Octavia v Kladně v ulici Lapák. Když se po dvou hodinách k autu vrátil, zjistil, že mu neznámý pachatel poškrábal pravé zadní dveře a blatník.

AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Záchranáři umějí poradit, jak se lze léčit doma

Střední Čechy – Zajistit okamžitou pomoc kvalifikovaných zdravotníků – ale také poradit, jak postupovat v případě, že zdravotní obtíže nejsou tak závažné, aby byl potřebný okamžitý výjezd sanitky. Obojí dokáže operační středisko středočeských záchranářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT