Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Říjnovou premiérou v divadle je hra Jak je důležité míti Filipa

Kladno - Středočeské divadlo v Kladně uvede příběh plný úsměvných nedorozumění s nečekaně absurdním rozuzlením celé zápletky

12.10.2008
SDÍLEJ:

,,V příštím roce bude sté výročí od položení základního kamene divadla a v zásadě se za těch sto let kromě drobných oprav na budovu nesáhlo," říká Blanka Bendlová a prý se to pokusí napravit. Foto: Středočeský kraj

Možná, že jste maminka a váš syn se jmenuje Filip. Ano, máte Filipa. Ale co znamená filip s malým f? A co teprve ´mít filipa´? Toto rčení je sice dnes běžně užíváno a jeho smysl nebudí pochybnosti, avšak způsob jeho vzniku není znám jednoznačně.

Někteří vznik spojují s anglickým fillip (podnět, lusknout prsty), jiní se slovem filipika (veřejná útočná řeč), další s francouzským výrazem filou (souvisejícím s českým slovem filuta). S další teorií přišel jazykovědec V. Šmilauer. Podle něho máme spojena s inteligencí slova začínající na fi – filuta, fígle, fištrón. To samozřejmě nevysvětluje, proč se říká: mít filipa, nicméně ukazuje, proč se říká spíše mít filipa než třeba mít pavla.

Nejpravděpodobnější je ovšem výklad biblický. Ve Skutcích apoštolů je totiž popsána epizoda, kdy Filip zvaný Evangelista potkal mouřenína, který četl proroka Izaiáše, ale vůbec mu nerozuměl. Filip mu text vyložil tak jasně, že se mouřenín nechal okamžitě pokřtít. Napřed byl tedy bezradný, ale když měl Filipa, dostal rozum a důvtip, byl osvícen.

Takže, je opravdu důležité míti Filipa? Na tuto otázku vám zcela jistě odpoví říjnová premiéra Středočeského divadla Kladno, rafinovaná konverzační komedie Jak je důležité míti Filipa – příběh plný úsměvných nedorozumění s nečekaně absurdním rozuzlením celé zápletky. V hlavních rolích se kladenskému publiku představí Tomáš Petřík, Štěpán Benoni, Barbora Janatková a Svatava Milková. Ve výpravě Dany Hávové můžete v dalších rolích spatřit Janu Jiskrovou, Jaroslavu Zimovou, Marcela Rošetzkého a Radima Jíru. Režisérkou inscenace je Irena Žantovská.

Hlavní hrdina této bláznivé komedie, neprůbojný Jack, žije ve skutečnosti dvojí život. V Londýně jako zábavný Filip, na venkově jako nudný Jack. Má krásnou schovanku Cecilii, která existuje, a staršího prostopášného bratra, jenž …neexistuje! Algernon je Jackův přítel z Londýna. Má zase nevyléčitelně nemocného přítele Bunburyho, který také …neexistuje.

Jack vášnivě miluje Gvendolinu, Algernon ještě vášnivěji miluje Cecilii, a obě mladé dámy naprosto nejvášnivěji milují Filipa, který…, no ano, rovněž neexistuje.

Je však důležité ho mít! Stejně tak jako Bunburyho. Protože Mr. Bunburyho má přece každý z nás, je to smyšlená postava sloužící nám jako záminka mizet či zmizet. Je to osoba, na níž se vymlouváme, když musíme někam, kam opravdu, ale opravdu nechceme.

Je to jakýsi virtuální pán, který zničehonic onemocní, když máme vykonat vysoce nepříjemnou návštěvu. On totiž nemá nikoho jiného, kdo by ho ošetřil, než právě nás. Ale i útěky za panem B. musejí mít své hranice. Protože ženy vědí, že tři jsou na manželství příliš.

Slavnostní premiéra se uskuteční v sobotu 25. října pod záštitou primátora města Kladna Dana Jiránka u příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu. Patronem inscenace je právník František Hrudka.⋌ (zv)

12.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení