VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Helena Braunová a Oldřich z Rožmberka

Kladno, Český Krumlov-Známá spisovatelka Helena Braunová se narodila 23. srpna 1944 na Kladensku ve Velkém Přítočně.

22.12.2007 1
SDÍLEJ:

Autogramiáda spisovatelky.Foto: Archiv

Autorka knih Šumavské pověsti, Českokrumlovské tajemno, Českokrumlovské domy vyprávějí, Terezka v říši pohádek, Pohádky z pohádkového domu, tetralogie Láska a hřích Oldřicha z Rožmberka žije v Českém Krumlově 43 let.

První pověsti vydávala v bývalých okresních novinách Jiskra. Od roku 1973 ale nesměla publikovat, neboť v jejích článcích vystupovala strašidla, vodníci, trpaslíci či víly, což pro mladé čtenáře nebylo vhodné.

První knihu Šumavské pověsti vydal tehdejší Městský úřad v Českém Krumlově v roce 1992. Druhá, Českokrumlovské tajemno, vyšla o pět let později. Rok na to zemřel její manžel Benedikt Braun, člověk velmi vzdělaný, se znalostmi snad ze všech vědních oborů. Nejvíce miloval Šumavu, její lid, historii, zvyky, tradice a vyprávěl o tom své ženě, překládal jí vyprávění neodsunutých Němců, kteří se u nich doma scházeli a vzpomínali. A ona si vše zaznamenávala - a ze svých poznámek čerpá dodnes.

Po manželově smrti neměla do psaní chuť ani sílu. Posléze vydala knihu Českokrumlovské domy vyprávějí, kde na svého manžela vzpomíná a jeho slovy předává čtenářům pověsti o starých domech. Po následujících dvou knihách pohádek se pustila do historického románu, k němuž s manželem několik desítek let sbírali podklady z archivních materiálů.

O prázdninách jste dokončila a před Vánoci představila poslední část románu Láska a hřích Oldřicha z Rožmberka. Čím vás tato rozporuplná postava zaujala?
Zpočátku jsem o něm nechtěla psát. Uveřejnila článek Jak vznikla pověst o Bílé paní a od té doby jsem se zajímala o paní Perchtu a chtěla psát o ní. Ale manželovi se to nelíbilo, spíše si přál, abych studovala život jejího otce Oldřicha z Rožmberka. Nezávisle na mém přání začal shromažďovat dokumenty z doby Oldřicha z Rožmberka. Byly to určité příhody ze života tehdejších papežů, králů, ale také dobové zvyky a tradice. To mi vždycky předkládal k prostudování. Aniž jsem chtěla, najednou se mi to začalo líbit a pořád jsem očekávala, s čím dalším manžel přijde! Začala jsem ze svého přesvědčení, že nikdy nebudu psát o Oldřichovi, pomalu slevovat. Nakonec jsem tomuto studiu propadla a měla jsem štěstí, protože pan dr. Jiří Záloha z třeboňského archivu mi umožnil studovat Listář a listinář Oldřicha z Rožmberka. Manžel mi určité dopisy přeložil ze staroněmčiny, pan vikář Soukup ze starolatiny. Pak už nešlo couvnout, protože mě to začalo bavit!

A čím mě Oldřich zaujal? Hodně jsme o něm s manželem hovořili, zvažovali všechna pro i proti, nakonec jsme došli k názoru, že to byl člověk nesmírně inteligentní, úžasný diplomat a také toho hodně ve svém životě dokázal. Byl možná krutý, ale kdo není, když si chce zachovat takové rozsáhlé dominium? Nikdo v jeho době nebyl svatý, každý měl své hříchy, ovšem pozdější doba jedny vynesla na vrchol a ověnčila je gloriolou slávy, kdežto Oldřichovi nasadila psí hlavu, a bohužel se v tom i dál pokračuje. Jenom snad v Listáři a listináři Oldřicha je napsáno, že to byl vskutku velmi významný muž, a právě svým významem překryl osobnosti Viléma i Petra Voka. Možná jsme s manželem chtěli, aby se naše doba na Oldřicha z Rožmberka dívala trochu jinak.

Máte už vybrané téma na další knihu?
Nemám! Pravděpodobně už asi nic nenapíši. Když jsem dokončila Oldřicha z Rožmberka a měla z toho velkou radost, někdo se mě ptal, jak velké jsou mé honoráře. Dala jsem se do smíchu, že to vlastně za nic nestojí! Tento umělec mi řekl, proč to tedy dělám, když z toho nic nemám? On by to tak nedělal! Od té doby jsem začala přemýšlet, proč to vlastně všechno dělám, když z toho mám tak málo? Pak jsem si vzpomněla na svého manžela, ke kterému chodívali lidé, kteří od něho chtěli mnohé vědět. Pak se stalo, že jeho vyprávění pořádně zpeněžili, vydali články a neuvedli tam ani jeho jméno! Konečně i já jsem zprvu dělala procházky městem zcela zdarma jen pro Krumlováky. Na má vyprávění přišli ale i turističtí průvodci, jimž jsem tyto informace předložila jako na dlani a oni je použili ve své profesi! Musela jsem se tomu zasmát jako můj manžel, který řekl: „Musíme sloužit lidu zrovna tak jako Bohu! Jedno nám musí být, co s našimi vědomostmi udělají! Buď to bude bohulibé, nebo ne!“
Zpět k vaší otázce. Původně jsem chtěla napsat dvě knihy, k nimž mám již hodně hotového - Českokrumlovské domy vyprávějí č. 2 a o putování s manželem Šumavou. Ale všechno nechám na rozhodnutí Prozřetelnosti, protože jsem teď hodně unavena. Pevně věřím, že je to jenom únava…
Mnozí se vás ptají na historii svých domů, chtějí vysvětlit různé jevy. Máte osobní zkušenosti s nadpřirozenem?
Mám velké osobní zkušenosti s nadpřirozenem. Konečně Elsu jsem doopravdy viděla. Zjevila se mi také sestra Margareta, protože jsem si ji přála vidět u manželova lůžka, aby se uzdravil. Ona přišla, ale zrovna jako u té dívenky v pověsti Odkud přichází vůně kadidla mi naznačila, že už není v jejích silách pomoci. Dodala mi ale síly, abych to všechno přežila. Na všechno jsem od smrti manžela jenom sama. Mám přátele, mám kamarády, ale nechci je obtěžovat, protože se mi zdá, že ještě na všechno stačím! Mám svého velkého kamaráda, mého pejska Rexiho, kterého možná přehnaně miluji. Uvědomuji si, že jednou tu nebude, ale nemohu na to myslet, protože to bude hodně smutné - a pak budu doopravdy jenom sama. Ale co se dá dělat, život půjde dál!

