VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osobnost ve Středočeském divadle - režisérka věra Herajtová

S režisérkou Věrou Herajtovou jsme se sešly na snídani. Objednaly jsme si kafe. Řekli nám, že chlebíčky teprve přivezou. Měly jsme dost času. Povídaly jsme si o různých rolích, které na sebe člověk během let u divadla přijímá, o setkávání s lidmi, o kořenech.

14.9.2007
SDÍLEJ:

Režisérka Věra HerajtováFoto: Archiv SDK


Věra Herajtová je režisérka, o které se mluví. Již před lety překvapila divadelní svět výraznou interpretací Williamsovy Tramvaje do stanice Touha, kdy do titulní role ženské hrdinky Blanche obsadila muže.
O tom, že nešlo pouze o samoúčelný výklad, dosvědčí mnoho kritiků a diváků. Ve Středočeském divadle zkouší od konce srpna současnou hru Davida Greiga Vzdálené ostrovy.
V Kladně zkoušíte svou první inscenaci. Léta jste působila na zlínské scéně a v Chebu. Hostovala jste v mnoha českých i moravských divadlech. Narodila jste se v Karlových Varech. Ve kterém městě jste zapustila nejhlubší kořeny?
Nikdy jsem o tom nepřemýšlela, ale pokusím se analyzovat, jak to s těmi mými kořeny vlastně je. První kořeny jsem asi zapustila ve Varech. Tam jsem se narodila a prožila dětství, tam mám příbuzné, bratry a nedaleko žije ve svém domečku se svým psem a čarovnou zahradou i moje maminka. Tak tam mám asi nejhlubší kořeny.
Ale kdybych se měla někam zařadit, nebo aspoň odhadnout kam patřím – mezi orchideje ne. Pravděpodobně budu dost nenáročná bylina, nejspíš nějaký plevel, protože se většinou uchytím všude. I když v jednom městě jsem se nikdy doma necítila, přestože jsem tam žila skoro devět let. Vystudovala tam konzervatoř – operní zpěv. Vdala se. Upletla nejvíc svetrů. Uvařila nejvíc obědů. Vždycky jsem cítila, že tam nepatřím, že jsem pro mnohé něco jako náplavka. To bylo Brno. Tohle město jsem dost vytěsnila. Nechala jsem si z něj příjemné zážitky a vzpomínky na příjemné lidi. Pár jich bylo. Teď žiji s rodinou v Praze a cítím se tu dobře.
Na které město ráda vzpomínáte? Čím Vás okouzlilo?
Ráda vzpomínám na Teplice. Tam jsem potkala svého muže, ale (promiň Marceli) hlavně divadlo. Když jsem se v 77. roce dověděla, že studovat balet na pražské konzervatoři, kam jsem udělala zkoušky, prostě nebudu - protože moje kořeny nejsou ty, které by si tam tehdy chtěli zasadit - rozhodla jsem se, že je přece jen nenechám uhnít. Přesadila jsem je do Krušnohorského divadla v Teplicích. Udělala jsem ve svých 15 letech konkurz do baletu a poprvé vkročila na profesionální jeviště.
Poznala jsem taneční techniky všemožných žánrů (klasika, step, španělsko, moderní směry…), které s sebou do souboru přinesl šéf baletu Václav Štádler, a které se tehdy nikde neučily. Na školách vládla sněhobílá klasika. Všechno, co bylo poprvé, bylo tehdy a tam. Krása – tam se moje kořeny konečně pořádně rozprostřely a okysličily. Tam mě divadlo naprosto okouzlilo. Tam jsem si řekla, už se od něj nikdy nechci vzdálit. Nebylo to město, ale divadlo – to mě okouzlilo. Divadlo jako fenomén.
Nacházíte (třeba s odstupem času) přímou spojitost mezi některou ze svých inscenací a konkrétním městem, kde jste titul nazkoušela?
Ne. Přímo s městem, pro které inscenaci chystám, nic nespojuji. To je ale moje vrozená vada. Nemám smysl pro místa a nemám naprosto žádný orientační smysl. Pamatuji si události, situace, věty, lidi. Na některých dokonce poznám, co si myslí, i když stojí zády a hodně daleko, ale místa vytěsňuji. Třeba z Ostravy nebo Liberce mám spoustu senzačních zážitků, ale kudy jsem k nim přišla, to fakt nevím.
