Je to balet, pantomima, muzikál? Nebo všechno dohromady? Táže se divák, který zhlédne užasné a strhující představení Divadla Lampion Putování Smůly za Štěstím.
Soubor kladenských loutkoherců se zde představí v dynamické podívané, kde za celou dobu nepadne jediné slovo. To by odpovídalo pantomimě. A tančí na reprodukovanou hudbu úžasné choreografické kreace, které vyjadřují děj, kdy mladý chlapec Smůla hodlá najít Štěstí.
Režisérem inscenace a autorem díla je Martin Pacek.
„Je to můj žánr, který jsem si udělal sám. Soubor herců kladenského Divadla Lampion znám, některé dokonce ještě ze školy, kde jsem je učil. Vím, že jsou velice pohybově nadaní a byl jsem si jistý, že to zvládnou. Představení vznikalo formou workshopů, kdy jsme krásně spolupracovali. Byli skvělí a já bych jim chtěl tímto moc poděkovat,“ řekl s úsměvem po páteční premiéře režisér.
„Někteří dokonce tančili s drobnými zraněními ze zkoušek a nebylo to na nich znát,“ dodal.
Děj je jednoduchý, Smůla je mladý chlapec, který se cítí osamocený, jeho vrstevníci z něj mají legraci, nemůže se mezi ně zapojit. Bojuje sám se sebou, objevuje v sobě sílu a vydává se na pouť za štěstím. Prochází tajemnými světy, setkává se s tajemnými bytostmi, nástrahami, s kterými se nakonec dokáže vypořádat. Především ale objevuje sílu sám v sobě, má se rád a najednou se vše obrací, lidé ho začínají brát a nalézá i lásku.
Jenže o tom nepadne jediné slovo a divák všechno pochopí z úžasných pohybových kreací a pantomimy na reprodukovanou hudbu. Velmi silnou roli zde hraje scéna, dvě obří ruce, které se chovají k chlapci podle situace. Bojuje s nimi a nakonec si je podřídí.
V hlavní roli uchvátí Drahomír Mráz, je mu ušitá na tělo. Živá scénografie Ireny Marečkové je nepopisná, strhující, dobře tu spolu splývají rytmy tance, symboly scény a kostýmy.
Režisér využil písničky, které znají menší děti z různých seriálů. Inscenace je sice určena dětem od 10 let, je však originální podívanou i pro studenty a dospělé diváky.
„Je to divadlo plné invence, symbolů, jsem úplně uchvácený. Ti herci jsou moc šikovní,“ řekl k po premiéře malíř a básník Michal Matzenauer, jenž se přijel podívat z Prahy.
V dalších rolích hrají a tančí: Martin Dusbaba, Michal Džula, Claudia Efimiadisová, Hana Hubertová, Jakub Hubert, Magdalena Lážnovská, Tatána Zemanová, Zita Morávková, Václav Rašilov, Waldtraut Ritterová a Justin Svoboda. A jsou výborní. Olga Fikrlová