Poradíte, jak se zachovat při takovém setkání?
To je velmi těžká rada! Stává se jenom lidem senzibilním, že uvidí něco, co jiní nevidí. Bydlela jsem ve starém domě, kde to strašidelně vypadalo už jenom při otevření dveří! Pak jsem se odstěhovala do kláštera a zase mi trvalo, než jsem se sžila se všemi zjeveními. Až se to všechno uklidnilo a já se tam přestala bát! Bylo mi hodně smutno, když jsem se odtud po pětatřiceti letech stěhovala.
Je těžké poradit, co dělat, protože člověk je nesmírně ochromen a nemůže se ani pohnout. V tu chvíli si ani neuvědomuje, že prožívá něco zvláštního. Teprve až to přejde, pak ho obejme hrůza a on si uvědomí, že to bylo asi něco zvláštního, návštěva ze záhrobí! Návštěva z jiného světa! Co pak udělat? Důležitá je modlitba! Ta pomáhá vždy a všude! Pomodlit se za duši, která si přeje, aby si na ni někdo modlitbou vzpomněl. Případně nechat sloužit mši „na dobrý úmysl“! Vždycky je dobré pomodlit se za klid zemřelých, ale i živí se potřebují pomodlit, aby je neděsily ony mrtvé duše! Otčenáš je oboustranná ochrana.

O historii Českého Krumlova jste vyprávěla i v řadě filmových dokumentů. Co nejvíce filmaře zajímá?
Poprvé to bylo, když mě filmaři oslovili ještě za života manžela a chtěli natáčet dokument o hudební škole v Kostelní ulici. To však jim manžel nedoporučil. Podruhé to byla televize Prima, která tu točila dokument Záhady a mystéria o Bílé paní. A nakonec to byly dokumenty České televize o Bílé paní a o alchymistech v pořadu Záhady Toma Wizarda. V roce 1996 jsme s manželem a řadou dalších Krumlováků figurovali v 3,5hodinovém filmu dokumentaristy Karla Vachka Cesta z Prahy do Českého Krumlova aneb Jak jsem sestavoval vládu.

Jaký byl pro vás rok 2007?
Oslavila jsem dvě krásná výročí - 15 let od vydání Šumavských pověstí a 10 let od Českokrumlovského tajemna. Manžel mi tenkrát řekl: „Kruh se uzavřel, teď už musíš tvořit a psát jenom sama! Já jsem ti všechno už řekl!“ Bohužel měl pravdu! Když procházím Českým Krumlovem a provádím české turisty, vzpomínám na první chvíle, kdy jsem v roce 1964 začínala jako průvodkyně. Byly to nádherné chvíle, protože tenkrát pan Braun poučoval ještě slečnu Helenu Kučerovou a vyprávěl jí historii tak nádherného města, které ale ona tehdy tak nenáviděla. Z nenávisti se stala velká láska jako v románu! Toto město hodně miluji a snad tady budu moci i dožít! To je to jediné, co si přeji.

22.12.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kontrolované stavební dělníky umravnil na Berounsku policejní pes z Kladna.
8

Kontrolované stavební dělníky umravnil na Berounsku policejní pes z Kladna

Krajský soud v Praze se v pondělí 23. října vrátil ke korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.
13

Rath zavalil soud přívalem slov, předseda senátu je prý podjatý

Krize středočeské koalice pokročila, námluvy ANO s ČSSD už nejsou tajné

Střední Čechy – Minulostí jsou předpoklady, že na úterní jednání středočeských zastupitelů nebude mít vliv aktuální krize v koalici vládnoucí kraji.

Hejtmanka lákala pozornost ke středním Čechám. Ve Washingtonu

Střední Čechy – O lokality ve středních Čechách se nyní více zajímají členové týmů americké centrály softwarového gigantu Microsoft.

Debaty o penězích pro nemocnice může kdokoli sledovat i z domova

Střední Čechy – V úterý se sejdou zastupitelé Středočeského kraje. Jednat mají hlavně o plánu investic a o penězích pro krajské nemocnice. Jistě se zmíní i o aktuální krizi krajské koalice – k ráznému řešení však asi nepřistoupí.

Krimimix: ze zaparkovaného auta si odnesl téměř vše

Kladensko - Přinášíme výběr krimi zpráv z regionu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT