Soutěž pořádali společně partneři město Kladno, Záchranná stanice pro ohrožená zvířata Aves, Naučné středisko ekologické výchovy, kladenská zdravotnická škola, výtvarný kroužek Zdeňka a další spolupracovníci.

Déle jak tři čtvrtě roku zájemci od předškolního věku až do 19 let let, kreslili, fotografovali a psali svá literární díla, která zasílali do soutěže. Vše na téma ochrana přírody.

Porota neměla snadný úkol. Prací bylo doručeno 4160, přičemž do užšího výběru se dostala polovina z nich. Část prací byla i letos vybrána v rámci spolupráce s Památníkem Lidice z fondu neohodnocených kreseb 40. ročníku Mezinárodní výtvarné výstavy Lidice 2012.
Vítězů v mnoha kategoriích je celá řada, přičemž ti nejúspěšnější získali i letos velmi zajímavé ceny.

Mezi těmi, kteří mladé spisovatele, fotografy i výtvarníky ocenili, nechyběli primátor Kladna Dan Jiránek, ředitelka zdravotnické školy Daniela Tomsová a v neposlední řadě zakladatel fotografické části soutěže Jaroslav Fiala. Ten i letos věnoval vítězi fotoaparát.

Cenou pro dalšího úspěšného na prvním místě je třídenní zájezd do Benátek či plavba po Vltavě k Čertovce a zpět s výkladem. Jeden z vítězů získal dále například vstupenky na chystané premiérové kladenské divadelní představení Vinnetou.

Ve speciální kategorii za dlouholetou pedagogickou práci a účast v soutěži, získaly ocenění Bohumila Fetterová z Nižboru a Eva Luljaková z Dřevohostic.

Vítězové všech kategorií:


I. kategorie předškolní věk do 6 let

KRESBA-GRAFIKA
Umístění jméno a příjmení škola pedagog
1.místo Tereza Šojslová ZŠ a MŠ Lišov Vladisl. Ondoková
2.místo Tomm-Nguyen Van Thanh VK Zdeňka Kladno Zd. Povondrová
3.místo Dagmar Fršlínková MŠ Čtyřlístek Kladno D. Černohorská
3.místo Nelinka Molnárová MŠ B. Němcové, Poruba S.Hochvaldová
Č. uznání Jakub Němeček MŠ Plamínková, Praha 4 Eva Vaňková
Č. uznání Bětuška Kovaříková MŠ Pátek, Poděbrady
Č. uznání Aneta Anna Pecháčková 8.ZŠ Kladno-Vodárenská

MALBA : CENA ŘEDITELKA SZŠ A VOŠZ – DANIELA TOMSOVÁ
1. místo Bětuška Vinšová MŠ Z.Petříka Kladno
2.místo Nela Stará MŠ Zd. Petříka, Kladno Milena Nyklesová
3.místo Karel Vošický VK Zdeňka Kladno Zd. Povondrová
3.místo Andrea Mannlová MŠ Oty Pavla, Buštěhrad

KOLOROVANÁ KRESBA
1.místo Magdalena Hojná VK Hankův Dům Dvůr Král.n/L V. Kotíková
2.místo Natálie Pilařová VK Hankův Dům,Dvůr Král..n/L.V. Kotíková
GRAFIKA CENA ŘEDITELKA SZŠ A VOŠZ DANIELA TOMSOVÁ
1.místo Bára Šrámková MŠ Zd. Petříka Kladno P.Jirásková, Šulová

