Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po letech se Irena Veverková vrátila k mlynařině

Kladensko – Co zůstalo z vodních mlýnů. Takový je název publikace, která byla pokřtěna loni. A na ni navazuje druhý díl, jehož slavnostní křest se uskutečnil ve čtvrtek v sále zákolanské restaurace U Libuše. Autorem fotografií je Pavel Vychodil a textů obou knih vydaných obecně prospěšnou společností Přemyslovské střední Čechy kladenská archivářka a publicistka Irena Veverková.

31.1.2015
SDÍLEJ:

AUTORKA TEXTŮ publikací Co zůstalo z vodních mlýnů – Irena VeverkováFoto: Robert Božovský

Co je obsahem obou publikací?
Mapuje mlýny na Bakovském, Dřetovickém, Červeném, Pálečském, Svatojiřském, Šternberském, Vranském, Zákolanském a Zlonickém potoku, v obcích, které byly před rokem součástí Přemyslovských středních Čech.

Proč byl vydán druhý díl?
Publikace jsou vždy monotematické, tato je asi první, u níž byl vydán druhý díl. Důvodem je, že při přípravě první publikace se působnost Přemyslovských středních Čech rozšířila a vznikl požadavek na zmapování dalších mlýnů. Přibyly některé mlýny na Dřetovickém, Buštěhradském, Únětickém a Zákolanském potoku.

Kolik vodních mlýnů historicky v regionu bylo?
V okrese Kladno, známém v podobě ještě před zemskou reformou, jich bylo sto. Prakticky každá obec měla svůj horní, dolní, červený nebo Dvořákův…

Dnes už asi žádný neslouží svému původnímu účelu.
Ano, alespoň u mlýnů, které jsem prošla. Úpadek vodních mlýnů nastal už za první republiky, kdy začaly vznikat velkokapacitní elektrifikované mlýny. Ty už neměly žádnou součinnost s vodou nebo přírodou. Takový mlýn semele za jediný den stejné množství, jako vodní za celý rok.

Jak jsou tedy dnes vodní mlýny využívány?
Některé pro trvalé bydlení, jiné pro rekreační účely. Směrem k Roztokám u Prahy byl jeden z mlýnů přestavěn už před druhou světovou válkou na tehdy moderní koupaliště. V Praze-Suchdole je zase takzvaný Trojanův mlýn, ve kterém se natáčel oblíbený seriál Byli jednou dva písaři s Miroslavem Horníčkem a Jiřím Sovákem v hlavních rolích.

Jak jste se k vodním mlýnům dostala?
V době, kdy jsem pracovala v muzeu, jsem v roce 1996 připravovala s už dnes zesnulým doktorem Dvořákem výstavu Za klapotem mlýnů. Jednalo se o zmapování dvaceti mlýnských lokalit na dvou potocích. Tak jsem se dostala k mlynařině a možnosti hovořit ještě s několika původními mlynáři.Po letech mě s tímto tématem oslovily Přemyslovské střední Čechy.

V posledních letech jste se věnovala zejména regionálním osobnostem.
Léta už bádám o kladenském rodákovi, významném světovém architektovi židovského původu Antonínu Raymondovi. Podařilo se mi navštívit Japonsko a šest jeho staveb, které zde navrhl. Nechtěla jsem o ně Kladeňáky připravit, tak jsem o nich vytvořila publikaci, která vyšla v češtině i japonštině.

Ale to není první kniha o tomto kladenském rodákovi.
Ano, už dříve jsem napsala knihu Antonín Raymond a Reimannové. Osud židovské rodiny ve XX. století. Přes Antonína Raymnonda jsem se dostala k tématu kladenského židovství. Tak vznikla kniha Cesta bez návratu: Kladenská židovská obec v letech 1853 až 1942. Věnuji se ale i dalším osobnostem. Například v publikaci Dvořákova kladenská zastavení. Podílela jsem se na textech knihy Kladno – Doteky času. Pravidelně přispívám do ročenky Slánský obzor, kterou vydává společnost PATRIA. Jsem členkou redakční rady.

Autor: Robert Božovský

31.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
41

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 na Kladensku

On line: ptejte se Romana Šroby

Kladno - Středečním hostem sportovního on line rozhovoru bude předseda sportovní komise města Kladna Roman Šroba. Zajímá vás například s jak velkým rozpočtem pracují a kam prostředky určené sportovním klubům putují? 

I. B třída: Víra ve vlastní síly se Unhošti vyplatila

Kladensko – Dobrá si na čele fotbalové I. B třídy udržela čtyřbodový náskok na Doksy, které celý podzim odehrají venku. Na předposlední příčku klesly Zlonice. Nejvíc asi překvapila výhra Unhoště na hřišti Hostouně.

Kladenský kulturák ožil jubilejním veletrhem vzdělávání

Kladno /FOTOGALERIE/ - V Domě kultury Kladno se ve dnech od 17. do 18. října koná jubilejní dvacátý ročník Veletrhu vzdělávání. Žáci druhého stupně základních škol zde dostávají i v letošním roce možnost vybrat si z nabídky více jak než padesáti řemesel a oborů, která by rádi v budoucnu vykonávali.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Roztoky – Vůně Vánoc v centru Prahy bude letos středočeská. Vyplývá to z úterních informací společnosti Taiko, která je v metropoli tradičním pořadatelem trhů – včetně těch adventních. Jako strom pro Staroměstské náměstí byl vybrán smrk ztepilý, který vyrostl na soukromém pozemku v Roztokách u Křivoklátu, připomněla za firmu Hana Tietze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení