„Nápad na středověké divadlo vznikl už před mnoha a mnoha lety, když jsem jako kaskadér jezdil na koních v zábavním parku nedaleko Norimberku. Z toho vyplynul nápad, že bychom mohli něco podobného udělat i u nás. Vytvořili jsme tak putovné dobové divadlo s koňmi,“ prozradil Kladenskému deníku Petr Novák z Divadla Traken.

Sám pochází z trojice bratrů. Zajímavostí je, že každý z nich má podobnou divadelní skupinu a navzájem si tak trochu konkurují, byť nejstarší z tria Nováků dodnes vystupuje v Německu. Každé ze zmíněných divadel má prý ale jiné představení s odlišným scénářem.
„Nesnažíme se o historický dokument. Naším hlavním cílem je pobavit diváka. Nicméně dodržujeme určité heraldické zvyklosti a i zbraně se snažíme mít z určitého období,“ nastínil Novák.

Poprvé se Divadlo Traken v Kladně představilo před dlouhými dvanácti lety. Důvodů, proč se kočovní herci objevili v největším středočeském městě znovu, je několik. „Kladno je blízko Prahy, kde máme nasmlouvány nějaké další akce, dlouho jsme tu nebyli, tudíž si myslíme, že by tu mohl být hlad po kultuře tohoto typu. Navíc mám v Kladně kamaráda, Karla Chaloupku, který mi doporučil jízdárnu na Sletišti, která je opravdovou špičkou. Navíc jsou tu skvělí lidé, kteří nás podpořili, aby se zde mohlo něco podobného uskutečnit,“ nastínil Novák.

Traken mohli diváci vidět nejen na mnoha místech České republiky, ale i v zahraničí. Jeho herci vystupovali dva roky například v prestižním zábavném centru v Holandsku, hráli také v Rakousku, Německu či Francii. Sezona pro divadlo začíná přibližně v polovině dubna a končí v září. Ale i přes zimu občas uspořádají nějaká představení v halách. V současnosti divadlo tvoří stálá parta dvanácti lidí se sedmi koňmi. „Maskotem celé naší skupiny je velbloudice Landyša pocházející z Kazachstánu. V tamním nářečí znamená její jméno Pouštní kvítek.

Z Kladna vyráží Divadlo Traken na další štaci. Na jeho představení se mohou příští týden diváci těšit v Kralupech nad Vltavou.