KOLEKTIVNÍ CENA
MŠ Sedlčanská, Praha 4

II. kategorie 6 – 8 let
KRESBA

1.místo Tomáš Pumrle VK Zdeňka Kladno Zd. Povondrová
2.místo Klára Doležílková ZŠ Unhošť,T.G.Masaryka Mgr.M.Veselská
3.místo Danielka Turinská ZŠ Žďár n/Sázavou /Bobrová u Žďáru n/S/.
Č.uznání Zuzana Laluchová ŠD při ZŠ,Poděbrady I.Soběslavová
Č.uznání Karolína Fišerová ZŠ Otvovice
Č.uznání Šimona Váholová ZŠ a MŠ Čistá u Rakovníka
Č.uznání Magda Kubicová VK Zdeňka Kladno Zd. Povondrová
Č.uznání Kristýna Tůmová 1.ZŠ Amálská Kladno
Č.uznání Honza Kovařovic 5.ZŠ Moskevská Kladno
Č.uznání Tereza Kutilová ZŠ Velká dobrá Jana Linhartová

GRAFIKA
1.místo Filip Jícha VK Zdeňka Kladno Zd. Povondrová
2.místo Vašek Wellsch 10.ZŠ Cyrila Boudy Kladno
3.místo Adam Povondra 7. ZŠ Kladno Vodárenská

MALBA
1.místo Žaneta Václavíková ZŠ Dřevohostice Eva Luljaková
2.místo Terezka Nedvědová VK Zdeňka Kladno Zd. Povondrová
2.místo Ariana Gumanová ZŠ Zd.Petříka, Kladno Mgr.V.Vejvarová
3.místo Valentýna Kufová ZŠ Frýdecká, Havířov Blud. Mgr.Z.Szurmanová
3.místo Alžběta Belejová ZŠ Praha 9,Kbely Jitka Saifrtová

KOLÁŽ - KERAMIKA
1.místo Veronika Povondrová ZŠ Švehlova, Praha 10 Eva Francová
2.místo Petr Kubánek ŠD, ZŠ V.Havla, Poděbrady J.Mandryszová
3.místo Lukáš Podzemský Třebotov u Radotína
3.místo Jan Bizub ZŠ Pchery Mgr. I.Lišku

III. kategorie 9 – 11 let

KRESBA
1.místo Simona Martinek ZŠ,MŠ Havířov-Bludovice Mgr. Jiřina Sivá
2.místo Florián Kalenský ZŠ Amálská, Kladno
3.místo David Gala ZŠ Praha 8 Jana Houdová
3.místo Veronika Kuzněcová ZŠ Otvovice
Č.uznání Markéta Brožová ZŠ letce Fr.Nováka,Sokoleč Iveta Sixtová
Č.uznání Tereza Perglová ZŠ a MŠ Jiráskova, Kladno
Č.uznání Roman Kozar 4 ZŠ Kladno
Č. uznání Barbora Turková 14 ZŠ Kladno

GRAFIKA
1.místo František Wolf 8.ZŠ Vodárenská Kladno
2.místo Daniel Petr VK Zdeňka Kladno Zd. Povondrová
2.místo Kristýna Vinšová ZŠ Zd.Petříka Kladno
3.místo Hana Tomková 1.ZŠ Kladno - Amálská
3.místo Katka Dušková 6.ZŠ Kladno-Doberská
Č.uznání Filip Fridrich ZŠ Amálská Kladno

MALBA
1.místo Eva Navrátilová ZŠ Dřevohostice Eva Luljaková
1.místo Jiřinka Harapesová ZŠ Plaňany
2.místo Tomáš Navrátil ZŠ Brjanská, Kladno
2.místo Matěj Podzemský Třebotov u Radotína B.Fetterová
3.místo Kateřina Cyrmonová ZŠ Čistá u Rakovníka
3.místo Jiří Polák ZŠ Otvovice
Č.uznání Jakub Levý ZŠ a MŠ Ukrajinská, Kladno Věra Ráczová

KOLÁŽ
1.místo Valentyn Havryljuk ZŠ a MŠ Jiráskova, Švermov
2.místo Marek Řehák ZŠ a MŠ letce Fr. Nováka, Sokoleč I.Sixtová

