Po dřívějších knihách o konci dolů a stoletém výročí dolu Schoeller nyní pojednává o všech v regionu. „Publikace vznikla kvůli neustálým připomínkám mých přátel a známých, kteří tvrdili, že by byla škoda, aby tyto fotografie skončily jen na dně archivu, ale měly by být vydány knižně. V únoru jsem se tedy rozhodl a začal na ni shánět peníze. Samozřejmě to nebylo nic jednoduchého, ale nakonec se to podařilo za přispění hejtmana Středočeského kraje, kladenského primátora a jedné z největších kladenských firem,“ uvedl Josef Seifert.

Kniha má kolem sto padesáti stran a obsahuje přes sto fotografií zachycujících život v dolech od sedmdesátých let až do současnosti. „Jsou v ní fotografie i dnes již zaniklých dolů Ronna ve Švermově nebo v Tuchlovicích, po kterých už na jejich původním místě zbyly jen informační tabule. Zdokumentovány jsou tu ale i další jako důl Prago, Schoeller nebo Mayrau. Ke každému z nich jsem napsal i krátký text z jeho historie,“ řekl autor, jenž prací v dolech strávil přes třicet let svého života.

„Začínal jsem na šachtě Zápotocký v Dubí, kde jsem pracoval jako důlní měřič čerstvě po absolvování průmyslovky. Posledním místem byla Schoellerka, kde jsem dělal bezpečnostního technika. Zažívali jsme tam dobré i špatné okamžiky. K těm nejhorším rozhodně patřilo dokumentovat úrazy, ale na druhou stranu jsme si užili i spoustu legrace. Byly tam dobré party, jež držely při sobě. Tam se to jednoduše muselo a tak jsme společně sdíleli to dobré i zlé,“ popsal Seifert.

Podle jeho slov ho vydat tuto knihu donutilo i to, že dnes, šest let po zavření poslední šachty, historie dolů upadá v zapomnění. „Přál bych si, aby prostřednictvím knihy doly zůstaly v mysli těch, kteří zde pracovali a zároveň se i místní děti dozvěděly, jak Kladno a jeho okolí dříve vypadalo a že šachty a Poldovka byly nedílnou součástí života snad každého místního člověka,“ dodal fotograf.

Takové to byla na šachtě je svým zaměřením zcela ojedinělá kniha. I přes zmíněnou historii Kladenska existuje o místních dolech pouze jediná publikace, kterou již dříve vydali v Ostravě a to ještě jako účelovou.

Kniha Josefa Seiferta je určena pro všechny čtenáře a bude k dostání v Infocentru na Floriánském náměstí v Kladně a na Mayrovce za cenu asi 120 korun. Vyšlo jí patnáct set kusů.