Blanka Bendlová je jednou ze tří žen, které zasedají v třiatřicetičlenném zastupitelstvu města Kladna. V únoru 2002 nastoupila do funkce náměstka ředitele Středočeského divadla v Kladně a v červenci byla jmenována do pozice ředitelky. Po skončení letošní divadelní sezony za sebou bude mít již sedm let na tomto postu.

Co se ve vaší práci za těch sedm let změnilo?
Mě přijde, že koloběh vnitřního života divadla je poměrně stabilní. Sedm let připravujeme každý rok sedm premiér. Začátky bývají klidnější, naopak před uvedením premiéry nebo generálkou to bývá vypjatější. Máme ale štěstí, že nám město jako zřizovatel pomáhá. Proto nemáme nějaké zásadní starosti s financováním. I když to samozřejmě není tak růžové, abychom si mohli vyskakovat.

Zasáhla finanční a ekonomická krize i divadlo?
Doufám, že to nezakřiknu, ale věřím, že se na divadle v letošním roce nějakým zásadním způsobem nepodepíše. Věřím, že diváci, kteří mají divadlo rádi, nějaké peníze vždy najdou i přes tyto problémy. Nikdy jsme se nevydali cestou populismu a inscenací postavených na televizních hvězdách a tvářích. Kladenský soubor je poměrně stálý a diváci mají zdejší herce rádi. Pevně doufám v to, že krizi přežijeme.

Jak vypadá divácká návštěvnost v letošní sezoně?
Samozřejmě by to mohlo být lepší. Diváků možná trochu ubylo. Ale je to záhada. Občas bývá divadlo úplně plné. Jindy zase lidí přijde na oblíbenou inscenaci velmi málo. A to nás trápí a tento problém se opravdu snažíme řešit skoro každý den.

Při jednání kladenského zastupitelstva, kde se hlasuje o rozpočtu, pravidelně bojujete za své divadlo…
S tím souhlasím. Ale bohužel jsem osamocena. Byla bych velmi ráda, kdyby byli v zastupitelstvu i další lidé, kteří by za kulturu také bojovali. Samozřejmě se ani Kladnu nevyhnula diskuse, která se týkala problému financování divadel stejně jako v Praze. Čas od času se stále objevuje otázka, jestli by Kladnu nestačila jedna stálá scéna. S tím nesouhlasím. I v tomhle to určitý boj je.

Jaké investice do divadelních zařízení se vám podařilo získat?
Získali jsme dotace na rekonstrukci Divadla Lampion, která je již dnes schválena. Teď vyplňuji ještě víc papírů, což je ještě složitější a náročnější, protože chci, aby se mi povedlo získat peníze na rekonstrukci budovy středočeského divadla. Myslím si, že si to zaslouží. V příštím roce bude sté výročí od položení základního kamene divadla a v zásadě se za těch sto let kromě drobných oprav na budovu nesáhlo. Chtěla bych, aby v budoucnosti obsahovala všechny potřeby moderního diváka. Divadlo by mělo být kulturní, hezké, estetické a mělo by mít i zázemí. Nejen skvělý divadelní soubor a představení. Kladno si divadlo se stálou scénou zaslouží.