„V první pohádkové knížce se příběhy odehrávaly v Kladně a okolí, ve druhé na Křivoklátsku, třetí díl přivádí čtenáře na řeku Berounku. Myšáci plují na lodi Sylva, kterou postavil jejich strejda myšák Zálesák poté, když je průtrž mračen spláchla ze stráně do řeky. Cestou plnou pohádkového dobrodružství z míst, kudy plují, se dostanou do Prahy, kde je zrovna připraveno k letu několik balonů. Jedním z nich po překousání poutacího lana odletí zpátky do Kladna," popsal stručně obsah pohádkové knihy její autor.

Čtenáři v ní naleznou dvacet kapitol. Setkají se i s dalšími postavami, obrem Matyášem, červeným kaprem, čertem, vílou Apolenkou nebo kamenným krokodýlem. Vše, stejně jako v předchozích dvou pohádkových knihách, doplňují ilustrace výtvarnice Marcely Alfonso.

„Všechny mé pohádky pocházejí z míst, které mám rád. Z Kladna, Křivoklátska i okolí řeky Berounky. Také mí přátele jsou často zakomponováni do příběhů," poznamenal Luděk Švorc, který v současné době pracuje na další dětské knize Kocouři z Poldovky.