„Jedná se především o mláďata sovy pálené, kde jsme zaznamenali 35 nových přírůstků. Výhledově počítáme s tím, že je vypustíme na Kladensku a Rakovnicku. Dále se nám podařilo odchovat po sedmi kusech kulíška nejmenšího a sýce rousného, tři výry velké, čtyři výrečky malé a šest sýčků obecných. U nich bychom do budoucna rádi získali povolení pro vypuštění do volné přírody,“ uvedl vedoucí stanice Petr Starý.

Opeřenci zatím zůstanou ve stanici, část z nich pravděpodobně skončí v zoologických zahradách. Co se týká odchovů sovy pálené, k loňskému roku přišlo ve stanici na svět 130 jedinců. Do volné přírody byli vypouštěni nejen na Kladensku a jeho okolí, ale 20 sov našlo nový domov ve volné přírodě na Písecku a 12 kusů na Pelhřimovsku. „Požádal nás o to Klub pro ochranu dravců a sov Kodas společně s hejtmanem Kraje Vysočina,“ vzpomněl vedoucí AVESu.

Lidé, kteří se rozhodnou stanici navštívit, tu najdou některé zvířecí obyvatele v nových příbytcích. Nedávno byly dokončeny ohrady pro poníky, ovce, drůbež a pštrosy. Vše je pojato ve stylu vesnického dvorku, což poslouží i pro ekologickou výchovu dětí. Provoz stanice je financován z rozpočtů Středočeského kraje, měst Kladno, Slaný, Mělník a Kralupy nad Vltavou. Významným způsobem pomáhají i sponzoři.

„Chtěli bychom poděkovat všem, kteří nás podporují. Letos jsme zatím přijali přibližně 290 živočichů, což je o něco víc než ve stejném období loni. Zhruba ve 40 případech se jednalo o nalezená mláďata poštolek. Častou příčinou zranění bývají elektroúrazy a střety s vozidly. Nedávno jsme v této souvislosti přijímali jednu veverku. Stabilizovali jsme ji a v zajetí vrhla dvě mláďata,“ řekl Starý.

Ne všechny případy ale mívají šťastný konec. Občas se stane, že zvíře uhyne i přes veškerou péči zahrnující například úspěšné vyléčení antibiotiky. Důležitou roli hraje vždy stres a každý živočich je na něj jinak citlivý. Pokud naleznou lidé v přírodě poraněné zvíře, mohou kontaktovat pracovníky stanice na číslech 602 336 014 a 723 468 462. (ps)