IV kategorie 12 – 15 let
KRESBA
1.místo Jitka Křížová ZŠ Dřevohostice Eva Luljaková
2.místo Jolana Logajová ZŠ Dřevohostice Eva Luljaková
3.místo Lenka Petrová ZŠ Jílovská,Praha 4 Mgr.A.Vašků
3.místo Jiří Čebiš ZŠ a MŠ Čistá u Rakovníka

MALBA
Cenu záchranné stanice AVES věnuje ředitel NSEV Petr Starý
Eliška Suldovská VK Zdeňka Kladno Zd. Povondrová
1.místo Karolína Pucholtová 1.ZŠ Amálská Kladno
2.místo Adéla Fontánová Gymnásium E.Beneše Kladno
3.místo Natálie Horešovská VK Zdeňka Kladno Zd. Povondrová
GRAFIKA
1.místo Lucie Fidlerová Amálská 2556 Kladno
2.místo Klára Božková 6.ZŠ Kladno Doberská
3.místo Eliška Kverková 14.ZŠ Kladno Ukrajinská

KOMBINOVANÁ TECHNIKA A KOLÁŽ
1.místo Jakub Šlachta ZŠ a MŠ Havířov-Bludovice Mgr.J.Sivá
2.místo Eliška Procházková ZŠ a MŠ Jiráskova, Kladno 7
3.místo Nguenová Ly Gymnázium Z.W.Rakovník Lenka Hejdová
V. kategorie 16 – 19 let

GRAFIKA

1.místo Nathálie Skleničková SZŠ a VOŠZ Kladno V.Vondrovský
2.místo Veronika Purchartová SZŠ a VOŠZ Kladno V.Vondrovský
3.místo Tereza Jakubíková SZŠ a VOŠZ Kladno V.Vondrovský

KRESBA
1.místo Zuzana Kulhánková Gymnázium Arabská,Praha Mgr.V.Kulhánková
1.místo Jakub Šedivý Gymn. J.z Poděbrad, Poděbrady
2.místo Lenka Brücknerová SPŠG Hellichova, Praha 1
2.místo Zdeňka Nováková SZŠ a VOŠZ Kladno Vaňásková
3.místo Lucie Svobodová Gymn. J.z Poděbrad, Poděbrady
3.místo Jan Krise Gymnázium Nad Štolou, Praha 7

MALBA
Cenu CK Jiří Kalousek věnuje paní Jana Kalousková
Michaelae Matušekové Škola Cestovního ruchu Pardubice
1.místo Lenka Gregorová Gymnázium Z. Wintra, Rakovník
2.místo Leona Traučová SZŠ a VOŠZ Kladno Vaňásková
3.místo Standa Horník SZŠ a VOŠZ Kladno Vaňásková

ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY

I.kategorie

KRESBA
1.místo Karolína Jančová ZUŠ 5. Května,Kladno V. Hubičková
2.místo Kateřina Rutová ZUŠ Klapkova 25,Praha 8 Mgr. M.Drábková
3.místo Veronika Hrabětová ZUŠ Klapkova 25,Praha 8 Mgr. M.Drábková
3.místo Daniel Skalský ZUŠ B.M.Černohorského, Nymburk

MALBA
1.místo Magdalena Škachová ZUŠ 5. května, Kladno V.Hubičková
2.místo Kateřina Kružíková ZUŠ 5.května,Kladno V.Hubičková
3.místo Magdalena Janoušková ZUŠ 5.května, Kladno M. Gédéonová

II. kategorie

KRESBA
1.místo Zdeněk Pátek ZUŠ Klapkova 25,Praha 8 M.Součková
2.místo Aneta Kozlíková ZUŠ 5. května,Kladno V.Hubičková
3.místo Natálka Dvořáková ZUŠ Klapkova 25, Praha 8 M.Součková

III.kategorie
MALBA
1.místo Šárka Tůmová ZUŠ 5.května, Kladno V.Hubičková
2.místo Jan Kaletus ZUŠ 5.května, Kladno M.Gédéonová
3.místo Tereza Ruferová ZUŠ B.M.Černohorského Nymburk

