VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slánská ilustrátorka již čtvrt století kreslí pro děti

Slaný - Výtvarnice Renata Frančíková nastartovala svoji ilustrátorskou kariéru jako malá tím, že svému dědečkovi domalovala kresby snad do všech jeho knížek. Těžko říct, jaký úspěch tehdy samozvaná ilustrátorka sklidila, ale dnes je již více než dvacet pět let úspěšnou malířkou a ilustrátorkou knížek pro děti.

25.9.2008
SDÍLEJ:

Nabídku nakladatelství nelze odmítnout, a to se pak ze mne stává workoholik, říká výtvarnice. Foto: Zdeňka Ortová

Svými půvabnými kresbami doprovodila již 25 knih a stále pracuje na dalších. Žije a tvoří ve Slaném, kde jsme se spolu sešly při zajímavém povídání.

Co vás momentálně nejvíce zaměstnává?
Právě teď mi nejvíc pracovního času zabírá kreslení 200 ilustrací pro Knižní klub. To je opravdu pořádná porce, ale zároveň velice pěkná práce. Knížka by i s texty měla vyjít příští rok a její zatím neoficiální název zní Moje malá maturita.

Kreslíte výhradně pro Knižní klub?
Ilustrace do dětských knížek kreslím pro několik nakladatelství. Nejsem u žádného z nich vyloženě kmenovou výtvarnicí, takže je práce stále dost. A je to práce pestrá, protože jiné zadání a rozličné potřeby má například nakladatelství Portál, jiné Albatros nebo Fortuna Libri. Ta rozmanitost je inspirující.

Znamená to, že si vás nakladatelé vyhledávají sami nebo se musíte o práci hlásit?
Výborná redaktorka z jednoho nejmenovaného nakladatelství má pro tyto situace výstižné pořekadlo: Když se nehlásíš, upadneš v zapomnění, když se hlásíš příliš často, šlapeš hadovi na ocas. A o tom to je. Najít správnou míru, jak se občas připomenout. Pokud to autor neudělá, dostane se do podezření, že nemá zájem. Ale je potřeba najít vhodnou formu, zlatou střední cestu, aby se o člověku vědělo, ale zároveň aby neobtěžoval.

Musíte i v současnosti, kdy jste jako ilustrátorka již zavedenou stálicí, přece jen ještě někdy vzít i práci, která vás třeba moc netěší?
Těší mě každá práce, ale občas musím zvolit kompromis. Pokud již pracuji na zajímavém zadání a přihlásí se jiné nakladatelství s další nabídkou, nelze ji odmítnout. To bych si mohla zavřít vrátka a pustit na svoji léty poctivě vybudovanou pozici někoho jiného. V takovém případě mám opravdu práce až nad hlavu, že pomalu nevím, jak se jmenuji. Stává se ze mě momentální workoholik, ale jsem za tyto možnosti ráda.

Když pracujete na nové knize, kolik času denně strávíte malováním?
To je různé, ale momentálně kreslím zhruba sedm a půl hodiny denně. Takové pracovní vypětí odnášejí zejména oči a celková únava bývá večer taková, že opravdu doslova padnu do postele a nevím o světě. Ještě před samotným malováním však musím vytvořit vlastní syžet, mít představu, jak knížka bude vypadat. Pak začnou přicházet nápady. Zajímavé je, že první nápad, který přijde, se často ukáže jako ten pravý, ten nejlepší.

Jakou výtvarnou techniku používáte?
Nejčastěji je to akvarel, anilin nebo tempera. To jsou techniky, které mi vyhovují.

Co myslíte, jaké kresby mají dnešní děti rády? Podřizujete se obecnému vkusu?
Kreslím zásadně podle svého. Neuznávám podbízení a nesnáším komerci. Děti mají rády emoce. Když se zvířátka smějí, když uroní slzu. Ale některé zdánlivě líbivé kresby jsou vyloženě ploché, bez ducha, což je ke škodě. Dobrá ilustrace by měla děti inspirovat, měly by ji umět přečíst. Pokud je jí moc, děti ji zkrátka nepřečtou, ztratí se v ní. Je potřeba se přiblížit dětskému světu. Jestliže chci jako ilustrátorka vystihnout dětské reálno, musím nejdříve vstoupit do svého snu.

Zdeňka Ortová

25.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tradiční výlov luníkovského rybníka U Jelena přilákal opět stovky lidí.
25

Výlov rybníka v Luníkově přilákal stovky lidí

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Chotouň
110

Střední Čechy: Máme celkem 26 poslanců

Jak se volilo na Kladensku?

Kladensko - Letošní parlamentní volby jsou již za námi. Jednoznačně je ovládlo hnutí ANO 2011, které od voličů z celé republiky získalo necelých třicet procent hlasů. Na podobném čísle zůstala bilance hnutí také na Kladensku. Nad magických pět procent hlasů se pak dostalo ještě dalších osm stran. Celkových devět stran ve Sněmovně je rekordem od vzniku samostatné České republiky. A jak by letošní volby dopadly, kdyby o jejich výsledku rozhodovali jen lidé z Kladenska?

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Sociální sítě, ulice, hospody i obýváky jsou plné nechápavých komentářů. Jak mohl vyhrát Babiš? Okamura? Piráti? Co jsme to za lidi? Jenže tohle je svět kolem nás. Říká se tomu demokracie.

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení