„Snažili jsme se letos trasy zavést do velice půvabného údolí Kačáku, kde se s pochodem začínalo," vysvětlila Kladenskému deníku pořadatelka a místostarostka Družce Marie Palková, která neskrývala radost z toho, jak se akce vydařila. „Jsem velice spokojená, vyvedlo se i počasí, bylo krásně. Lidi nebloudili, většina z nich trasy chválila, pochvalovali si především to, že se povětšinou šlo lesy," řekla.
Na nejkratší trase bylo navíc pro zúčastněné děti připraveno celkem sedm pohádkových kontrol, kde si mohly zasoutěžit. Potkat tak turisté mohli například Křemílka a Vochomůrku, Jeníčka a Mařenku či vodníka.

Mezi 530 turisty, kteří se postavili na start, nechyběl například ani politik Jiří Dienstbier nebo starosta Družce Zdeněk Kofent. „Starosta to má povinné, ten, i kdyby měl přilézt po čtyřech, musí jít," smála se Marie Palková. „Přišla i pětasedmdesátiletá zakladatelka pochodu, Věra Bůžková. Jako bývalá učitelka se zprvu na pochod vydávala se školními dětmi," dodala.


Na trať kolem Družce se vydala také šestaosmdesátiletá žena, nejstarší účastnice letošního pochodu. Dále se na startovní listině objevovalo mnoho lidí z Prahy, ale také lidé, kteří dorazili až z Moravy. „Byl tu pán, který mi říkal, že na náš pochod jezdí odněkud z Moravy už deset let," řekla Marie Palková, která svými slovy potvrdila, že pochod je skutečným lákadlem i pro turisty z daleka.

V cíli na každého úspěšného absolventa jedné z tras čekal za odměnu špekáček k opečení a také diplom. Skvělou atmosféru u ohně pak doplnila hudební skupina BG Swing. Příští ročník Družecké šlápoty by měl být poprvé také součástí série pochodů Středočeská desítka.