VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olga Scheinpflugová se vrátí do slánského divadla po padesáti letech

Slaný - Letos si připomínáme padesáté výročí smrti významné slánské rodačky Olgy Scheinpflugové. Připomenout tuto slánskou osobnost se rozhodli hned tři organizace, které se v slánském kulturním dění aktivně projevují: Společnost patriotů Slaného (SpS), pěvecký sbor Consortium Camerale Slanense a Slánská scéna.  Jak k tomu vlastně došlo, nám sdělí představitelé dvou z nich a to právě ti, kteří přišli s prvním podnětem: člen Patriotů Martin Doupovec a sbormistryně Alena Šandová.

16.4.2018
SDÍLEJ:

Alena Šandová a Martin Doupovec před rodným domem Olgy Scheinpflugové ve Slaném.Foto: Archiv Deníku

Jak vás napadlo zpracovat téma Olgy Scheinpflungové?

Martin: Jednou letos v zimě, cestou ulicí Na Hradbách mě zaujala pamětní deska. Šel jsem kolem ní již snad tisíckrát, ale tentokrát to bylo jiné. Zadíval jsem se na ní a zaujalo mě datum úmrtí 13. dubna 1968. Uvědomil jsem si, že to bude letos padesát let, a že by to chtělo důstojně připomenout.  Partnerem Společnosti patriotů Slaného při mnohých akcí je pěvecký sbor Consortium Camerale Slanense oslovil jsem sbormistryni, že bychom mohli společně vytvořit vzpomínkovou akci.  Té se nápad zalíbil, ovšem k mému velkému překvapení odmítla se sborem zpívat v úzké, šikmé uličce vedle rodného domu OS.  Odmítla dokonce zpívat i ve větrné ulici Olgy Scheinpflugové v Ráji. Tak se celá akce přesunula do divadla, kde Olga poprvé vyzkoušela divadlo.
 
Alena: Nápad vzešel ze strany Patriotů Slaného, a to konkrétně od pana Martina Doupovce. Ale jeho představa o konání akce byla spojena s venkovními prostory, kterými kdysi před lety procházela, a to doslova,  O.S., moje varianta pak směřovala pod střechu a na prkna, která pro Olgu S. znamenala, řečeno s klasikem, svět a kde se poprvé v ochotnickém studentském představení  uplatnilo její nezkrotné herecké nadání.

Jak jste hledali inspiraci? Studovali jste literaturu o Olze nebo její vlastní tvorbu?

Martin: Vlastní hledání začalo jak jinak, než na internetu. Pak jsem si pustil v rozhlase pořad z cyklu Příběhy slavných a v televizi film Člověk proti zkáze. Do podrobnějšího studia knih a básní jsem se nepouštěl.
 
Alena: V první řadě jsem se snažila zapátrat ve své paměti, co jsem se všechno o Olze S. učila ve škole. Bylo toho žalostně málo, a tak přišly na řadu knihy a internet. Naštěstí  přispěla i sama Olga svojí knihou vzpomínek Byla jsem na světě.  Také jsem přečetla její Pohádky s dobrým koncem,  zápisky z hereckého prostředí Divadelní zápisník, knihu Pod líčidlem (kterou Olga věnovala svému tatínkovi), a na internetu shlédla a rozhlasově vyslechla záznamy pořadů i film o Olze a Karlu Čapkovi.  Různé odkazy ke jménu O.S.,  mě zavedly do vod politických diskusí, článků a spekulací, i na pole bulvárních tzv. zajímavostí.  Takže materiálu bylo dost. Náročnějším se ukázalo tento materiál nějakým způsobem vytřídit a  uspořádat pro potřeby našeho vzpomínkového večera. 

Při vytváření mozaiky o Olze jste si na ni udělali osobní názor – jaká byla?

