„Nyní pracuji na knize Smečno tenkrát a dnes aneb Paměti jedné generace. Asi před půl rokem jsem ve Smečně potkal Jiřího Blechu a on mi předal historický rukopis pana Kabáta mapující příběhy a život pěti kluků, kteří zde kdysi žili. Na jeho základě vzniká páteř celé publikace. Nafotil jsem také místa, kde se zmíněné příběhy odehrávaly,“ nastínil Václav Kýzl.

Podporu pro vznik knihy našel u smečenské starostky i zastupitelů. Postupně by na ni měl navázat druhý díl, jenž bude složen z historických materiálů, fotografií a dobových dokumentů. Výzvu obyvatelům k jejich poskytnutí před nedávnem zveřejnil smečenský městský úřad.

Václav Kýzl má v plánu vytvořit ke každé obci ještě třetí díly, jež by byly především fotografické. „Když sbírám údaje k nějaké vesnici, získávám sto padesát až dvě stě snímků, které se v prvních dvou dílech neobjeví. Bylo by škoda je čtenářům neukázat,“ poznamenal spisovatel, jenž si jako třetí ves smečenského panství vybral Tuřany.

A jak se Václav Kýzl k dráze spisovatele dostal? „Už kdysi ve škole jsem míval ze slohu jedničky. Když byl v roce 2006 sraz rodáků Libovic, připravil jsem knihu o této obci. Velmi se mi to zalíbilo,“ popisuje začátek své tvorby.

„Na knihách pracuji zejména v noci a o víkendech, mimo své hlavní zaměstnání. Navštěvuji muzea, archivy a samozřejmě lidi, kteří ve vsích bývalého smečenského panství žijí. Ti jsou znamenitým zdrojem informací,“ konstatoval spisovatel.

Věnovat se ale nechce jen publikacím o historii a osobnostech uvedeného regionu. „Chtěl bych vytvořit Praktikus aneb Dobrá rada do života. Jeho obsahem by byla zajímavá poučení, která se v běžném životě mohou hodit,“ dodal Kýzl.