„První díl chystané trilogie o dějinách hostinských podniků zavádí čtenáře do hospůdek, výčepů, automatů či zájezdních hostinců, které se nacházely na území takzvaného starého Kladna, tedy část města mezi dnešními náměstími Svobody a Starosty Pavla, a také částečně směrem ke Kročehlavům a Švermovu," řekl Roman Hájek ze spolku Halda.

Bylo tu více než 70 podniků, většinou dnes už zaniklých. Čtenáři se z knihy, jež je doplněna velkým množstvím dobových fotografií, dozví například také o podnikavé osobnosti Norberta Karla, který stál za vybudováním areálu dnešního Kladenského divadélka. Nebo o takzvaném „verzu", kde se scházeli němečtí zaměstnanci hutí i komunističtí papaláši. Anebo o osudech rodiny Kubrů, kteří vlastnili obchod s lihovinami, jenž pro sebe v šedesátých letech minulého století zabrala proslulá mléčná jídelna.

Informace o jednotlivých hospodách doplňují texty věnované fenoménu karetní hry lóra, hraní hazardních her za minulého režimu nebo třeba tomu, kde se v Kladně nacházely vyhlášené nevěstince. A právě zástupci klubu Petasites, pořadatelé každoročního národního mistrovství v lóře, u křtu nechyběli. Kmotrem knihy se pak stal jeden ze zakládajících členů klubu Jiří Máňa Januš.

„Hospody a hospůdky jsou především místem setkávání. Je s nimi spojen i náš klub, který příští rok oslaví padesáté výročí svého vzniku. V hospodách jsme za ta léta zažili celou řadu neuvěřitelných příběhů," poznamenal Januš.

„Objem materiálu pro průvodce postupem času narůstal. Zajímavých informací bylo tolik, že jsme zamýšlený díl věnovaný katastru Kladna museli rozdělit na dva a celý projekt se ze dvou svazků rozrostl na tři. Jinak by ale kniha byla neúměrně rozsáhlá a náročná na zpracování," uvedl autor průvodce Zdeněk Pospíšil, který v knize zúročil více než dvacet let bádání v kladenských archivech.
Druhý díl, který by měl vyjít v září příštího roku se zaměří na Podprůhon, Nové Kladno a zbytek Kladna směrem k Rozdělovu. Poslední díl zaměřený na ostatní čtvrti města (především Kročehlavy a Švermov) by měl světlo světa spatřit v roce 2018.

Průvodce historií kladenských hostinců je již 14. publikací kladenského nakladatelství Halda. „V letošním roce jsme vydali ještě Kladenské antistresové omalovánky a chystáme publikaci Literární toulky Kladenskem, která mapuje bohatou literární tradici regionu," doplňuje předseda spolku Halda Roman Hájek.