Alena: V první řadě si uvědomme, v jaké době Olga žila. Narodila se, když Češi patřili do Rakouska – Uherska, její dětství ovlivnila 1. sv. válka, dospívání vznik samostatného Českého státu, její životní vztah s Karlem Čapkem byl konfrontován s tehdejšími politickými tlaky, smrt manžela vystřídala 2. sv. válka, kdy tehdejším představitelům Německa vadily názory i knihy jak Čapka, tak i Olgy. Po osvobození  přišel záhy socialismus, a opět Olga musela čelit politickým tlakům. Ač sama divadelní herečka na světové úrovni, zdatná spisovatelka a dramatička,  přesto celý svůj profesní život hájila a obhajovala dílo a myšlenky Karla Čapka a obecně hereckou duši a řemeslo.  Z jejích knih vyzařuje neskutečná pokora a úcta k herectví a jeho zákonitostem, čtenáři se otevírají postřehy z divadelního světa, a to postřehy zaznamenané životní zkušeností a zráním jedné z nejlepších českých hereček. Bohužel  herectví je živoucí s hercem na jevišti  a jeho publikem v hledišti, kdy jsou lapeni ve  stejném okamžiku a s nenahraditelnou atmosférou dramatického prožitku, který se z jakýchkoliv záznamů vždy vytrácí.  Navíc v dobách největší slávy O.S. nebylo, jak její umění zaznamenat. Filmy, ve kterých jako mladá hrála, shořely, a dalších se dočkala až v pokročilém věku.  Ale ona sama sebe považovala za herečku divadelní.  Byla výrazná ve společnosti, vtipná i přímá,  zcestovalá, inteligentní, obdivovaná fanoušky, nenáviděná závistivci, ale přesto hrdá a stojící si za vším, co kdy řekla. Znala hodnotu pravdivosti.  Myslím, že dnes bychom ji označili také za workholika.  Určitě nebyla svatá, ale obdivuhodná rozhodně ano.

Martin: Připojuji se k názoru své kolegyně. Rád bych jen dodal abychom byli  rádi za to, co nám po ní zůstalo. Ve Slaném se můžeme pochlubit raritou. Jsme jediné město v Česku a nejspíše i na světě, které má po paní Olze pojmenovanou ulici.

To co dva výše zmínění iniciátoři vzpomínkového večera vyzvedli z historických pramenů, přetavili herci Slánské scény ve zdařilou divadelní mozaiku věnovanou slavné herečce. Ta se uskuteční v Městském divadle ve Slaném 19. dubna od 19 hodin. Vše zahájí komentovaná prohlídka divadla v podání Michaely Seghmanové. Vstup zdarma.

Kdo byla Olga Scheinpflugová?
- Národní umělkyně Olga Scheinpflugová (3. prosince 1902 Slaný – 13. dubna 1968 Praha) byla česká herečka, spisovatelka, básnířka a dramatička, manželka Karla Čapka.
- Narodila se v rodině spisovatele Karla Scheinpfluga (1869–1948) a matky Boženy, rozené Fričové (1878–1911). Jejími sourozenci byli JUDr. Karel Scheinpflug (1899–1987, pozdější ochránce autorských práv Karla Čapka) a Božena Scheinpflugová (1901–1984, provdaná za dramatika a kritika Edmonda Konráda). Po více než roce vdovství se otec oženil s Miladou Krinerovou (1871–1955). Od roku 1918 studovala herectví u Marie Hübnerové, členky činohry Národního divadla. V roce 1920 byla angažována do Švandova divadla. V letech 1922–1928 byla členkou Městského divadla na Král. Vinohradech.
- Ve filmu se poprvé objevila v roce 1922, v němém filmu Zlatý klíček dle scénáře Karla Čapka. Od ledna 1929 přešla z Divadla na Vinohradech do Národního divadla .Dne 26. srpna 1935 se na vinohradské radnici za Karla Čapka provdala, své umělecké příjmení Scheinpflugová si však ponechala. Spolu s manželem procestovala řadu evropských zemí a žila s ním až do jeho smrti v prosinci 1938. V období Protektorátu Čechy a Morava sice pracovala dále jako herečka, byla však opakovaně vyslýchána gestapem a ve svém domě musela strpět prohlídky. V listopadu 1940 odešla na nátlak ze souboru Národního divadla, v její roli ji nahradila Lída Baarová. Po válce se druhem Olgy Scheinpflugové stal JUDr. František Krčma (1910–1996), který po jejím úmrtí především usiloval o vydání jejích spisů, zejména pamětí Byla jsem na světě. Významné filmové role se dočkala až v televizním seriál Eliška a její rod (1966). V roce 1946 se vrátila do souboru Národního divadla a zůstala zde až do své smrti v roce 1968. Za svůj život vytvořila na jeho scénách přes 130 rolí. Svou divadelní kariéru ukončila v pohostinském vystoupení v Divadle na Vinohradech ve hře Karla Čapka Matka, jež měla premiéru 1. 9. 1967 v režii Luboše Pistoria. Neukázněné chování dětských diváků na představení o Velikonocích 1968, které dohrála, ale po kterém se již na jeviště nevrátila, zhoršilo její zdravotní stav (dlouholetá srdeční choroba) a krátce nato zemřela.

Autor: Kateřina Nič Husárová

16.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 25 000 Kč Psychologové Psycholog/psycholožka - dětská diagnostika a terapie. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Středisko ROSA, z. s. v Kladně přijme na částečný úvazek (20 - 30hod.) psychologa/ložku - náplň dětská diagnostika a terapie. , Nástup co nejdříve. , Profesní CV s motivačním dopisem zasílejte na e-mail: jitka.roubalova@spod.cz do 30.9.2018, Telefonický kontakt možný Po - Pá 8:00 - 15:00 hod.. Pracoviště: Středisko pomoci ohroženým dětem - rosa, Římská, č.p. 2846, 272 04 Kladno 4. Informace: Jitka Roubalová, +420 312 262 121. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 18 000 Kč Chovatelé a ošetřovatelé prasat ošetřovatel/ka prasat. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme:, - ochotu pracovat se zvířaty, , Pracovní poměr bude v případě oboustranné spokojenosti prodloužen na dobu neurčitou., , Nabízíme:, - stravenky, - příspěvek na penzijní připojištění, - benefitní poukázky, - dovolenou navíc, , Telefonický kontakt možný Po - Pá 7:00 - 13:00 hod.. Pracoviště: Animo žatec, a.s. - závod zlonice, 273 71 Zlonice. Informace: Jiří Šebek, +420 724 050 056. Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 17 360 Kč Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Pracovník evidence a podpor v nezaměstnanosti. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Úřad práce České republiky vyhlašuje výběrové řízení na obsazení služebního místa v souladu s § 178 odst. 1 z. č. 234/2014 Sb., o státní službě., , Pracovník evidence a podpor v nezaměstnanosti, , Pracoviště: Krajská pobočka ÚP ČR v Příbrami, Kontaktní pracoviště v Kladně., , Hlavní náplň činnosti:, Zajišťování agendy podpory v nezaměstnanosti, podpory při rekvalifikaci a kompenzace. Kontrola výplaty podpory v nezaměstnanosti, podpory při rekvalifikaci a kompenzace, , Kvalifikační a další požadavky:, •ukončené středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou nebo vyšší odborné vzdělání,, •uživatelská znalost práce s PC zejména MS Office, MS Excel, včetně elektronické komunikace,, •znalosti, popř. praxe v oblasti státní správy výhodou., , Pracovní podmínky:, •platové zařazení v 9. platové třídě v souladu s platnými právními předpisy, •pružná pracovní doba – plný úvazek, •předpokládaný nástup 1. listopadu 2018, •pracovní poměr na dobu určitou, a to po dobu rodičovské dovolené, nejdéle však do 30.9.2019, , V případě zájmu o uvedenou pozici zašlete prosím elektronicky motivační dopis s uvedením názvu pozice a pracoviště, doplněný o strukturovaný životopis, nejpozději do 24. září 2018 včetně na e-mailovou adresu: alena.sluneckova@uradprace.cz nebo písemně na adresu:, , Úřad práce České republiky, , Krajská pobočka v Příbrami, , Kontaktní pracoviště Kladno, , Dukelských hrdinů 1372, , 272 01 Kladno, , , Nedoložení výše požadovaných dokumentů je považováno za nesplnění požadavků. Nesplnění požadavků může být důvodem k vyřazení z účasti na výběrovém řízení.. Pracoviště: Úřad práce české republiky, krajská pobočka v příbrami, kontaktní pracoviště kladno, Dukelských hrdinů, č.p. 1372, 272 01 Kladno 1. Informace: Alena Slunečková, . Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 35 000 Kč Operátoři velínů jinde neuvedení Operátor NC stroje - výroba dřevěné stínící techniky (okenice, rolety, žaluzie, pergoly, atd.). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost vyrábí venkovní dřevěné prvky z masivního dřeva, okenice, dřevěné rolety, dřevěné žaluzie, pergoly a obklady fasád., Požadujeme: , praxi v truhlářské dílně, spolehlivost, ochotu učit se novým věcem, řidičský průkaz skupiny B, fyzickou zdatnost., Náplň práce:, výroba výrobků z masivního dřeva, montáž výrobků u zákazníka, povrchová úprava, broušení, kompletace, balení a činnosti spojené s expedicí výrobků., Nabízíme:, zázemí zavedené společnosti, zajímavou a různorodou práci, možnost podílet se na zlepšování procesů a uplatnit svoje nápady, práce je v malém kolektivu, výborné finanční ohodnocení a firemní bonusy., , Životopisy zasílejte na uvedenou e-mailovou adresu.. Pracoviště: Interaccess, s.r.o. provozovna hospozín, areál potis, 273 22 Hospozín. Informace: Anna Kadlecová, +420 775 551 882,220 800 485.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kladno v historických dresech připomínajících první titul z roku 1959 hostilo Jihlavu.
15

Jihlava veze body z Kladna, vyhrála na nájezdy

Na parkovišti před obchodním centrem v Arménské ulici v Kladně změřili síly siláci.
50

OBRAZEM: Kladno bylo dějištěm mistrovství siláků

Zdemolovaný motorák skončil po nehodě u Kralup na nádraží ve Slaném

Slaný, Kralupy /FOTOGALERIE/ - Zdemolovaný motorák zakončil svoji cestu v úterý večer v kolejišti na nádraží ve Slaném. Do města byl transportován poté, kdy jeho strojvedoucí jen zázrakem vyvázl živý ze zcela zničené kabiny. Na vině byla úterní ranní nehoda, která se stala kolem osmé hodiny na chráněném přejezdu se závorami na předměstí v Kralupech nad Vltavou, poté co na přejezd vjel kamion a srazil se s projíždějícím vlakem. Lehce zraněni byli čtyři lidé.

Ukradených aut výrazně ubylo, i vloupání je méně

Střední Čechy – V ohrožení jsou auta nejen za jízdy, ale také při parkování, když zůstanou bez dozoru. Zaměřují se na ně zloději mající spadeno na celé vozidlo i vykradači jdoucí po věcech, jež lidé zanechali uvnitř a které by se snadno daly zpeněžit. Nejvíce ve „městě aut“ Mladé Boleslavi, tradičně také na Kladensku – a zvlášť v posledních letech s rostoucí intenzitou rovněž v nejbližším okolí hlavního města.

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Slaný: Atletika pro děti s oštěpaři Ogrodníkovou a Veselým

Slaný – Úřadující vicemistryně Evropy v hodu oštěpem Nikola Ogrodníková a další český špičkový oštěpař Vítězslav Veselý osobně podpoří zakončení devátého ročníku Atletiky pro děti, projekt Českého atletického svazu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT