S nápadem uspořádat country přehlídku přišli zpěvačka Hana Lounová, František Kolín a Jiří Hladík – manažer festivalu, který má zkušenosti s pořádáním obdobné akce Dřetfest na Kladensku.

Hana Lounová se představí jen pár kilometrů od svého domova. „Všechno je to důsledek úžasných náhod. Místo je opravdu svaté. Každý, kdo tam jednou vstoupí, musí se vracet a já ho už dlouhá léta velmi ctím. Jezdím se tam nadechovat zvláštní duchovní atmosférou," říká.

Asi před rokem dostala šanci vystoupit zde s kapelou. „Všem tam bylo nádherně a stále opakovali: Kdy zase? Letos jsem se ocitla jako účinkující při svatojánském Vítání léta a po mém vystoupení mne oslovil František Kolín, jestli bych neměla chuť pomoci s oživením country a trampské tradice. Za pouhých deset minut se vytvořil tým." popisuje Lounová.

Ve svých hudebních začátcích zpívala vše, co jí bylo blízké. S kytarou za 160 Kčs zkoušela první akordy v trempském stylu. S písněmi Karla Kryla sklízela nejeden úspěch u posluchačů u ohýnku. Profesionální pódium pro ni začalo s poprockovou kapelou Eminence, dále se skupinou Tonic, poté nastoupila do dámské country skupiny Schovanky. Hitem její nynější kapely Idefix band je píseň Čekej na můj Jumbo Jet. „Tu jsem natočila na několik nosičů. Dokonce v USA jí vydali při příležitosti festivalu českých umělců v New Yorku," zavzpomínala Hana Lounová.

Při festivalu se nesmí zapomínat na dobrovolníky, kteří se neobjevují za mikrofony, ale dělají mravenčí práci, která není vidět. A to jsou v případě sv. Jana dobrovolní hasiči. František Kolín je zástupcem starosty místního sboru.

„Náš sbor se třiceti členy oslavil před dvěma roky sto let od založení. Máme povodně takříkajíc z první ruky. Zásahy při záplavách spočívají v čerpání zatopených sklepů, stavění protipovodňových zátarasů a následné odčerpávání vody ze zaplavených studní pitné vody. Samozřejmě, že se tato naše činnost neomezuje jen na katastrální území obce. Proto se zrodila myšlenka, že výtěžek z případného festivalu bychom mohli věnovat přímo záplavami postiženým obcím na Berounsku. Musím se zmínit o starostovi obce Vokálovi a místostarostovi Ševčíkovi za podporu," uvedl František Kolín.

Festival by pořadatelé rádi zachovali i pro příští roky v duchu kamarádství a mezilidské lásky. Autor: Břetislav Kostka

Kdo se představí na pódiu

Roli moderátorky přijala zpěvačka Milena Soukupová. Vystoupí skvělá dámská kapela Country Ladies, zpěvačka Michaela Linková, bluegrasové kapely Tři v trávě, NHS Jirky Hladíka, Po sezoně, country popová Z.E.M. která pojede na náš festival přímo ze Stodoly Michala Tučného, taneční skupina Kus žen z Doříše a Hana Lounová s Idefix bandem.