Spojitosti většinou nacházím někde blíž. Je to zvláštní a zároveň docela prosté. Při čtení textu nebo inscenování dramatu zjistíte, že totéž se většinou odehrává vedle vás, někdy i docela blízko, někdy ve vás. Snad je to tím, že jste v určitém čase k určitým věcem vnímavější. Žiji přítomností - nemyslím pozpátku. Všechno proudí, teče. Věci prostě přicházejí…
Znala jste Kladno? Představovala jste si nějak to město?
V Kladně jsem jistě tancovala, zhruba tak před pětadvaceti lety. Pamatuji si, že jsme s Teplicemi jezdili do Kladna na zájezdy, ale víc nic. Ale protože moje dcera (10 let) není takový ignorant a zajímá se úplně o všechno, prostudovala jsem s ní v rámci vlastivědy celý Středočeský kraj. Jestli stihnu během zkoušení v Kladně prozkoumat víc než cestu z autobusového nádraží k divadlu, to opravdu nevím. Dojíždím denně a mám i dost jiných povinností. Tak asi až o prázdninách…
Ve Středočeském divadle zkoušíte hru Davida Greiga Vzdálené ostrovy. Máte nějaký svůj „vzdálený ostrov“?
Ano. Jeden ze vzdálených ostrovů je budoucnost naší dcery.
Jaké hry Vás nejvíce přitahují?
Ty dobré. Na žánru nezáleží.
Začínala jste jako tanečnice a také jste se věnovala studiu choreografie na HAMU. Mají tanec a činohra něco společného? Dá se slovo nahradit pohybem? V životě? Na jevišti?
Divadlo vůbec, ať je to činohra, balet nebo opera – je pro mě muzika. Když je bohatá duší, není třeba velkých gest. Někdy i jeden pohled řekne všechno.
V choreografii - v muzice - vnímám nebo hledám nejdřív myšlenku, příběh, pak teprve žánr a kroky. Neslepuji kroky do taktu. Stejně i režíruji. Když jdu zkoušet, nemám narýsované herecké aranžmá. To ale neznamená, že jdu na zkoušku nepřipravená a chystám se vařit z vody. Nepodvádím. Postavit se před herce jako idiot a něco předstírat, to by mě nebavilo. To mně přijde jako hrozná otrava. Divadlo je přece taky báječná zábava, zejména když se člověk nebere zase tak moc vážně a když ví, co říct.
Pohyb musí vycházet zevnitř. Gesto pro mě představuje další větu. Při zkoušení si hrajeme. Neposunuji a nepředvádím, to docela zásadně. Byla jsem od dětství zvyklá na jistý dril a zároveň jsem milovala jeviště. Nikdy jsem nevnímala složitost kroků a techniky, tančila jsem pro diváky i pro sebe a někdy se děly zázraky. Divadlo je buď dobré, nebo špatné, bez ohledu na to, ve které jeho oblasti se pohybujete. Když herec ví, co říká, komu a proč to říká, diváky neztratí – naopak – najde nové. Tomu věřím. Pokud přijde do divadla „televizní divák“ náhodně na hru, která má příběh, smysl, myšlenku i humor a spád, přijde i podruhé.
Co Vás po letech u divadla nepřestává překvapovat?
Znovu a znovu mě překvapují herci svou vstřícností a pokorou ke kumštu. Nemají v našem nekulturním světě lehkou pozici. Nemají peníze, aby si ji koupili. Bojovat o ni můžou jenom svou prací, ale nevím, je-li s kým. Překvapuje mě, že je to stejné v každé době.
Říkáte, že na divadle je pro Vás nejdůležitější práce s hercem. Čeho si nejvíce považujete na hercích? Jaké herce Vy osobně máte nejraději?
Práce s herci je skutečně asi to nejpodstatnější, co mě při inscenování textu zajímá. Sázím na příběh, dobrého autora a kvalitní herce. Ptáte se, čeho si na hercích považuji. Na to jsem odpověděla – pokory a úcty ke kumštu. Existuje přímá úměra - čím větší profesionál, tím víc má v sobě pokory. Tak takové herce mám nejraději. S diletanty se potkávat nemusím.
Jakými slovy byste pozvala naše diváky na představení Vzdálené ostrovy?
Pozvánka do divadla: Vzdálené ostrovy není hra plochá, ale pozor - musí se u ní i přemýšlet. Máte- li rádi napětí, potěší vás. Možná objevíte i něco nového. A pokud jde o herce Středočeského divadla, tak ti vás nezklamou – za to dám krk.

