Město převzalo už loni pořadatelskou štafetu od Chomutova a naopak ji předá Českému Krumlovu. Celý program ponese název Kladenské fedrování a není náhodou, že je naplánován právě na začátek září, kdy se dlouhá léta slavil Den horníků. Na něj navázaly Dny města Kladna.

Přípravy jsou v plném proudu. Primátor Dan Jiránek už má ušitu slavnostní hornickou uniformu, byly také spuštěny speciální internetové stránky akce. Na něm jsou uvedeny podrobné informace o chystaném programu, možnostech ubytování, stravování i industriální historii doplněné dobovými fotografiemi.

Kladenské fedrování bude slavnostně zahájeno v pátek 6. září v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Hlavní program pak bude směrován na sobotu. „Uskuteční se slavnostní průvod hornických a hutnických měst a spolků. Vyjde z centra města na Sletiště, kde se uskuteční tradiční Dny města Kladna," nastínil s předstihem primátor Jiránek.

V prostorách kladenského zámku bude umístěna výstava hornických exponátů. Návštěvníci mohou také zavítat na prohlídku skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna, kde se bude mimo jiné konat už zmiňovaný Den horníků. Mezi Sletištěm a Mayrovkou bude mimořádně fungovat kyvadlová autobusová doprava.

Na přípravách město spolupracuje s Klubem přátel hornických tradic nebo muzeem.