KRESBA
1.místo Sandra Klimtová ZUŠ 5.května, Kladno V.Hubičková
2.místo Adéla Beznosková ZUŠ 5.května, Kladno M.Gédéonová
3.místo Karolina Gemelová ZUŠ Klapkova 25, Praha 8 M.Součková

SPECIÁLNÍ ŠKOLY
Kresba - malba
1.místo Patrik Štrbka ZŠP Pařížská, Kladno
2.místo Kristýna Vodáková ZŠP Pařížská, Kladno
2.místo Hana Poštolková ZŠP Pařížská, Kladno
3.místo David Sirotek ZŠP Pařížská, Kladno

Keramika ZŠP Korálek
1.místo Vladimír Kučera ZŠP Pařížská, Kladno
2.místo Marie Kocourková ZŠP Pařížská, Kladno

KERAMIKA
Kolektivní cena Labyrint Kladno

1.místo Michal Veverka Sluneční 528,V.Dobrá Ilona Slezáková
2.místo Anna Hroníková ZUŠ Poděbrady Markéta Tomková
2.místo Nathalia Kindlová ZUŠ Poděbrady Markéta Tomková
3.místo Věra Hýská ZŠ Jiráskova, Kladno 7

FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ

CENU ZAKLADATELE SOUTĚŽE věnuje ING.Jaroslav Fiala CSc.
Oleně Drozdovské za soubor fotografií SPŠg Hellichova Praha
1. místo Alena Korbelová Gymnázium Z.W. Rakovník Lenka Hejdová
2.místo Václav Novotný Gymnázium Z.W. Rakovník Lenka Hejdová
2.místo Ondřej Kučera Gymnázium Z.W. Rakovník Lenka Hejdová
3.místo Sabina Roudenská Gymnázium Z.W.Rakovník Lenka Hejdová

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ
I. kategorie 8 – 11 let
1.místo Jana Hejdová ZŠ Moskevská Kladno 4 J.Horáková
2.místo Ondra Kazda ZŠ Moskevská Kladno 4 J.Horáková
3.místo Martina Hamouzová ZŠ Moskevská Kladno 4 Jaroslava Veselá
3.místo Barbora Sládková ZŠ Velvarská Švermov Ilona Sládková
II.kategorie 12 – 14 let
1.místo Dominika Doskočilová ZŠ Moskevská Kladno 4 Ilona Sládková
2.místo Kateřina Sládková Sport. gymnázium Kladno Irena Cafourková
3.místo Markéta Uhlíková ZŠ Praha 8,Hovorčovická Olga Škrábková
3. místo Kubásková Adéla 5.ZŠ Moskevská Kladno Jarosl. Blohoňová
III.kategorie 15 – 19 let
1.místo Michaela Přibylová SPŠ Stavební a OA Kladno Helena Polterová
2.místo Lucie Vožehová Gymn. Z.Wintra Rakovník
3.místo Štěpánka Čepeláková SOŠ a SOU E. Beneše Kladno

PRÁCE ZE ZAHRANIČÍ
část prací byla vybrána v rámci spolupráce s Památníkem Lidice –
poskytnuta z fondu neohodnocených kreseb aktuálního 40.ročníku Mezinárodní výtvarné výstavy LIDICE 2012

SLOVENSKO
1.místo Emka Melišová Kpt.Rašu 35, Bratislava M. Němčeková
2.místo Karolína Kúdelová MŠ Bukíkova 25,Bratislava M.Němčeková

1.místo Samko Debnár ZŠ a MŠ Horná Ves Mgr.A.Kováčová
2.místo Paťka Valterová ZŠ a MŠ Horná Ves Mgr.A.Kováčová
3.místo Emma Valterová ZŠ a MŠ Horná Ves Jana Zajacová

1.místo Nikolas Kotlár ZŠ Oslany Mgr. B.Královičová
2.místo Nicolas Pihík ZŠ Oslany Mgr. B.Královičová

MAĎARSKO
1.místo Gergö Csapó Berettyóújfalu, Józef Attila Lájos Kovács
2.místo Virág Kiss Berettyóújfalu, Józef Attila Anikó Gólyáné
3.místo Mihály Varga Berettyóújfalu, Józef Attila Anikó Gólyáné

RUMUNSKO
1.místo Teodora Vacariu Timisoara Felicia Seleja
1.místo Monica Hudecz Timisoara Felicia Seleja
2.místo Daniela Lautas Timisoara Felicia Seleja
3.místo Radu Copie Timisoara Felicia Seleja

BULHARSKO
1.místo Yoana Ruslanova Targovishte D.Batembergska
2.místo Iliana Ivova Targovishte D.Batembergska
3.místo Velislava teodosieva Targovishte D.Batembergska

UKRAJINA
1.místo malba Mirko Jarina ZŠ č.54,Lvov
1.místo fotografie Marie Lozbeň ZŠ č.3 Lvov
SRBSKO
1.místo Matea Lukac Bajnatska Subotica Grubanov Martinek Emilia
1.místo Karolina Karsos Bajnatska Subotica Grubanov Martinek Emilia
2.místo Viktoria Semi Bajnatska Subotica Grubanov Martinek Emilia
3.místo Timea Jurcsak Bajnatska Subotica Grubanov Martinek Emilia

TURECKO
1.místo Sude Nur Ergunyer Kocaeli Bahcesehir
2.místo Onur Bolat Kocaeli Bahcesehir
3.místo Inci Karaaslan Moxlinez Kocaeli Bahcesehir

VIETNAM
1.místo Mai Chi Tú´Le Cung thieu nhi Ha Noi
2.místo Binh Minh Tran Thi Cung thieu nhi Ha Noi

KUBA
1. místo Jesús Daniel Negním Quemado de Guines-Casa de Cultura Suez
Jorge Sean

RUSKO
1.místo Anastasija Amburzeva Detskaya shkola iskusstv g. Otradnoe Saratov
2.místo Nil Ivanov SGOO

AFGHANISTAN
1.místo Sayeeed Ali Dayera Institute of Arts Kabul

SINGAPUR
1.místo Lee Sang Kitt South View Primary school Singapore

VENEZUELA
1.místo Arantza Castro La rana encantade, Caracas

SEVERNÍ KOREA
1.místo Kye Jung Ko Songbuk middle scholl Pyongyang
2.místo Chang Hyok Kim Sopo Primary School Pyongyang

INDIE
1.místo Vrsarů Akshay Deushibhai Shaee Swaminasayan Surukul, international
2.místo Saurav K.Shastri Lalithakala Center for visual arts

JIŽNÍ KOREA
1.místo Busan Middle School of Arts

INDONÉSIE
1.místo Muhaemim Mubarok Útulek pro sirotky-PANTI YATIM Jakarta
2.místo Indra Satria Hugraha Útulek pro sirotky-PANTI YATIM Jakarta
3.místo Nelson Timoty Thjayadi ANANDA Visual Art School Baudyng-West Java

MALAYSIE
1.místo Shie Schow Tan YS ART CENTRE Jalan Keranji Kedah

MEXIKO
1.místo Sofia Rubio Colegio Montessori San Jerónimo

POLSKO
1.místo Iga Dobrowolska Kameninna 20, Zamość Malgrzata Magyta

MONGOLSKO
1.místo Shijiz Davahaa Gan Zam secondarzy scholl Ulan Bator
2.místo Misheel Munknpurev Gan Zam secondazy scholl Ulan Bator

