To je jen stručný popis některých modelů, které byly v sobotu k vidění na jedenáctém ročníku modelářské výstavy v malém sále Domu kultury v Kladně na Sítné.

Kladenští modeláři pořádají tuto akci vždy jednou ročně. Obohatili ji také modeláři z Berouna. V Domě kultury byly vystaveny především letadla, lodě, figurky a bojová technika. Model Kit Kladno má v současnosti pouhých jedenáct aktivních členů, ale ti dokáží vyrobit neskutečné věci. Jejich předsedou je Vladislav Holeček.

„Letošní výstava je co do rozsahu a návštěvnosti zatím největší ze všech, které jsme pořádali. Je tu přes dvě stě modelů a to jsme museli některé práce vystavovatelů odmítnout, protože by se sem už nevešly," konstatoval.

Zkušený modelář Miroslav Drexler zde například prezentoval své precizně zpracované diorámy a jako novinku model amerického letadla Boeing 707 ve vojenské úpravě operujícího aktuálně nad válečným územím v Sýrii. „Je z něj do stíhaček přímo ve vzduchu přečerpáváno palivo," sdělil modelář.

„Jestli se to povede, příští rok na výstavu přivezu model německého letounu Henkel 111 s rozpětím křídel téměř půldruhého metru," dodal.

„Pro návštěvníky, děti i jejich rodiče jsou vystavené modely velkou inspirací pro to, aby se pustili do něčeho podobného," uvedl Miroslav Draxler. Naopak mezi začátečníky stále patří Viktor Zeman, byť svůj první model postavil už před dvěma lety a k modelařině ho přivedl táta. „Stavíc různé věci, zde mám například model kostela. Mým snem je postavit nějaký velký model letadla," prozradil Viktor.
V závěru výstavy byly oceněny nejlepší modely a rovněž udělena speciální cena za trpělivost, výdrž a angažovanost Modelář roku 2014. Letos ji převzal Vlad. Kott.

„Je to člen kladenského modelářského klubu, který se velmi angažoval při týdenním workshopu, při němž jsme v nákupním centru Oáza učili děti modelařině," řekl Vladislav Holeček.