Jeho organizátoři, členové folklorního souboru Čtyřlístek, pro návštěvníky připravili pestrý program. Vstupné na pořady folklorního festivalu je dobrovolné.

Pátek

Celý festival bude zahájen v pátek 2. května v 17 hodin v kostele sv. Havla v Tuchlovicích vystoupením muziky pražského souboru Gaudeamus. Posluchačům také zazpívají malí Zpěváčci, tedy děti, které se zúčastnily regionálního kola soutěže Zpěváček 2014.
V novostrašeckém kulturním centru přivítá v 19.30 hodin domácí soubor Čtyřlístek letošní hosty – děti z Lístečku (ZUŠ Nové Strašecí), Jarošovce z Mělníka, soubor z polského města Wilamowice a také Beijing Taiping Drum Dance Troupe z Číny. Pořad má název Vítejte u nás.

Sobota

Sobotní program už se bude konat v Tuchlovicích. Na malém pódiu před Českou hospodou se krátce představí všechny zúčastněné soubory (od 10 do 12 hodin).

V amfiteátru bývalého letního kina pak ve 14 hodin odstartuje hlavní program, v němž vystoupí dětské i dospělé soubory.
V pořadu Meleme páté přes deváté předvedou své umění tanečníci, zpěváci a muzikanti pražských souborů Gaudeamus a Rosénka – Košulenka a Hajdaláci, Šáteček, Krušpánek a Moták. Pozvání na festival přijal soubor Perníček z Pardubic, Jarošovci a nebudou chybět ani domácí – Čtyřlístek a Lísteček.

V rámci večerního programu se uskuteční oblíbená škola tanců a po ní vystoupí principál Víťa Marčík se svým Teátrem.
Víťa Marčík – potulný komediant, klaun, loutkář, režisér, scénárista a zároveň hudebník Teátru – potulného divadla. Známé příběhy hraje tak, aby pobavil, navázal kontakt s publikem a vtáhl diváka do děje. Nebojí se ironizovat sám sebe. Jeho představení jsou plná humoru a moudrosti lidového vypravěče.

Posledními hosty festivalu bude pardubická folk-folklorní hudební skupina Trdlo. Na hudební scéně působí od roku 1982 a říká o sobě, že se rozhodla hrát lidovou hudbu jinak. Vzhledem k osobitému stylu aranžování lidových písní s převažujícími prvky folku, jazzu i vážné hudby se skupina stala vítězem Porty 1997 v kategorii folk.

Po jejich vystoupení přijde na řadu závěrečná část festivalu – Nokturno – pohodové noční muzicírování pro všechny, kterým se ještě nebude chtít spát.

Doprovodné akce

K festivalu se váže také řada doprovodných akcí. Sebe a svou činnost představí některé neziskové organizace z Kladenska a Rakovnicka. Cestou k amfiteátru, kde se budou konat oficiální programy festivalu, bude možné zakoupit si drobné výrobky nebo upomínkové předměty.

V neděli dopoledne pak ještě vystoupí soubory z Polska a Číny v Muzeu T. G.M. v Lánech v rámci programu věnovaného Alici Masarykové.

Věříme, že si najdete čas a přijedete se do Nového Strašecí, Tuchlovic či Lán začátkem května podívat. Všichni, kteří se na přípravě a organizaci letošního ročníku festivalu podíleli, věří, že nebudete litovat.   Autor: KATEŘINA TUČKOVÁ

Novinky a další informace najdete na www.tuchlovickapout.cz.