ČÍNA
1.místo Ian chung – Wai Law Culture Space Hong Kong
2.místo Kai Yan Poh Art Ateliers de la Art
3.místo Tsz Shan Po Artin Creative Workshop
Č.uznání Hoi Ching Yeung Art Ateliers de la Art

IRÁN
1.místo Maedeh Orooji Institute for the Intellectual Teheran
2.místo Sobhan Haji Azizi Institute for the Intellectual Teheran
3.místo Farzaneh Hosseinpoor Institute for the Intellectual Teheran

Práce které postoupily do užšího výběru
Česká republika :
ZUŠ B.M.Černohorského Nymburk ZŠ a MŠ Ukrajinská Kladno
MŠ Čtyřlístek Bulharská Kladno ZŠ Školní Dřevohostice
ZŠ profesora Švejcara Praha 12 ZŠ Velká Dobrá, nám Komenského
ZUŠ Školní Poděbrady ZŠ a MŠ Otty Pavla Buštěhrad
ZŠ Pchery Gymnázium nad Štolou Praha 7
ZŠ a MŠ Havířov Bludovice ZŠ Jílovské LIDO Praha 4
ZUŠ Klapková Praha Kobylisy ZŠ Brandýsek
Gymnázium Jiřího z Poděbrad MŠ Vinařice
ZŠ Unhošť T.G.M 10.ZŠ C.Boudy Kladno
MŠ B.Němcové Ostrava Poruba VK Hankův Dům Dvůr Králové n/L
ZŠ a MŠ Nová Lišov MŠ Sedlčanská Praha 4 Michle
ZŠ Václava Havla Poděbrady ZŠ Kbely ŠD Albrechtická Praha 19
MŠ Plamínkové Praha 4 ZŠ Nelahozeves
MŠ nám.Jiřího z Lobkovic Praha 3 Gymnázium Arabská.Azalská Praha 6
Šebetov- Adéla Tesařová Velké Opatovice-zámek Marek Dočekal
ZŠ a MŠ Zd.Petříka Kladno MŠ Pátek – Poděbrady
SPŠ stavební a OA Cyrila Boudy Kladno ZŠ Sluneční Velká Dobrá
Labyrint SVČ Arbesova Kladno Gymnázium Zikmunda Wintra Rakovník
SPŠG Hellichova Praha ZŠ Hovorčovická Praha 8
MŠ Běloky Výtv.kroužek Zdeňka Kladno
SZŠ a VOŠZ Kladno ZŠ Plaňany
Azylový dům J.Hory Kladno Škola cestovního ruchu Pardubice
MŠ Zd.Petříka odlouč.prac. R.Svobodové Kladno ZUŠ 5.května Kladno
ZŠ Beroun Třebotov u Radotína
MŠ Děhylov ZŠ Ukrajinská Kladno
ZŠ Zákolany MŠ V.Hory Kladno
ZŠ Smečno Kačická ZŠP Pařížská Kladno
MŠ a ZŠ Jiráskova Švermov ŽŠ a MŠ Čistá u Rakovníka
ZŠ Doberská Kladno 4 ZŠ a MŠ Skoleč
ZŠ Brjanská Kladno 4 ZŠ Otvovice
ZŠ Žďár nad Sázavou SOŠ a SOU E.Beneše Kladno
ZŠ Moskevská Kladno Sportovní gymnázium Plzeňská Kladno

PRÁCE ZE ZAHRANIČÍ
část prací s tématikou přírody byla do soutěže zařazena ve spolupráci s Lidickou galerií ze soutěže Lidice 2012

SLOVENSKO MAĎARSKO
RUMUNSKO BULHARSKO
UKRAJINA SRBSKO
TURECKO VIETNAM
KUBA RUSKO
AFGANISTAN SINGAPUR
VENEZUELA SEVERNÍ KOREA
INDIE JIŽNÍ KOREA
INDONÉSIE MALAYSIE
MEXIKO POLSKO
MONGOLSKO ĆÍNA - HOG KONG
IRÁN