VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vědecká knihovna nabízí výstavu učebnic latiny

Kladno - Latina je hodně podobná češtině. Je mnoho slov, která se píší stejně, ale mají jiný význam.

13.7.2009
SDÍLEJ:

Vystavené učebnice a gramatiky jsou ze současnosti i první poloviny 20. století, nechybí také knihy vydané ve druhé polovině 19. století.Foto: SVK

Výstava učebnic latiny a dalších literárních děl v latinském jazyce Lingua latina semper viva – Latina stále živá, byla ve čtvrtek 9. července zahájena v Malé galerii Středočeské vědecké knihovny v Kladně. Zhlédnout ji zde je možné až do 1. září.

„Výstava představuje učebnice a cvičebnice latiny i klasickou římskou literaturu a latinsky psaná díla vzniklá v novější době. Mezi autory nechybí Caesar, Horatius, Tacitus, Cicero, Livius, Sallustius, Vergilius a další. Zastoupena je latinská poezie, próza i historická díla,“ informoval pracovník knihovny Jakub Pavlík.

Vystavené učebnice a gramatiky jsou ze současnosti i první poloviny 20. století, nechybí také knihy vydané ve druhé polovině 19. století. Zvláštní část výstavy tvoří čítanky pro studenty latiny s množstvím úryvků a ukázek latinských textů, které sloužily ke zdokonalení překladatelských dovedností.
„Z literatury spjaté s křesťanstvím je možné zhlédnout knihy, jejichž autory jsou Tomáš Kempenský nebo Ignác z Loyoly. Vystavena je i Philosophia lacentis napsaná podle vzoru Tomáše Akvinského. K pěkně zpracovaným dílům patří misálky a další drobné tisky. Nechybí také latinské breviáře. Vystaven je rovněž Codex iuris canonici – Kodex kanonického práva v latinsko–českém překladu, jenž už patří k novodobé odborné literatuře. Ze současných překladů latinských textů je k dispozici kniha O milosti a svobodném rozhodování Bernarda z Clairvaux a výbor z latinské duchovní poezie Vexilla regis. Obě byly vydány před pěti lety v překladu Markéty Koronthályové,“ sdělil Pavlík s tím, že vystavené dokumenty jsou zapůjčeny ze soukromé sbírky.

Latina je považována za mrtvý jazyk a nepatří tak mezi současné aktivně užívané jazyky. Za latinu současnosti je tak považována angličtina, která má v mezinárodní komunikaci obdobnou roli, jakou historicky po dlouhá staletí měla právě latina.

Čím je tedy latina pro dnešní studenty užitečná? „Pomáhá rozvoji logického myšlení, protože má velmi přesná a důsledná gramatická pravidla. Zároveň nám umožňuje vnímat vlastní mateřštinu a uvědomit si její bohatství, vyjadřovací možnosti, hranice i mantinely. Každý z jazyků má totiž něco, co nedokáže vyjádřit, k čemu použije opis nebo jiné řešení. Latina například neumí říci jednoslovně ano, ani pomocí jednoho slova vyjádřit děkuji. Nemá také vykání, ani zdvořilé onikání. Proto všem tyká. Velmi přesně a pečlivě vyjadřuje následnosti a posloupnosti dějů. ví,“ uvedl Pavlík.

Latina je hodně podobná češtině. „Je mnoho slov, která zní a píší se v latině i češtině stejně, ale mají zcela odlišný význam. Slovo lupa označuje v latině vlčici, slovo rána žábu, slovo rámus větev nebo ratolest. Mnohovýrazů naopak používá čeština ve stejném nebo podobném významu jako latina - aplaus, dekubit, kurátor, potenciální, škola, kauza, slovo kurzor, které zná každý uživatel výpočetní techniky, v latině označuje běžce nebo také posla a o slově traktor při jeho vyslovení nejspíš netušíme, že také pochází z latiny. To, že latina je mrtvým jazykem, je vhodné vyslovit trochu v uvozovkách, trochu s otazníkem. Žije totiž v mnoha termínech, slovech a ve vyjádření mnoha jazyků,“ dodal Pavlík.

Autor: Robert Božovský

13.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Pospíšil (vlevo uprostřed) na raftu vicemistrů Evropy

On-line rozhovor s raftařem Jaroslavem Pospíšilem

Prvních 19 vozů Škoda Superb Ambition s automatickou převodovkou převzali zástupci Policie České republiky od představitelů automobilky Škoda Auto.
24

Dálnice začnou brázdit nové policejní superby

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme 14. ZŠ Kladno

Kladno - V pravidelné rubrice dnes představujeme školáky ze 14. ZŠ Kladno.

Kadlec už nároďák nevede. Dostal ale nabídku od nároďáku

Kladno – Drahomír Kadlec od letního světového šampionátu v Pardubicích nevede národní tým hokejbalistů, v němž skončil po sedmi letech. Za tu dobu nasbíral ze světových šampionátů jednu zlatou, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Nepřihlásil se ale do výběrového řízení svazu a novým koučem je pardubický Jiří Mašík. Ten si vybral do nově tvořeného celku devět hráčů z Kladna.

Zpěvačka Barbora Mochowa: Srovnání s Lanou Del Rey mi lichotí

Kladno - Zpěvačka Barbora Mochowa, která byla nejednou v loňském roce označena jako tuzemský objev roku, zazpívá ve středu od 20.30 hodin v kladenském music clubu Dundee Jam na náměstí Svobody. Před koncertem, na který jsou ještě stále lístky v prodeji, odpověděla mladá zpěvačka na několik otázek Deníku.

FOTO: Týden hokeje v Kladně lákal, dorazilo 65 nových tváří

Kladno - V pondělí 22.ledna 2018 se konala na ČEZ stadionu v Kladně akce v rámci Týdne hokeje v rámci projektu Pojď hrát hokej. Rodiče či prarodiče přivedli na nábor 65 nových dětí, ze kterých bylo do projektu registrováno 64 dětí. ve čtvrtek se akce odehraje ve Slaném (začátek 16:00). 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>