Vinařice – Tradiční původ masek, zabijačkový guláš, polévka, jitrnice, jelítka, volba královny a zahájení výstavy. Takový bude masopust v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích. Obnovená tradice se zde uskuteční v sobotu krátce před polednem. Procesí bude vycházet hned ze dvou míst. První průvod vyrazí v 10 hodin z libušínského náměstí. Druhý odstartuje o půl hodiny později od Obecního úřadu ve Vinařicích. Oba budou směřovat do skanzenu. Zde si návštěvníci prohlédnou expozice. Od 13 hodiny je naplánována volba královny masopustu. Poté zahraje skupina Růžový panteři z 1. základní školy. Dalším bodem programu je zahájení výstavy Markéty Luskačové od 16 hodin.

Ledce - Ze zdejšého dětského domova vyrazí průvod masek v sobotu 11. února od 12.30 hodin. Poté bude následovat jídlo, pití a překvapení. To vše od 14 hodin na návsi.

Buštěhrad – Masopust v Buštěhradu pořádá občanské sdružení Buštěhrad sobě spolu s městským úřadem. Sraz účastníků je v sobotu 18. února v 15 hodin na hřišti U Seifertů.Trasa povede z Kladenské ulice přes Žižkovu, Husovu, Revoluční, zakončení je v buštěhradské sokolovně. Chybět nebude nějaké drobné občerstvení, svařené víno, čaj, ale samozřejmě také masky, které k masopustnímu průvodu patří. O hudební doprovod se postarají Stryci z Buštěhrada. S koncem průvodu však zábava končit nebude. Od dvaceti hodin si lidé z Buštěhradu i okolí mohou přijít zatančit nebo jen posedět za poslechu Buštěhradišťana Oty Pavlici. Zlatým hřebem večera budou folklórní taneční Zlaty Potykové. Cimbálová muzika utichne až ve dvě hodiny ranní.

Horní Bezděkov - Zde se obyčej uskuteční v sobotu 18. února od 13 hodin. Účastníci mají sraz v Zahradní ulici odkud se masky vydají na průvod obcí za doprovdu kapely pana Kopty. Konec procesí je naplánován u tenisového kurtu. Poté se ukuteční od 20 hodin zábava v Letohrádku Vendula. Kdo nemá kostým, může si vybrat v areálu filmových ateliéru a obecní úřadpřevlek následne vyzvedne.

Černuc - Masopust téměř se všemi náležitostmi, jež k němu patří, pořádají v Černuci. Sraz účastníků je v sobotu 18. února na dvoře obecního úřadu již v devět hodin ráno. Do průvodu se zapojí několik desítek masek a povede ho garda sedmi mužů. Všichni příchozí s kostýmem jsou vítáni. Maškary procházejí celou obcí, kde se zastavují u jednotlivých domů, kde jim hospodyně nabídnou napečené občerstvení. Svařené víno bude k mání po celý den. O hudební doprovod se postará kapela Lidovka, která také před každým stavením pozve tanečníky krátkou ukázkou k takzvanému „kolečku“.

Stochov -Mírové náměstí ve Stochově v pondělí 20. února ožije fašankovými obyčeji, písněmi a lidovými maskami. Od 14 hodin bude před domem kultury k mání vše, co k tradičnímu masopustu patří, včetně jitrnic, klobás, pečeného selete a jiných dobrot. Příchozí se budou moci v únorovém počasí zahřát teplou medovinou či svařeným vínem. Všechny masky jsou vítány. Od 16 hodin začne program, v němž účinkují žáci a učitelé z místní umělecké základní školy za vydatné pomoci občanského sdružení Kamarádi Stochov. O hodinu později bude veselí pokračovat s reprodukovanou hudbou až do šesté večerní.

Unhošť - V Unhošti se masopust pomalu začíná stávat tradicí. Obyčej se ve městě uskuteční ve spolupráci s místním dětským domovem již potřetí. Letos budou masky procházet městem v sobotu 10. března. Uhošťská starostka Lenka Mazuchová popsala trasu průvodu: „Lidé a masky se sejdou v deset hodin před městským úřadem. Odkud budou dále pokračovat, za doprovodu hudby až k budově školy a posléze dětského domova,“ řekla Kladenskému deníku. Zde jsou připraveny nejen pro děti soutěže a další různorodá zábava. Od prvního konání se obyčeje účastní stále více Unhošťských. Na organizaci se podílí místní umělecká škola, dětský domov a město.

Zichovec - Masopust se uskuteční také v jedné z nejmenších obcí regionu, v Zichovci na Slánsku. Jak řekl Kladenskému deníku zichovecký starosta Ivan Husák, masopustní veselení a průvod jsou naplánovány na sobotu 10. března. Důvod tohoto data je prostý: budou jarní prázdniny a děti by mohly být třeba na horách. Stejně jako v loňském roce se Zichovečtí sejdou v maskách kolem 14 hodiny před obecním úřadem. Průvod bude za doprovodu hudby pokračovat celou vesnicí až do části zvané Samotín. Minulý rok se o masopustu po Zichovci procházel například Homer Simpson se svou chotí Marge.

Autoři: Daniela Řečínská a Sandra Bejšáková