14.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z papíru Obsluha polygrafických a papírenských strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pozice vhodná pouze pro muže - zvedání břemen nad 15 kg.. Pracoviště: Martin peroutka, Třinecká, č.p. 674, 273 43 Buštěhrad. Informace: Eva Humlová, +420 720 958 584.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní technik 20 000 Kč

Zubní technici Zubní technik. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, zubního technika s praxí na snímatelných náhradách., Pracovní doba:, 7:30 - 16:00 hod. - možno upravit dle dohody., , Vhodné i pro osoby zdravotně znevýhodněné., , Máme zájem o i občana EU (Slovensko)., , Nabízíme:, možnost pronájmu bytu. Pracoviště: Soňa vančová, Masarykovo náměstí, č.p. 135, 274 01 Slaný 1. Informace: Miloslav Vanča, +420 720 662 664.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Odborní pracovníci hospodářské správy Skladový/á 23 000 Kč

Odborní pracovníci hospodářské správy Skladový/á hospodář/ka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kvalifikační přepoklady , - ukončené středoškolské vzdělání s maturitou, - výhodou orientace v problematice ve vedení skladové agendy, , Další požadavky , - ochota učit se novým věcem a přijmout nové pracovní postupy, - spolehlivost, pečlivost,proaktivita, - pracovní nadšení, flexibilita, - schopnost týmové a samostatné práce, - systematičnost a logické myšlení, , Pracovní doba - 7,00 - 15,30hod, , Nabízíme: , Zázemí stabilní společnosti, smysluplnou práci v dobrém týmu a příjemném prostředí, příspěvek na stravování, příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní připojištění, nárok odměnu za dosažení životního jubilea, 5 týdnů dovolené za rok, náborový příspěvek ve výši 9.000,- Kč.. Pracoviště: Centrin cz s.r.o. - unhošť, Tyršovo náměstí, č.p. 211, 273 51 Unhošť. Informace: Kamila Filipová, +420 725 292 767.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 30 000 Kč

Ostatní technici elektronici Světelný technik - projektový manažer. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované dovednosti:, vysoké pracovní nasazení, serióznost, naprostou spolehlivost, flexibilitu, příjemné a profesionální vystupování, kreativní, technické myšlení. Znalost a praxi v oblasti osvětlení, výpočtových programů Dialux, Relux. Kreslících / kreativních programů typu Cad, Photoshop. Řidičský průkaz sk. B. Zájem o architekturu, stavebnictví a nové technologie velkou výhodou., , Náplň práce:, kompletní aktivní řešení projektů. Komunikace s projektanty, investory, realizačními firmami. , Tvorba nabídek a prezentací, technická podpora při realizaci. Tvorba světelných řešení, s návrhy řídících systémů, výpočty osvětlení, kreslení v Cad. Zajištění veškerých dodávek a koordinace do úplného předání realizovaných projektů. , Komunikativní i písemná znalost Aj nebo Nj., , Nabízené výhody:, Nabízíme velice zajímavou a tvořivou práci, v rychle rozvíjející se firmě., Notebook, služební telefon a automobil., Firemní zaškolení., Základní plat + bonusy dle dosažených výsledků. Možnost pracovního růstu.. Pracoviště: Kuběnský spol. s r.o., pracoviště slaný, Stehlíkova, č.p. 1245, 274 01 Slaný 1. Informace: Michal Kuběnský, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
13

Dotaci na Čapí hnízdo prý firma dobrovolně vrátí

Ilustrační foto

Počet Středočechů vzrostl podle statistiků o 3421

Koně z jámy hasiči dolovali skoro tři hodiny

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ – Náročný zásah směřující k záchraně koně spadlého do jámy, při kterém zvířeti dokonce museli půjčit vlastní oblečení, zažívali ve středu dopoledne hasiči na Praze-západ. Před 17. hodinou byli přivoláni do chatové oblasti mezi obcemi Měchenice a Klínec, kam běžně používaná technika nemůže dojet.

Necid vydražil v Knovízi dres Ondřeje Pavelce. Do Turecka se těší

Knovíz – Tradiční charitativní fotbalový turnaj v Knovízi na Slánsku přivítal letos nejnovější hvězdu. Vedle Ondřeje Pavelce, Jakuba Voráčka či Marka Suchého dorazil poprvé i fotbalista (donedávna) pražské Slavie Tomáš Necid.

Hledání kešek se omezovat nemá, říká hráč z Nymburka

Nymburk – Smrt dvou lidí v pražském kanále při geocachingu vyvolala řadu reakcí. Někteří veřejní činitelé se dokonce vyjádřili v tom smyslu, že krabičky umístěné na podobně nepřístupných a rizikových místech by se měly v zájmu ochrany zdraví a lidských životů odstranit. S tím však zásadně nesouhlasí Richard z Nymburka, který je „kačerem“, jak si hráči této hry říkají, už pěknou řádku let.

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT