Jeho vášní je styl jménem Drum and bass, kterému se věnuje už pět let. Kromě známé slánské akce Touch the Jungle ho můžete slyšet na spoustě jiných počinech tohoto žánru. Dj Yendys neboli Jan Studený bude bojovat o vítězství ve své kategorii také na krajské úrovni.

Kdo tě do Otíka přihlásil?
Do soutěže mě přihlásila kamarádka, ale paradoxně jsem o tom vůbec nevěděl. Zjistil jsem to až později prostřednictvím Facebooku, kde byl odkaz na Kladenský deník.

Sledoval jsi pak hlasování?
Přirozeně mě to zajímalo. Přátelé se toho chytili, takže jsem chtěl vědět, jak postupuje hlasování. Tak obden jsem se na to podíval.

Chtěl jsianketu vyhrát?
Už kvůli kamarádům jsem chtěl. Hlavně oni chtěli, abych vyhrál.

Jaký je tvůj styl?
Mým stylem je Drum and bass. Vzniklý na počátku 90. let 20. století ve Velké Británii. Na české scéně je to v poslední době maistreamový elektronický žánr. Respektive se z něj z původně undergroundového žánru, kde byl tak před deseti lety, stává maistreamový. Zkrátka čím dál tím víc se prokopává dopředu.

Jak jsi se dostal k hraní?
Vždycky mě to zajímalo. Jelikož jsem ze Slaného, chodil jsem na akci tohoto stylu s názvem Touch the Jungle (TTJ). Bavilo mě to natolik, že jsme s kamarádem koupili před pěti lety starý gramofony a začali hrát. Tři roky jsem členem Salt City crew, což je slánské uskupení djs, kteří pořádají TTJ. Já jsem se k tomu vlastně dostal jako mladá krev. V současné době se s naším velitelem Jimem Barrisem snažíme TTJ posouvat čím dál více dopředu. Realita je taková, že momentálně ve středních Čechách na západ od Prahy nenajdete provařenější a větší Drum and bassovou noc. Vedle indoorového TTJ pořádáme jednou za rok TTJ- Open air. Do budoucna se v tomto trendu samozřejmě budeme snažit pokračovat a posluchačům nabídnout co možná nejlepší hudební zážitky.

Co je Touch the Jungle?
Jedná se o jednu z největších Drum and bassových akcí ve středních Čechách. Začátek byl vyloženě undergroundový. Naši zakladatelé Ya Neck a Mushroom se rozhodli, že si koupí gramofony a budou hrát. Psal se rok 2002 a já ještě tahal kačera. První akce se konaly v teď už minulém klubu Magion, který vedl Karel Papík. Posléze jsme se přesunuli do slánského klubu Lokalita. Zlomový byl v roce 2008 Touch the jungle open air. Akce se konala u Hvězdy a přišlo na ni zhruba 600 lidí. V únoru jsme oslavili deváté narozeniny TTJ. Výborné vztahy na scéně, kde se vám každý snaží vyjít vstříc, dovolují pozvat na naše akce špičkové djs z Čech i zahraničí. Máme štěstí, že jsme obklopeni lidmi, kteří nám velmi pomáhají bez ohledu na peníze, jelikož o těch to opravdu není. Další akce se koná 19. března. Info najdete na www.touchthejungle.net nebo na naší FB-page.

Jezdí na akce i lidé z okolí?
Tím, že na Kladně není žádný vhodný prostor pro pořádání takových akcí jako je Touch the jungle, přijíždění na nás právě vyznavači Drum and bassu z Kladna, Rakovníka, Loun či okolí Prahy. Lehce se stane, že přijde třeba 600 návštěvníků. Absolutní nátřask zažil klub Lokalita před dvěma lety 14. února, kdy TTJ poctil svým setem jeden z průkopníků tohoto žánru DJ a hlavně producent ED Rush, tehdy bylo vyprodáno,čili v rytmu tančilo800 lidí.

Máš nějaký vzor?
Musím sledovat, co přichází nového, abych byl stále aktuální. Snažím se poslouchat sety ostatních djs. Máme výbornou českou scénu nerad bych někoho opomenul a tak obecně uvedu dvě největší stáje: Shadowbox.cz a Drumandbass.cz Djs, to jsou všechno lidé, kteří mají co dát. Je potřeba být stále v obraze.

Studuješ architekturu, nechceš se živit hudbou?
Ne, já to dělám pro radost. V současné době, i přes to, že je DnB čím dál víc profláklejší, není až na vyjímky možné se jím uživit. Jak už jsem řekl, dělám to pro radost, ať už hraní nebo pořádání parties… Hodně lidí to nevidí, ale za tím vším je obrovský kus práce, nicméně za ty úsměvy lidí, pro tu radost, která z nich přímo sálá, to stojí!

Dj Yendys neboli Jan Studený bydlí ve Slaném. Studuje třetí ročník oboru Architektura a stavitelství na ČVUT v Praze. Nemá moc rád hovězí maso. Jeho největší zhoubou je věčný optimismus.