VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslední letošní premiéra kladenského divadla je Jentl

Kladno - Strhující příběh židovské dívky, která šla za svým snem, začne už dnes v 19.30 hodin

19.12.2014
SDÍLEJ:

INSCENACE vznikla dramatizací povídky Isaaca Bashevishe Singera Jentl, chlapec z ješivy.Foto: Foto: MDK

Čtvrtou premiérou 100. sezony Městského divadlo Kladno je strhující adaptace povídky Jentl. Na její premiéru se mohou návštěvníci těšit už dnes od 19.30 hodin v Divadle Lampion.

Vyprávění o dívce, která se v převlečení za muže rozhodla studovat v době, kdy bylo ženám vzdělání zapovězeno, připravil režisér Jakub Nvota. V hlavní dvojroli se představí Marie Štípková. První repríza je naplánována na pondělí 29. prosince.
Příběh pojednává o vzpouře proti tradicím a jejich pravidlům, strastiplných překážkách na cestě za naplněním životního snu, věčném rozporu mezi rozumem a citem, nevyzpytatelnosti lásky a přitažlivosti mezi pohlavími.

Inscenace Jentl vznikla dramatizací povídky Isaaca Bashevishe Singera s názvem Jentl, chlapec z ješivy, která byla poprvé vydána v jidiš roku 1962. Divadelní adaptace z pera spisovatelky Leah Napolinové pak měla premiéru v roce 1975 na Broadwayi.
„Snad nejvíce se ale Jentl proslavila ve filmu Barbary Streissandové z roku 1983, která byla producentkou, scénáristkou, režisérkou a protagonistkou hudebního filmu," řekla produkční divadla Stanislava Lohinová.

Dramaturgyně Marie Nováková porovnala filmovou a originální verzi příběhu: „Filmová Jentl má podobu heterosexuální dívky, která chce dosáhnout svého cíle, tedy studia Tóry, za každou cenu. Singerova Jentl je ovšem složitější, vypráví příběh androgynní bytosti, jejíž duše uvízla ve špatném těle a kterou nelze zařadit do jasné kategorie jednoho pohlaví a orientace."
Autorka dramatizace Singerovy povídky Jentl, chlapec z ješivy Leah Napolinová se s autorem několikrát setkala. Ten jí prozradil zdroj inspirace, která ho vedla k napsání Jentl.

„Řekl mi, že v jedněch britských novinách narazil na článek o dvou ženách, které spolu řadu let žily v manželství, než jedna z nich zjistila, že její manžel je ve skutečnosti žena, a rozvedly se," uvedla spisovatelka.

Tento příběh ovšem nebyl jedinou inspirací k této povídce. Svou roli sehrál i životní příběh Singerovy sestry Esther, která byla nadanou spisovatelkou. Jejím posláním však neměla být literatura, ale manželství. Traduje se, že když putovala z Polska uzavřít smluvené manželství s nemilovaným mužem, Estheřina matka vyhodila její literární dílo z okna vlaku.

Režisér Jakub Nvota při inscenování Jentl vycházel z dramatizace, na které se Singer sám podílel, tedy ani z původní povídky, ani z Hollywoodské verze. „Snažíme sa, aby nebolasentimentálna, hollywoodska, ale bola to skôrinscenácia, ktorá s vami bude viesť na rôznych úrovniach dialóg. A nechá vás, aby ste si sami robili obrázok a názor o príbehu, ktorý predstavuje. To je koniec koncov typické pre kultúru, o ktorej pojednáva," řekl Nvota ke kladenské inscenaci.

A dodává, co ho na Jentl nejvíce zaujalo: „Tá krehkrá rovnováha medzi humorom a poéziou, ktorá sprevádza každé dospievanie." Kromě Marie Štípkové se mohou příchozí těšit například na Petru Jungmanovou, Šárku Opršálovou, Alenu Štréblovou, Petru Tenorovou či Jiřího Böhma.

Autor: Daniela Řečínská

Místo události:
19.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Setkání s politiky voliče ve Všetatech ovlivnilo

Všetaty /FOTOGALERIE/ – Když do malé obce na Rakovnicku začátkem října dorazila desítka lídrů středočeských kandidátek politických stran, místní si mysleli, že jde o nějaký žert. Jenže Deník bus, který politiky vezl z Prahy, skutečně svou cestu končil ve Všetatech. Ovlivnilo setkání s vrcholnými politiky naší země rozhodnutí tamních obyvatel při volbách?

Volejbalisté přemohli lázeňské šviháky

Kladensko - Volejbalisté Kladna mají cenný skalp. Porazili Karlovarsko 3:1a v extraligové tabulce jsou na třetím místě.

Kam na víkendový fotbal plus výsledky

Kladensko - Nabídka fotbalových zápasů v okrese Kladno. 

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení