Chybět nebude průvod po pěší zóně, ani císař František Josef I., ostrostřelci, historická vozidla nebo bohatý kulturní program.

Kladno vstoupilo do dvacátého století jako sídelní město řady významných institucí. „Rozhodnutí císaře Františka Josefa I. povýšit ho koncem června na královské horní město, potvrdilo rostoucí význam Kladna a zároveň ještě zvýšilo a podpořilo jeho kredit a reputaci v rámci regionu i celého tehdejšího mocnářství,“ uvedl současný kladenský primátor Dan Jiránek.

Oslavy začnou již v půl desáté slavnostním průvodem od kina Sokol. V jeho čele, doprovázen mažoretkami, baráčníky, Sokoly, hornickou kapelou a dalšími spolky, poveze císař František Josef I. povýšení obsahující privilegium.

„Průvod bude směřovat k radnici, kde císař tuto písemnost slavnostně předá do rukou vedení města,“ nastínil primátor. Zároveň doplnil, že následovat bude bohatý kulturní program s představením kladenského divadla speciálně připraveným právě pro tuto příležitost, hudbou hornické kapely Darkov Stonava a řadu dalších produkcí.

Celé náměstí bude laděno do dobového hávu, návštěvníci se mohou těšit na historické dopravní prostředky, ražbu mincí či zajímavý tovar a občerstvení v dobových stáncích.

„Děti si jistě nenechají ujít historický kolotoč a houpačku. Další atrakce pak pro ně budou připraveny na parkovišti v Zádušní ulici. Zde a v zámecké zahradě bude rovněž hrát Divadlo Lampion,“ dodal primátor.

Součástí oslav bude už páteční program určený pro děti a mládež. Dopoledne představí v zámecké zahradě své aktivity kladenské školy, v 18 hodin se na témže místě uskuteční koncert vítěze soutěže Coca Cola Pop Star, hudebníka a zpěváka Nicelanda s jeho doprovodnou kapelou.

SOBOTNÍ PROGRAM OSLAV:

Náměstí Starosty Pavla
9.30 – začátek slavnostního průvodu od sokolovny
9.50 – trubači, předání dekretu, projev primátora, ostrostřelci, výstřel z děla
10.10 – Hornická kapela dolu Darkov Stonava a mažoretky
11.00 – představení Středočeského divadla Kladno
11.30 – šermíři
12.00 – Štěpán Muff, divadelní představení Mušketa
12.30 – Mužský pěvecký sbor Smetana–Slovanka Kladno
13.00 – Štěpán Muff, divadelní představení Kati
14.00 – Hornická kapela dolu Darkov Stonava
14.30 – šermíři
15.00 – představení Středočeského divadla Kladno
15.30 – Mužský pěvecký sbor Smetana–Slovanka Kladno
16.00 – Dossenberg Gymnasium Schulorchestr
16.30 – Hornická kapela dolu Darkov Stonava
17.00 – Štěpán Muff, divadelní představení Halapartna
17.30 – Schulorchester
18.00 – závěr
Zámecká zahrada
16.00 – představení Divadla Lampion
Dětský kout v Zádušní ulici
Po celý den úryvky z pohádek Divadla Lampion. Kulihrášek – hry a soutěže, skákadlo, lukostřelci, zmrzlina, nápoje, cukrovinky